tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

PROMOSYON SORUNU ÇÖZÜLÜYOR MU?

tesakademi

Kamu çalışanları aldıkları maaşlar karşılığında bankalarca verilen promosyon paralarından bir çok ilçede tek banka olması ve bu bankanın da promosyon anlaşması yapmamasından dolayı yararlanamıyordu.

Tek ATM Projesi uygulamaya geçtikten sonra bu sorunda ortadan kalmış olacak. Bu durumda istenilen banka ile promosyon anlaşması yapılabilecektir.

Tek ATM Projesi’nin 2009 yılı sonunda gerçekleşmesi bekleniyor.

İşte haberin detayları:

Ağustos sonunda ATM’de ‘Tek Nokta’ dönemi başlıyor

 

Banka ATM’leri arasındaki sınırlar bu ay sonunda kalkıyor. Müşteriler, her noktadan para çekebilecek.

 

BKM’nin uzun süredir çalışmalarını yürüttüğü Tek ATM projesi bu ay sonunda hayata geçiyor. Türkiye genelinde 22 bin 645 ATM ortak kullanıma açılıyor. Böylece bütün banka kartlarıyla bütün ATM’lerden para çekilebilecek.

 

450 İLÇEDE TEK ATM VAR

Şu anda Türkiye’de 450 ilçede sadece tek bir ATM ve bankanın bulunduğunu belirten BKM Başkanı Hasan Ünal, ‘Taşrada çok az kullanılan ATM’ler diğer bankaların gelmesiyle daha fazla işlem yapacak. Verimlilik artacak’ dedi. Ünal, artık diledikleri her noktadan ATM’ye ulaşabileceklerini belirterek, ‘Bu aslında müşterilerin ulaşmak istedikleri paranın daha fazla bankacılık sisteminde kalması anlamına geliyor. Örneğin; İstanbul’dan kalkıp Doğu’ya gittiğiniz zaman ATM olmaz endişesiyle paranızı çekerek seyahate gidiyorsunuz. Artık buna gerek kalmayacak’ diye konuştu. Günümüzde işbirliğinin önemine değinen Ünal, ‘Çok sayıda ATM yan yana ve kısıtlı işlem yapılıyor. Bankalar, faizler yüksek iken ATM’leri vadesiz mevduatta güçlü bir silah olarak kullandı. Ama faiz oranlarının hızla düşmesine paralel gelirlerimiz azaldı. Bankalar rekabetten çok işbirliği yapmak zorunda’ diye konuştu.

 

22 bin ATM ortak kullanılacak

 

BANKACILIK sektöründe toplam 22 bin 645 ATM bulunuyor. 6 bin 777 tanesi Ortak Nokta’ya, 9 bin 894 tanesi ise Altın Nokta’ya üye toplam 24 bankaya ait. Geriye kalanı ise İş Bankası ve Ziraat Bankası’nın. Ünal, Tek Nokta’nın teknik detaylarını ise şöyle aktardı: ‘Ortak ve Altın Nokta her ikisi de BKM’nin altyapısını kullanarak iletişim sağlıyor. Yine BKM altyapısını kullanılacak. Sadece ATM’lerin üzerinde çok küçük bir bilgi güncellemesi yapılacak. Her banka kendi ATM’sinde diğer bankaları tanıtacak. Kısa bir tanıtma ile sistem aktif hale gelecek.’

 

Kaynak: Akşam Gazetesi

62 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ