tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

OKULLARDA EĞİTİM Mİ YAPILIYOR?

tesakademi

OKULLARDA EĞİTİM Mİ YAPILIYOR?

Ülkemiz gelir düzeyi düşünüldüğünde, gelir düzeyi açısından pek de yüksek olmayan bir durumdadır. Bunu herkes kabullenir. Yardımlaşma olayı da gerek Türk toplumunun töresi, geleneksel yapısı gerekse dinimiz açısından gayet önemli ve yapılması gereken bir davranış olduğunu biliyoruz. Fakat gerek Türk gelenek göreneklerinde gerekse dinimiz açısından yapılan bu yardımların “ bir elin yaptığı yardımı diğer el görmeyecek” sözleri çerçevesinde yapılması herkesçe kabul edilir bir durumdur.

Gaziantep ili Şahinbey ilçesi Milli Eğitim Müdürlüğü sitesinde de yer alan bir yazı dikkatimizi çekti. Yayınlanan yazıda, İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın 5000 aileye 200’er TL yardım yapılacağı belirtilip bu yardımların yapılması içinde tatil olan 02.04.2011 tarihinin seçilmesi düşünülmesi gereken bir tarih olarak karşımıza çıkıyor. İlgili okullara gönderilen yazıda 02.04.2011 tarihinde yardım yapılacağı ve bu açıdan adı geçen okulların 08.00 ile 17.30 arasında açık bulundurulması gerektiği belirtilmekte ve görevli personellerin hazır bulunmaları istenmektedir. Bu okullarda sanıyoruz ki cumartesi ve pazar günleri resmi tatil yapılmıyor.

 

Okullarımızda SBS veya diğer kurslar ile hafta sonları da eğitim-öğretime devam edildiğini biliyoruz. Fakat böyle bir durum için, sadece Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardım yapacak diye bu okulların hafta sonunda açık bulundurulması, ne kadar kanuni! ne kadar ahlaki! ve ne kadar etik bir durumdur merak ediyoruz?

 

Okulların amacının eğitim öğretim hizmetlerini yürütmek olduğunu, geleceğimiz olan çocuklarımızın hayata ve üst öğrenimlerine hazırlanması için elinden geleni hatta daha fazlasını yapan idareci ve öğretmenlerimiz olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat son yıllarda özellikle kenar mahalle okullarının adeta yardım merkezi olarak kullanılıp insanlara yardım yapılan yer haline getirilmesi, okullarımızın ve özelinde okullarda çalışan idareci, öğretmen ve diğer personelin halkın nezdinde sadece yardım yapan kişiler olarak anılmalarına sebep olmuş ve okullar eğitim öğretim merkezi olmaktan uzaklaşmıştır.

 

Şimdi soruyoruz;

 

Okullar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Şubesi midir?

Okulların cumartesi günü için açık bulundurulup, okullarımız personeli cumartesi günü okula getirilmesi ne kadar kanunidir?

İlgili okullarımız personeli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ekibine mi alındı?

Yapılan yardımların bu kadar aleni ve bu kadar açık yapılması ahlaki açıdan ne kadar doğrudur?

Halkımız nezdinde okullarımız yardım merkezi, okul personellerimiz yardım eden kişi yapılarak, gerek öğretmenlik mesleği saygınlığı, gerekse okullarımızın halkımızın nezdinde değeri ne duruma düşmektedir?


 


 

 

 182 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ