tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

MEB’DE ÇUBUKÇU DÖNEMİNDE DE USULSÜZ ATAMALARA EL ALTINDAN DEVAM EDİLİYOR

tesakademi

      2221_m_b                                                                                                                                        Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK’un, usulsüz atama ile ilgili yaptığı açıklamadır.

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NDA NİMET ÇUBUKÇU DÖNEMİNDE DE USULSÜZ ATAMALARA EL ALTINDAN DEVAM EDİLİYOR

 

       Milli Eğitim Bakanlığı’nda; Hüseyin ÇELİK döneminde yaşanan usulsüz atamaların bir benzeri bu kez de Nimet ÇUBUKÇU döneminde yaşanıyor.

 

ATAMANIN GERÇEKLEŞTİĞİ OKUL İLSİS SİSTEMİNDE İLAN EDİLMEMİŞTİR

       İLSİS sisteminde Ağustos 2009 dönemi eş durumu özrüne bağlı atamalarda Kırşehir İlinde sadece Akçakent İlçesi Şeyh Şamil İlköğretim Okulu’nda bir tane sınıf öğretmeni açığı ilan edilmiş ve bu okula puan üstünlüğü esasına göre bir öğretmenin ataması yapılmıştır.

 

       Kırşehir ili ve ilçelerinde başka sınıf öğretmeni açığı yok olarak gösterilmiştir. Buna rağmen; atama dönemi içerisinde açık olmadığı için İLSİS sisteminde gösterilmeyen Akpınar İlçesi Kelİsmailuşağı İlköğretim Okulu’na (kapalı bir okula), 01.10.2009 tarihinde 80635 sayılı işlem ile Siirt Kurtalan Albayrak İlköğretim Okulu 4/B sözleşmeli sınıf öğretmeni M. D.’nin eş durumu özrüne istinaden ataması yapılmıştır.

 

       M.D’nin bu atamadan 18 gün sonra okul kapatıldığı için görev yeri değiştirilmiş ve Akpınar İlçesi Büyük Abdiuşağı Şehit Er Adem Erdaş İlköğretim Okulu’na norm kadrosu fazlası olarak görevlendirilmesi yapılmıştır.

 

       Bunun ardından bu kez söz konusu öğretmenin görev yaptığı ilçe değiştirilmiştir. Kaman İlçesi Yelek İlköğretim Okuluna görevlendirilmesi yapılan M.D. norm kadro içersine alınmıştır.

 

       Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2009 yılı takvimi içerisinde hangi dönemlerde ilan yapılıp atamaların gerçekleştirileceği açıkça belirtilmektedir. 2009 yılının ikinci atamaları bu takvime göre 10 Ağustos-26 Ağustos tarihleri arası yapılacağı önceden belirlenmiş olmasına karşın Bakanlık, kendi takvimini hiçe saymış kendi getirdiği kıstası çiğnemiş ve takvimde belirtilen tarihten sonra 01.10.2009 tarihinde M. D’nin ataması gerçekleştirilmiştir.  Üstelik atamanın gerçekleştiği okul İLSİS sisteminde ilan edilmemiştir.

 

FİİLİ OLARAK KAPALI OLAN, ÖĞRENCİSİ VE ÖĞRETMENİ BULUNMAYAN BİR OKULA ATAMA YAPILMIŞTIR

       İşte Nimet ÇUBUKÇU döneminde binlerce sözleşmeli öğretmeni ayağa kaldıracak bir usulsüz atama gerçekleştirilmiştir.

 

       Türk Eğitim-Sen olarak açık gösterilmemesine rağmen yapılan skandal atama ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’na yazı yazdık, bu atamanın neye göre yapıldığını sorduk. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelen cevap yazısında şöyle denildi: “Bakanlığımız 2009 yılında öğretmenlerimizin özür grubuna bağlı yer değişikliği işlemlerini 2009 yılı Öğretmenlerin Özür Durumuna Bağlı Yer değiştirme Kılavuzu’nda belirtilen işlem takvimine bağlı kalarak yürütmüştür. 2009 yılı naklen atama/görevlendirme dönemlerinde ilgili valilikler alanlar ve okullar bazında öğretmen norm kadro ve sözleşmeli pozisyon açıklarını belirleyerek Bakanlığımızı bilgilendirmişler ve yer değişikliği işlemi hizmet puanı üstünlüğüne göre gerçekleştirilmiştir.

 

       Adı geçen öğretmen, eşi R.D’nin Kırşehir ilinde kadrolu sınıf öğretmeni olarak görev yapmakta olduğunu, ilgi (b) esaslar çerçevesinde eşinin yanında görevlendirme isteği ile Bakanlığımıza başvuruda bulunmuştur. İlgi (b) esaslar kapsamında ilgili öğretmenin başvurusu değerlendirilmeye alınmış olup; Siirt ili Kurtalan Albayrak İlköğretim Okulunda sözleşmeli öğretmenlik görevine 03/01/2008 tarihinde başladığı, bir yıllık çalışma süresini tamamlamış olduğundan 657 sayılı Devlet memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen boş pozisyonu bulunan Kırşehir ili Akpınar İlçesi Kelİsmailuşağı İlköğretim Okulu öğretmenliğine ilgi (c) onayıyla görevlendirmesi uygun bulunmuştur. M. D’nin görevlendirme işlemi söz konusu kılavuzda belirlenen iş ve işlem takvimi sonrasında 01/10/2009 tarihli ve 80635 sayılı onayla pozisyon açığı bulunan anılan okula yapılmıştır. Ancak; bu okulun eğitim ve öğretime 19/10/2009 tarihinde ilgili Valilikçe kapatıldığı, bu nedenle ilgilinin görev yeri Kırşehir İl Milli Eğitim müdürlüğünce Kaman İlçesi Yelek İlköğretim Okulu olarak belirlenmiş ve bu görevine 22/10/2009 tarihinde başlamıştır.”

 

       Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamasında, M. D’nin görevlendirme işleminin söz konusu kılavuzda belirlenen iş ve işlem takvimi sonrasında yapıldığı ve kapatılma aşamasında olan bir okula atama yapıldığı belirtilmiştir. Zira Milli Eğitim Bakanlığı, atamanın yapılmasından 18 gün sonra okulun kapatıldığını da ifade etmiştir. Öte yandan edindiğimiz bilgilere göre bu okul zaten kapalıydı, öğrencisi ve öğretmeni bulunmamaktaydı. Hatta okulun kapatılması nedeniyle bu okulun öğretmeninin ataması 19.08.2009 tarihinde Kırşehir Akpınar İlçesi Büyük Abdiuşağı Şehit Er Adem Erdaş İlköğretim Okulu’na yapıldı. Sonuç itibariyle kapatılmış ya da kapatılma aşamasında olan bir okula öğretmen ataması yapılması oldukça manidardır.

 

       Bu nedenle Türk Eğitim-Sen olarak atama dönemi içerisinde Kırşehir’e atanmak isteyen ancak hakları gasp edilen Siirt’te Hasibe Demirkıran ve Şanlıurfa’da Menekşe Türk adına dava açtık. Diyarbakır ve Şanlıurfa Nöbetçi Mahkemelerine gönderilmek üzere Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesine açtığımız davanın lehimize sonuçlanacağına inanıyoruz. Çünkü adına dava açtığımız her iki öğretmen de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta ve kendileri Siirt’te eşleri ise Kırşehir’de bulunmaktadır.

 

       Buna rağmen hiçbir kariyer ve liyakata bağlı kalınmadan M. D.’nin eş durumundan atamasının yapılması tam bir skandaldır, Milli Eğitim Bakanlığı’nda yandaş kayırma ve kadrolaşma faaliyetlerinin hala sürdüğünü gözler önüne sermektedir.

 

       Tüm bunlar göstermektedir ki; Nimet ÇUBUKÇU döneminde de tıpkı Hüseyin ÇELİK döneminde olduğu gibi el altından usulsüz atamalar yapılmaktadır. Bu usulsüz atama Türk Eğitim-Sen olarak tespit ettiğimizdir. Acaba başka usulsüz atamalar da yapılmış mıdır? Türk Eğitim-Sen olarak Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet ÇUBUKÇU’dan talebimiz, bu usulsüz atamayı bir an önce iptal etmesidir. Aksi takdirde bu şaibeli atama sözleşmeli öğretmenler arasında infial uyandıracaktır.

 

M.D. Kararname İçin Tıklayınız

 

Okulun Kapatıldığını Doğrulayan Hizmet Belgesi İçin Tıklayınız

 

 

44 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ