tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

SAKARYA ORTAOKULU İSMİ DEĞİŞTİRİLEMEZ VE SATILAMAZ

SAKARYA ORTAOKULU İSMİ DEĞİŞTİRİLEMEZ VE SATILAMAZ
tesakademi

        Gaziantep, İl Milli Eğitim Müdürlüğü 30/03/2017 tarihinde Şahinbey İlçemize bağlı Sakarya Ortaokulu’nun isminin Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Kurumlara Ait Açma Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği’nin 11. Maddesi’ne bağlı olarak yapılan bağış karşılığında “Feridun Oral Ortaokulu” olarak değiştirmiştir. Okulun ismi bağış karşılığında satılarak değiştirilmiştir diyoruz çünkü; ilgili yönetmeliğin 11. maddesi “Öğretim kurumları bina ve tesislerinin tamamını yaptıran veya yapımına aynî veya nakdî olarak anlamlı bir bağışta bulunduğuna il millî eğitim komisyonunca karar verilenlerin adları ya da önerdiği kişilerin adları bu kurumlara verilir. Belli miktarda katkı sağladıklarına karar verilenlerin ise adlarının belirtildiği bir plâket, okulun girişinde uygun bir yere asılır. Ayrıca okulun ek derslik, kütüphane, lâboratuvar, işlik ve benzeri bölümlerinin yapımını veya donatımını sağlayanların adları da bu bölümlere verilir.” şeklindedir.

        Sakarya, sadece bir yer adı değildir. Kurtuluş Savaşımızın içinde Sakarya Meydan Savaşı’nın (Sakarya Meydan Muharebesi) adı ve yapıldığı yerin adıdır. Sakarya Savaşı sonunda; Türk Ordusu’nun 1683 yılındaki 2.Viyana Kuşatmasındaki yenilgisinden beri süregelen çekilmesi 238 sene sonra sona ermiştir. Bu savaş, Türk Ordusu’nun son savunma savaşıdır ve Sakarya Savaşı’yla artık taarruza geçilmiştir. Kurtuluş Savaşı’mızın son savunma savaşıdır. Sakarya Savaşı, subayların yaptığı bir savaştır. Düşmanın saldırı gücünün tükendiği, Türk topraklarını ele geçirme isteği ve umudunun yok olduğu bir savaştır. Sakarya Savaşı sonunda 19 Eylül 1921’de Mustafa Kemal’e Mareşallik ve Gazi’lik ünvanı verilmiştir. 2002 yılında çıkarılan bir yasa ile ülkemizde her yıl 19 Eylül “Gaziler Günü” olarak kutlanmaktadır. Türk tarihinde böylesine önemli yere sahip olan Sakarya Savaşı aynı zamanda tarihe altın harflerle yazılan Sakarya Zaferi’nin adıdır.

        Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü yaptığı hatayı düzelterek Sakarya Ortaokulu isminin bağış yoluyla satılması ve değiştirilmesi işleminden derhal vazgeçmelidir. Sakarya Ortaokulu ismi tekrar aynı okula geri verilmelidir. Feridun Oral ismi yapılacak başka bir okula verilebilir. Ancak, Sakarya Ortaokulu’nun isminin yapılan bağış karşılığında satılarak Feridun Oral olarak değiştirilmesi doğru olmamıştır. Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Kurumlara Ait Açma Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği’nin 9/c maddesinde “Öğretim Kurumlarına; Yurt içinde ve yurt dışında önemli zaferlerin kazanıldığı yerlerin adları, verilebilir.” denilmektedir.

         Gaziantep Valiliğimizi ve Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğümüzü Türk tarihine karşı daha duyarlı olmaya davet ediyor, yapılan bu hatanın düzeltilmesini istiyoruz. İlimiz, Şahinbey İlçesi, Sakarya Ortaokulu’na isminin bahsi geçen yönetmeliğin ilgili maddesi gereğince tekrar verilerek yaşatılmaya devam edilmesi istiyoruz. Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi olarak yapılan bu hatanın düzeltilmesinin takipçisi olacağımızı bildiriyoruz.

Kamuoyuna saygılarımla.                                             

                                         Bekir AVAN

                                        Şube Başkanı

Gaziantep Valiliğine Verdiğimiz Dilekçe İçin Tıklayınız

168 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ