tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Memura Çifte Üyelik Yutturmacası!

tesakademi

  

       MEMURLAR İKİ SENDİKAYA ÜYE OLAMAZ.

        Bir sendikanın bir çok eğitim çalışanını, “iki sendikaya üye olmak mümkün” diyerek, sendikalarına üye yaptıkları, bu arada kişi fark etmeden ek3 istifa formu imzalattıkları bilgileri gelmektedir. Halbuki, torba yasada belirtilen çifte üyelik sadece işçi sendikalarını kapsamaktadır. Eğitim çalışanları üye oldukları sendikalara dikkat etmeli ve sendikal mevzuatı bilerek üye olmalıdır. Ek 3 formunun istifa etmek için kullanıldığına da dikkat etmelidir. Aksi takdirde hiç de istemedikleri halde sendikalarından istifa ettirilmeleri mümkündür. Sendikalar üye yaparken kişileri doğru bilgilendirmelidir. Böylesine üye yapmanın hiç bir anlamı yoktur.

       Torba Kanun olarak bilenen yasa düzenlemelerinde yer alan aynı anda iki sendikaya üye olunabileceğine ilişkin düzenleme sadece işçi sendikaları için geçerli olup kamu görevlileri sendikası açısından bu kuralın uygulama imkanı bulunmamaktadır. 4688 sayılı kamu görevlileri sendikaları kanununun 14. maddesi de aynı anda iki sendika üyeliğini “Birden çok sendikaya üye olunamaz. Birden çok sendikaya üyelik halinde sonraki üyelikler geçersizdir.” Ve “Aynı tarihli birden fazla üyeliğe ilişkin bildirimler dikkate alınmaz ve bu husus kamu işvereni tarafından ilgiliye ve sendikalara yazılı olarak bildirilir.” Hükümleriyle yasaklamıştır.   

            Sendikaların yetkilerinin belirlendiği şu dönemde bir takım sendikalarca Türk Eğitim Sen üyelerinin ve Türk Eğitim Sen’e üye olmak isteyen kamu çalışanlarının akılları torba yasadaki bu hükümle bulandırılmak istenmektedir. Yukarıda izah edildiği üzere gerek Bakanlığın ilgili yazısı gerekse 4688 sayılı yasa hükümleri aynı anda iki sendika üyeliğini yasaklamaktadır. 

            Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü 01.04.2011 tarih ve 1256/22204 sayılı yazısıyla kamu görevlileri sendikalarında aynı anda iki sendika üyeliğinin olmayacağını belirtmiştir.

            Birden çok sendika üyeliği ancak işçi sendikaları için geçerli olup, kamu görevlileri için, memurlar için gerçerli değildir. Bu nedenle birden çok sendikaya üye olunabileceği iddiasıyla kendilerini başka sendikalara da üye yapmaya zorlayarak, kandırmaya çalışan art niyetli kişilere karşı tüm üyelerimizi ve sendika yöneticilerimizi dikkatli olmaya ve bu kişilere itibar etmemeye çağırıyoruz.

78 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ