tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

REHBER ÖĞRETMENLERİN TERCİH DANIŞMANLIĞI GÖREVİNİ YERİNE GETİRMEME EYLEM KARARIMIZ

REHBER ÖĞRETMENLERİN TERCİH DANIŞMANLIĞI GÖREVİNİ YERİNE GETİRMEME EYLEM KARARIMIZ
tesakademi

Bilindiği üzere, rehber öğretmenler, tercih danışmanlığı, alan ve ders seçimi, öğrenci tanılama sürecine bağlı olarak yapılacak çalışmalarda, kanunen izinli oldukları izin ve tatil dönemlerinde isteklerine bakılmaksızın re’sen görevlendirilmektedirler. Ancak; rehber öğretmenlere izin ve tatil dönemlerinde zorunlu olarak verilen bu tür görevler, başta angarya yasağı olmak üzere çalışan haklarına ilişkin yasal düzenlemelere ve yargı kararlarına aykırıdır. Bu tür görevlendirmelerde gönüllülük esasına göre hareket edilmesi, istekli olan rehber öğretmenlere tercih danışma komisyonlarında görev verilmesi daha uygun olacaktır.

Türk Eğitim Sen olarak, Bakanlığa gönderdiğimiz yazıda, rehber öğretmenlerin tercih danışma komisyonlarında resen görevlendirilmemesi, sadece istekli olanların komisyonlarda görevlendirilmesi, görev alan öğretmenlere yolluk verilmesi ve ek derslerin artırımlı ödenmesi hususunda talepte bulunmuştuk.

Türk Eğitim Sen Merkez Yönetim Kurulu tarafından alınan 26.06.2019 tarih ve 87 sayılı kararda ise, rehber öğretmenlerimizin angarya yasağına aykırı olarak re’sen verilen tercih danışmanlığı görevlerini 2018-2019 eğitim öğretim yılı yaz tatili sonuna kadar yerine getirmemelerine karar verilmiştir.

Tercih danışmanlığı eylemine katılacak üyelerimizin eylem öncesi okul müdürlüklerine dilekçe vermesi de önem arz etmektedir. Söz konusu dilekçe örneği tarafımızca hazırlanarak; ekte yayınlanmıştır.

İlgili Yönetim Kurulu Kararı İçin Tıklayınız
Eyleme katılan üyelerimizin okul idaresine vereceği dilekçe örneği için tıklayınız
REHBER ÖĞRETMEN GÖREVLENDİRİLMELERİ İSTEĞE BAĞLI OLMALI

159 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ