tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

MEB’E ÇAĞRIMIZDIR: İÇİNİZDEKİ KRİPTO FETÖCÜLERİ DEFEDİN!

MEB’E ÇAĞRIMIZDIR: İÇİNİZDEKİ KRİPTO FETÖCÜLERİ DEFEDİN!
tesakademi

Milli Eğitim Bakanlığı yönetici atama sonuçlarını açıkladı. Ancak sonuçlar tıpkı geçtiğimiz yıllardaki yönetici atamalarında olduğu gibi hak gaspının yaşandığı, kul hakkının yenildiği, torpillilerin, yandaşların kayırıldığı bir tabloyu ortaya çıkardı.

Siyasi saiklerle hareket edenler, kendisinden olmayanlara adeta kıyım yaptı. Açıklanan mülakat sonuçlarından anlaşılıyor ki; sözde bir sendikanın yöneticileri ellerinde liste ile kimin hangi okula görevlendirileceğini, kimlerin saf dışı bırakılacağını çok iyi hesap etmiş.

Üstelik kamuoyuna yansıyan iddiaları gizlemek için sonuçların liste halinde de yayınlanmadığı görülmektedir. Sonuçlar liste halinde yayınlansa yaşanan gayri ahlaki düzen tüm çıplaklığıyla ortaya dökülecekti.

Tabi şunu da belirtelim, sonuçlar liste halinde ilan edilmese bile sendikamıza çok sayıda şikâyet ulaşmaktadır. Bu minvalde yönetici atama mülakat sonuçları ile ilgili bazı örnekleri paylaşmak istiyoruz:

Gaziantep’te yapılan yöneticilik sınavlarıyla ilgili yapılan haksızlıklar karşısında geçtiğimiz yıllarda açtığımız davalarda sınav sonuçlarını iptal ettirmiştik. Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü mahkemelere sınava girenlere geçersiz ve düşük puan vermelerini izah edememiş ve savunamamıştı. Bu nedenle Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü yönetici atama mülakatlarına giren yönetici adaylarına mülakatlarda genel olarak 70 ve 90 arasında puan vererek atanmasını engellemeyi amaçlamıştır. Sınava girenlerin çoğunluğuna 70 ve 90 arası puan verilirken Eğitim Bir-Sen üyelerine ve yandaşlara 90’ın üzerinde ve atanması için gerekli puanlar verilmektedir. 6-13 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılan yönetici mülakat sonuçlarını Şube olarak incelediğimizde, özellikle Eğitim Bir-Sen üyelerine ve yandaş olanlara milimetrik hesaplar yapılarak mülakatlarda atanabileceği puanlar verildiğini tespit etmiş bulunmaktayız.

Gaziantep’te yöneticilik mülakatına giren kişilerin sınav anı, sorulara verdiği cevaplar, komisyon ve sınava giren kişiler arasında neler konuşulduğu, kameralarla kayıt altına alınmamıştır. Gaziantep’te yapılan mülakatlarda kameralarla görüntü ve kayıt özellikle alınmamıştır. Eğer kamera kayıtları oluşturulsaydı belki hile yapma imkanı zorlaşacaktı. Bu anlamda kapalı kapılar arkasında yapılan yöneticilik mülakatları şeffaf değildir, sadece bir aldatmacadır.

Gaziantep’te yapılan yönetici atama mülakat sınavları adrese teslim sınavlardır. Hangi okula kimlerin müdür, müdür baş yardımcısı ve müdür yardımcısı atanacağı, mülakat sınavı öncesinden belirlenmiştir. Yapılan uyduruk ve şaibeli yöneticilik mülakatlarında müdürlüğü, müdür baş yardımcılığı ve müdür yardımcılıkları sınav öncesinden peşkeş çekilen kişilere özellikle 90 ve üzeri ve gerekli puan verdirilmiştir. Yöneticiliklerin öncesinden peşkeş çekildiği kişilere ise bilemedikleri soruların cevapları komisyon üyeleri tarafından yazdırıldığı artık bir şehir efsanesine dönmüştür. Yöneticilik mülakat sınavlarında kameralarla kayıt alınmamasının da asıl sebebi budur.

Yine Gaziantep’te yönetici atama mülakat sınavları sonrasında okullara atanması önceden belirlenecek kişiler koordine edilerek okul tercihleri yönlendirilmekte ve yönetilmektedir. Özellikle yüksek puan verdirilen Eğitim Bir-Sen üyeleri ve yandaşlar tek tercih yaptırılarak birbirine engel olmaları engellenmektedir. Öncesinde kimin hangi okula atanacağı belirlenip o okul o kişiye peşkeş çekiliyor. Sonrasında da peşkeş çekilen kişiye yüksek puan verdirildiğinden dolayı tek tercih veya göstermelik birkaç tercih daha yaptırılabiliyor. Buradan da anlaşılacağı üzere yönetici atama mülakatlarında iyi yönetici seçilmiyor, önceden belirlenen yandaşlara gerekli puanlar veriliyor. Yönetici atama mülakat sınavları ehliyetli, liyakatli ve tecrübeli iyi yönetici seçme amacı yerine, yandaşı yönetici atamak için yeterli ve gerekli puan verme aracına dönüştürülmüştür.

Bu örnekleri uzatmak mümkündür. Görüleceği üzere milimetrik puanlar verilerek, ince hesaplar yapılarak, bu makamları anasının ak sütü gibi hak edenler elenmiş, yerlerine bilgi, birikim, tecrübe kriterleri yerine bir yerlerin siparişiyle hiçbir ayırt edici meziyeti olmayanlara atanacak puanlar verilmiştir.

Öte yandan sendikamız şeffaflık ilkesi gereği MEB’den sonuçların tüm valilikler tarafından liste halinde yayınlanmasını talep etmiştir. Şayet bu talebimize direnç gösterilirse, o taktirde sendikamız il il tespitlerini yaparak, tüm kamuoyuna yaşanan çirkinliği açıklayacaktır.

Komisyon üyelerinin hangi saiklerle seçildiği artık hepimizin malumudur. Bu komisyon üyelerinin adil, tarafsız, kul hakkını önceleyen insanlardan oluştuğunu söylemek için aklımızı peynir ekmekle yememiz gerekir. Tecrübelerimiz gösteriyor ki; şeffaf olmayan, sendika temsilcilerinin yer almadığı, kamera kayıtlarının bulunmadığı mülakatlarda her türlü ahlaksızlık bu kul hakkı avcıları tarafından yapılmaktadır.

7 Mayıs 2018 tarihinde ilan edilmesi gereken yönetici atama sonuçlarının 26 Haziran 2018 tarihine ertelenmesinin nedeni artık gün gibi ortadadır. MEB teşkilatlarındaki bazı kriptolar gizli kapaklı işlerinde daha iyi organize olmak için MEB yöneticilerini de bu suça alet etmiş ve sonuçların açıklanmasını ötelenmesini sağlayarak, MEB’in işleyişine ayar vermiştir.

Türk Eğitim-Sen olarak, her fırsatta yönetici atama sonuçları açıklandığında geçtiğimiz yıllardaki ayrımcılığın, ötekileştirmenin yaşandığını görürsek, bunun sorumlularını ülkemizde oluşan milli birlik ve beraberlik havasını bozmak isteyen Kripto Fetöcü ilan edeceğimizi söylemiştik. Nitekim bugün de bu sözümüzün arkasındayız. Yaşananlar göstermiştir ki, MEB teşkilatlarında bir gizli çete vardır. Bunlar devletimizin bekasına yönelik saldırılar karşısında bir ve bütün olan Türk milletini ayrıştırmak isteyen, kamu çalışanlarını ‘Benden olan-olmayan’ şeklinde kategorize eden, çalışma barışına nifak sokmak isteyen Kripto Fetöcülerdir.  

Bu noktada Türk Eğitim-Sen olarak, Sayın Cumhurbaşkanı’nın Fetö belasına karşı samimi ve hassas yaklaşımını göz önüne alarak, kendisine çağrıda bulunuyoruz: Kendisinin de her fırsatta dile getirdiği 15 Temmuz felaketinden bu yana toplumda oluşan milli birlik ve beraberlik ruhunun MEB’deki kriptolar eliyle sabote edildiğini ilan ediyor ve bunun sorumlularının eğitim camiasından ayıklanmasını istiyoruz. Kamunun en büyük kurumu olan Milli Eğitim Bakanlığı, 24 Haziran seçimleriyle girilen yeni dönemin toplumumuzda yerleşik hale gelmesinde büyük rol oynayacaktır. MEB camiasında huzur, birlik ve beraberlik sağlanmadan toplumsal birlikteliğimizin güçlenemeyeceği aşikârdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

                                                                                                            Bekir AVAN

                                                                                                            Şube Başkanı

 

84 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ