tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

ORTALAMA MEMUR MAAŞI EN AZ 13.680TL, ÖĞRETMEN MAAŞI İSE EN AZ 15.000TL OLMALIDIR

ORTALAMA MEMUR MAAŞI EN AZ 13.680TL, ÖĞRETMEN MAAŞI İSE EN AZ 15.000TL OLMALIDIR
tesakademi

2013 yılından bu yana Asgari Ücretteki artışlar ile memur maaşlarındaki artışları kıyasladığımızda sonuç şöyledir:

2013 yılı Temmuz ayında asgari ücret 774 TL’den 804 TL’ye çıkmıştı. 2022 Temmuz ayında ise Asgari ücret 5500TL oldu. 2013 yılı Temmuz ayından bu yana asgari ücret 6.84 kat arttı.

Ortalama memur maaşı ise 2013 yılı Temmuz ayında 2000TL oldu.

Ortalama öğretmen maaşı 2013 yılı Temmuz ayında 2200TL’ye çıktı.

Ortalama memur maaşı 2013 yılından bu yana asgari ücretteki artış oranı kadar (6,84 kat) artarsa 13.680TL olması gerekir.

Öğretmen maaşı 2013’ten bu yana aynı oranda, asgari ücret kadar artarsa en az 15000TL olması gerekir.

Açlık sınırının bugünlerde 6000TL’nin üzerinde olması gerektiği, buna bağlı olarak Asgari ücretin de ortalama öğretmen ve memur maaşlarının da daha yukarıda olması gerektiği kaçınılmaz bir gerçektir.

Bu kıyaslamayı dolar ($) olarak ta yapabiliriz.

Bugün açıklanan (4 Temmuz 2022) enflasyona göre öğretmenlerin ve kamu çalışanlarının maaşlarının %41,69 artması kamu çalışanlarının maaşlarındaki erimeyi telafi etmesi mümkün değildir. Çünkü 2010 yılından bu yana memurların maaşları Toplu Sözleşme masasında yetkili sendika olan Memur-Sen tarafından öğütülmüştür.

Memur-Sen’e bağlı sendikaların üye sayıları arttıkça kamu çalışanlarının maaşları azalmış ve ekmeği küçülmüştür. Memur-Sen’e bağlı sendikaların üye sayıları arttıkça kamu çalışanlarına yapılan haksızlıklar, hukuksuzluklar ve ayrımcılıklar da artmıştır.

Enflasyon hesaplamalarındaki tutarsızlıklar ve memurların maaşlarına enflasyon rakamlarına bağlı yapılan zamlar maaşlarımızı gerçek anlamda büyütmemiş, küçültmüştür.

Ekonominin büyüdüğü yıllarda memur ve emekli maaşlarına büyümeden pay yani refah payı verilmemiştir. Memur ve emekli maaşlarına refah payı verilmesi uygulamasına son verilmesiyle birlikte memur maaşları iyice erimiştir.

Gelinen noktada memurlara acilen seyyanen zam yapılmalı, refah payı verilmeli ve maaşlarımıza enflasyon farkı her ay yansıtılmalıdır.

2022 yılı Temmuz ayında memur maaşlarına yapılacak %41,69 oranındaki zam, kayıplarımızı karşılamaya asla yeterli değildir.

Memurların 2008 ile 2014 yılları arasındaki alım gücüne ulaşması için ortalama öğretmen maaşının Temmuz 2022’de en az 15000TL, memur maaşlarının ise en az 13.680TL olması gerekir.

Yapılan zamlarla birlikte piyasada her şey yeniden fiyatlanacak ve pahalanacaktır.

Yapılan zamlar memurların sadece kısa süreliğine nefesini biraz rahat almasına katkı sağlayacaktır.

Son yıllarda Ülkemizde fakirleşerek büyüme model alınmıştır. Bu modelde fakirleşme daha da artacak, zenginlerin ise varlıkları daha da artacak demektir.

Zaman, memurların ve dar gelirlilerin aleyhine çalışmaktadır. Öncelikle bu durumun düzeltilmesi, gelir dağılımı adaletsizliğine derhal son verilmesi gerekmektedir.

Yaşanan hayat pahalılığına mümkün olan en kısa sürede çözüm üretilmelidir.

Toplumda ekonomiye olan güven arttırılmalıdır…

 

Bekir AVAN

Türk Eğitim-Sen

Gaziantep Şube Başkanı

 

 

1 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ