tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Ne iş Yapar Bu Adam ?

tesakademi

Gaziantep Şahinbey Rehberlik Araştırma Merkezi tarafından tertiplenen akademik başarıyı artırmak amacıyla Nurdağı, Oğuzeli ve Karkamış ilçelerinde görev yapan rehber öğretmen ve okul müdürlerine yönelik 28.09.2012 tarihinde bir seminer verildi.

Seminerde konuşmacı olarak katılan şahıs eğitimci(!) unvanı ile anılan Cihat Şener’di. Bu kişi hakkında internette kısa bir araştırma yapıldığında hakkında pek de hayırlı cümleler kurulmamakta olduğunu görüyoruz.

itusozluk.com – yamulmuyorsam bir ara trtden öss öncesi bir öğrenciye kardeşini gezdirmesini öğütlerken gidin gezin kafaları çekin artık, bıraksın çalışmayı gibi bir öğüt verip bir süre uzaklaştırılmıştı, kötü örnek oldu diye. bu ülkenin herkesi örnek alma mevzu da baydı artık ama napalım. (illuyanka, 30.06.2009 02:52 ~ 02:52)

itusozluk.com – ülkemin güzide gençlerinin öss senesinde 1 kere de olsa izlediği/izlemeye maruz bırakıldığı hayatımız sınav programının sunucusu.sürekli ben herşeyi bilirim edelarındadır ama söyledikleri hep aynı şeylerdir, o zamanlar (2006) yeni sınav sistemiyle ilgili bişeyler öğreniriz diye bu amcanın söylediklerini kulaklarımızı açar dinlerdik, ne luzumsuz olduğunu şimdi anlıyorum.

eksisozluk.com – ogrencinin sorusuna cevap vermekten ziyade,tiyatral ses tonuyla kendi capinda karizma cumleler kurarak komedi oyunculugu yapan,programini yalniz ogrenciler degil zapping yapan insanlarda -“ne guzel hayat dersi veriyor bu adam” deyip izlesin kaygisiyla tv lerde boy gosteren,ilk izlenimde onemli birseyler soyledigi sanilan sonrasinda kaale alinmayan,ogrenciye yaramaz bir ogrenci danismani. (mascara, 17.07.2003 19:16 ~ 19:17)

Seminere konuşmacı olarak davet edilen bu şahıs tarafından kendisinin deyimiyle kod adı 4+4+4 olan eğitim sistemi, üniversiteye yerleşme sınav sisteminin 2014 yılında değişikliğe uğraması ve dershanelerin kapatılması başlıklarında anlatım yapıldı. Buraya kadar her şey güzel derken seminer sırasında rehber öğretmenlerin sınav kılavuzlarının incelenmeden öğrenciye rehberlik ve yönlendirme yapıldığına değinildi.

Üniversite sınavı bitinceye kadar bir öğrencinin kaç adet sınavdan geçtiği klasik soru ile salondaki rehber öğretmenlerin bilgisi ölçmeye kalkan bu şahıs gerekli cevabı alamayınca salondaki  yeni yetişen neslin gelişen teknolojiyle ilişkilendirerek “ bizler bilgisayarı 34 yaşında tanımışken (dinleyici olarak gelen öğrencilere dönerek) parmakla gösterip – bu şerefsizler 7 yaşında tanışıyorlar– ifadesini kullanarak seviyesini göstermiştir. Bunun yanında sınav sisteminin kalkmasıyla objektif olmayan not sistemine göre bir üst eğitim kurumuna yerleştirme yapılmasının sakıncalarından bahsederken “ bu şekilde bir yerleştirme anlayışının yalaka bir öğrenci zümresinin ortaya çıkmasına sebep olacağını” öğrencilere baka baka ve işaret ederek kullanması salondaki eğitimciler tarafından yadırganmış fakat bu sözler daha da artarak devam etmiştir.  Buna benzer örnekler verirken “çok çalışmazsanız -nah kazanırsınız” gibi bir eğitimcinin ağzına yakışmayacak bir cümle kullanan şahıs daha da ileriye giderek, öğrencilere yönelik olarak (-salaklar, -kazmalar vb.) ifadeler kullanmıştır.

Dershaneleri eleştirirken bazı dershanelerin dalkavukluk yaptığını bazılarının ise bu işi hakkıyla yaptığı gibi bir ifade kullanarak bazı dershaneleri ve bu kurumlarda çalışan personeli zan altında bırakmıştır.

Program sonunda geçilen soru cevap kısmında bu kadar sözden sonra dayanamayan ve konuşmak isteyen Nurdağı İncirli Orta okulu Müdürü Ümit ONAT, rehber öğretmenlerin bazı sınav kılavuzlarını okumamış olabileceğini bunun yanında bir öğrencinin üniversiteyi bitirene kadar 850 adet sınava girdiğini bilmeyebileceğini ifade etmiş, ancak kendisinin üslubunun da rehberlik eğitimi almadığını gösterdiğini ifade etmiştir. Konuşmacının bu açıklamayı yaparak neyi amaçladığını sorması üzerine söz isteyen Ümit ONAT “ Gazilik unvanı bulunan bir şehrin öğrencilerine şerefsiz demenizden dolayı söz aldığını ve bu açıklamayı bu yüzden yaptığını ifade etmiştir. Daha sonra seminer vermek için gelen Sayın Şener, söz hakkı isteyen okul müdürünün mikrofonu kapattırarak salonu terk etmesini istemiştir. Bunun üzerine salonda bulunan duyarlı ve değerlere önem veren bazı meslektaşları ve rehber öğretmenler tarafından salon terk edilmiştir.

İlgi şahıstan Gaziantep eğitimcileri, öğretmenleri ve halkından özür dilenmesi beklenmektedir.

468 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ