tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Okul Aile Birliği Cezası İptal…!

tesakademi

iptalcezaMilli Eğitim Bakanlığı tarafından tribünlere alkış tutmak adına yapılan okul aile birliği soruşturmaları sonucunda bir çok ilimizde olduğu gibi Gaziantep’te çeşitli soruşturmalar açılmış ve okul aile birliğinde sadece üye sıfatı ile bulunan idarecilerimiz ceza almışlardı.

Okul Aile birliklerinde toplanan paraların nerelere harcandığı, hangi ihtiyaçlarda kullanıldığı açık ve netken bu durumu halka şirin görünmeye çalışan siyasi erk sayesinde oy malzemesi yapanlara cevap yargıdan geldi.

Hem “Benim velim halden anlar” diyerek dolaylı yoldan bağış alınmasını belirtenlerin daha sonra okul aile birliklerinde sadece üye sıfatı ile bulunan idarecilerimize soruşturma açması tamamen bir çelişki haline gelmiştir. Toplamda 3 Bin 738 kişiye soruşturma açıldığı belirtilen bu soruşturmalardan ilimizde görev yapan  Gazikent İMKB Ortaokulu Müdürü üyemiz Ergün FİRİK verilen cezanın iptali ile ilgili davayı kazandı.

Açılan davanın iptal kararında; okul ve kayıt dönemlerinde okul aile birliklerinin gelir kaynakları arasında yer alan bağışların talep edilmeyeceğine ilişkin hüküm bulunmakla birlikte, söz konusu bağışların kesinlikle kabul edilemeyeceğine ilişkin bir hükme yer verilmediği soruşturma raporunda,  davacının görev yaptığı okul aile birliğine yapılan bağışların velilerden veya öğrencilerden talep edildiği ya da herhangi bir zorlama sonucunda elde edildiği hususunda bir bilgi ve belgenin bulunmadığı, bu yönde bir şikayet dilekçesinin de olmadığı okul aile birliğinin banka hesabında bağış bulunmasının tek başına davacının zorla bağış alamayacağı anlamına gelmeyeceği, dolayısıyla davacıya isnat olunan disiplin suçunun açık ve net olarak ortaya konulamadığı anlaşıldığından disiplin cezasına konu fiilin sübut bulmadığı sonucuna varılmıştır.

Bu durumda davacının isnat olunan filli işlediği konusunda açık ve net bir delil bulunmadığından tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmamaktadır.

…….

Dava konusu işlemin iptaline karar verilmiştir.

İlgili karar için tıklayınız ( PDF1 – PDF2 )

554 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ümit ONAT dedi ki:

    Bağlı bulunduğum TÜRK EĞİTİM SEN, SENDİKA YÖNETİCİLERİMİZİ ve Sayın Ergün FİRİK beyefendiyi; zulme karşı dik duruşlarından dolayı tebrik ederim…
    Sendika deyince akla tabela sendikacılığını veya ağalarıyla poz vererek sendikacılık yapılmadıgını birileri umarım idrak eder… At sidiğine düşmüş saman çöpüne konan sineğin, kendini “kaptanı derya” sanması gibi bir ağacın altına hasır serilip gölgede oturarak eylem yaptık diyenlerin değil, Sayın Başkanımız İSMAİL KONCUK Beyefendi gibi dimdik duranların harcıdır… Sendikacılık; Sayın Başkanım Bekir AVAN başta olmak üzere tüm dava arkadaşlarım gibi adamlık işidir… bir sevdaya adanmışlığın işidir…

  2. mehmet altunbaş dedi ki:

    Atanamayan öğretmenlere, keyfi soruşturmalarla mağdur edilen tüm eğitim camiasına, çoluk cocuğunun rızkı gaspedilen öğretmenlere Manifesto:
    dik Duruş için bir fotoğraf görmek isterseniz. binlerce fotoğraf var galeri sayfasında… izlemeye devam edin. Öğretmenler odasında eleştiri yapmakla hak aranmıyor hak meydanlarda ve mahkeme kapılarında. Yanlış Hesap TES’in Kapısından o da olmadı Mahkeme kapısından döner

BİR YORUM YAZ