tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

MEMURA HAKARET EDENLER YANILACAK, 10 TL TOPLU GÖRÜŞME PRİMİNİ TEKRAR ALACAĞIZ…

tesakademi

       kazanim                                                                         Sendika üyesi olanla olmayan memurlar arasındaki ekonomik haksızlığı gideren “Toplu Görüşme Primi”, ilk olarak 2006 yılında hayata geçirilmişti.

       Yaklaşık üç yıldır uygulanmakta olan bu primin ödenmesi, Anayasa Mahkemesi’nin kararı gerekçe gösterilerek durduruldu.

       Türkiye Kamu-Sen, başta Maliye Bakanı Müsteşarı olmak üzere Bakanlık nezdinde yaptığı görüşmelerde ödemenin yeniden başlatılması konusunu dile getirdi.

       Bircan Akyıldız başkanlığındaki Türkiye Kamu-Sen heyeti, önümüzdeki hafta içinde Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’le bir araya gelerek, “Toplu Görüşme Priminin” ne şekilde düzenleneceği konusunda bir görüşme yapacak.

       Yapılacak görüşmede, “Toplu Görüşme Priminin” kesintisiz olarak ödenmeye devam etmesi yönündeki talebimiz Maliye Bakanı’na iletilecek.

       Maliye Bakanlığı bu uygulaması ile hata yapmıştır. Anayasa Mahkemesine açılan dava 5 TL Sendika Ödentisi ile ilgilidir, bugün sendikalı memurların aldığı ise Toplu Görüşme Primidir ve 10 TL’dir. Bu sendikalı memurlar bakımından kazanılmış bir haktır ve Anayasa Mahkemesi kararı ile ilgili değildir. Bu problem en kısa sürede halledilecektir.

       Kaldı ki, kamu çalışanlarını 10 TL sebebiyle sendika üyesi oluyor zanneden bazı sendikalar bu söylemleri ile hem kendi üyelerine hem de tüm kamu çalışanlarına hakaret etmektedir.CHP’nin de bu konuyu bir sendikanın arzusu ile dava konusu haline getirmesi bir siyasi partiye yakışmamıştır. Siyasi partilerin işi memuru zarara sokmak olmamalıdır.

       Kamu çalışanları içerisinde bazılarının düşündüğü gibi 10 liralık adamlar yoktur. Kamu çalışanları sendikal mücadeleye inanmakta ve her şart altında sendikal mücadeleye destek vermeye kararlıdır. Bu yaşananların 25 Kasım iş bırakma eylemi öncesinde meydana gelmesi de kamu çalışanlarınca manidar bulunmaktadır.

       Kamu çalışanlarını küçümseyenler, ortaya koydukları söylemlerle kamu çalışanlarını toplum gözünde küçük düşürmeye çalışanlara, layık oldukları cevabı yine kamu çalışanları verecektir.

       Türk Eğitim Sen olarak, Toplu Görüşme Priminin sendikal kazanımımız olduğuna inanıyoruz. Bu kazanımın kaybedilmesine asla göz yummayacak, tam tersine bugün 10 TL olan bu kazanımımızın çok daha yüksek oranlara çıkmasını sağlayacağız. Tıpkı banka promosyonlarını, tıpkı ek ödemeleri kazandığımız gibi. 

10 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ