tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

ÖĞRETMENE ŞİDDETE HAYIR!

ÖĞRETMENE ŞİDDETE HAYIR!
tesakademi

ogretmene_siddete_hayir

       13 Kasım 2015 Cuma günü öğleden önce İlimiz, Şahinbey ilçesine bağlı, Sena Büyükkonuk Ortaokulu öğretmeni Abdullah Üzüm, okul dışından okula gelen bir öğrenci velisi tarafından darp edilmiştir. Abdullah Üzüm’e ve bütün eğitim çalışanlarına öncelikle geçmiş olsun diyorum. Çünkü bu saldırı Abdullah Üzüm’e değil, O’nun şahsında bütün eğitim çalışanlarına yapılmıştır. 16 Kasım 2015 saat 12:15’te ise önce Abdullah Üzüm’ün sendikası (Eğitim Bir-Sen Gaziantep Şubesi) saldırıyı kınayan bir basın açıklaması yapmıştır. Sonrasında ise Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi ve Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi saldırıya tepki göstererek yapılan açıklamaya destek açıklamaları yaptık. Açıklamaya okul öğretmenleri ve bütün sendikaların üyeleri destek verdiler.

       Gaziantep’te eğitim çalışanlarına yapılan saldırıya eğitim sendikalarıyla birlikte tepki gösterdik. Bu anlamdaki birlikteliğe bütün şartları zorlayarak devam etmeye kararlıyız.

       Toplumu ve insanımızı şiddete iten, hukuk kurallarını yok sayan ve kendi hesabını kendi gören bir anlayış ve zihniyet, Ülkemiz için son derece tehlikelidir. Adalet ve hukukun üstünlüğü zedelenmemesi gereken kavramlardır. Fakat ne yazık ki Ülkemizde son yıllarda hukuk kuralları ve hukukun üstünlüğü yok sayılmaktadır. Üstünlerin hukukunun uygulanmaya çalışıldığı bir ortama sürüklenen Türkiye’mizde belli yetki ve makamdaki kişiler hukuk kurallarını yok sayarak kendi düşünce ve görüşlerini hukuk kuralıymış gibi topluma dayatmaktadırlar. Anayasanın askıya alındığı Ülkemizde, Milli Eğitim Bakanlığı kanun ve mevzuat bir tarafa bırakılarak görüşlerle yönetilmektedir. Eğitim çalışanlarına şiddet, dayatma ve ayrımcılık öncelikle kendi bakanlığımız tarafından uygulanmaktadır.

       Ülkemizi yönetenler, makamları oranında bir güç zehirlenmesi yaşamakta ve topluma bu güçlerini şiddetle dayatmaktadırlar. Durum böyle olunca da adalete, hukukun üstünlüğüne kimsenin inancı kalmamaktadır. İnsanlar hak arama, hukuk kurallarına uygun hareket etme yerine “kendi hesabını kendi görmeye” başlamıştır. Bu durum son derece tehlikelidir.

       Ülkemizin geldiği bu durum adalete olan inancı sürekli azaltmakta ve insanlarımızı güvenlik sendromu yaşar hale getirmektedir. Adalete inanmayan ve uygulanan hukuka güvenmeyen insanlarda kendi işini kendi görmeye çalışmakta ve şiddete yönelmektedirler. Nihayetinde şiddete yönelen insanlar da okul basıp, öğretmenlere saldırmaktadırlar.

       Ülkemizde adaletin, hukukun üstünlüğünün ve güvenin acilen tesis edilmesi artık bir zorunluktur. Bundan kaçış toplum huzurunu daha da bozacak ve Ülkemizi yaşanmaz hale getirecektir.

       Bu anlamda Ülkemizi yönetenlerin ve öncelikle kendi bakanlığımızın eğitim çalışanları arasında yaptığı ayrımcılığa, eğitim çalışanlarına uyguladığı adaletsizliğe, eşitsizliğe ve her tülü şiddete son vermeleri gerekmektedir.

       Eğitim çalışanlarının değersizleştirilmesine, itibarsızlaştırılmasına derhal son verilmelidir.

       Ülkemizi yönetenleri ve yetkilileri eğitim çalışanlarına yapılan saldırılara ve şiddete karşı çıkmaya ve son vermeye davet ediyoruz.

       Okullara derhal güvenlik kadrosu tahsis edilmesi için gerekli kanuni düzenlemelerin yapılmasını ve okul ortamının güvenliğinin derhal sağlanmasını istiyoruz.

       “Öğretmene şiddete hayır” diyor ve Abdullah Üzüm öğretmenimize ve Sena Büyükkonuk Ortaokulu öğretmenlerine tekrar geçmiş olsun diyoruz.

 

                                                               Bekir AVAN

                                     Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı

64 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ