tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

MEB MAĞDURİYETLERE DERHAL SON VERMELİDİR

tesakademi

ikoncuk_10_slidecontent_thumb           Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile ilgili basın açıklaması yaptı.           Milli Eğitim Bakanlığı yeni Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 06.05.2010 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kamuoyunun ve eğitim çalışanlarının beklentileri bu yönetmelikle tamamen karşılıksız bırakılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı sendikalardan hazırladığı taslakla ilgili olarak görüş almış ve sendikalarla toplantı gerçekleştirmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı, tüm sendikaların ve bazı bürokratlarının üzerinde mutabık olduğu hususlara bile yönetmelikte yer vermeyerek, aslında katılımcılık istemediğini, “herşeyi ben bilirim, ben karar veririm” anlayışına devam ettiğini göstermiştir. 

               Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çıkarılan bu yönetmelik, getirdiği zorunlu hizmet muafiyeti ile ilgili yeni uygulamada, zorunlu hizmet yükümlülüğü dolayısıyla geleceğine ilişkin hiçbir planlama yapamayan binlerce eğitimcinin hayatındaki bu belirsizliği çözmüştür. Öte yandan MEB yeni yönetmelikle; zorunlu hizmet kapsamı dışında kalan, ancak zorunlu hizmet bölgelerinde çalışmakta olan öğretmenlerin durumunu hiç düşünmemiş ve onlara o ildeki çalışma sürelerini tamamlamadan tayin isteyebilme hakkı vermemiştir. 

                  Böylece zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunmayan bir kısım eğitimciler de zorunlu hizmet yükümlüsüymüş gibi değerlendirilerek, zorunlu çalışma yükümlülüğüne tabi tutulmuştur. Halbuki sendikamızın teklif ettiği geçici madde (GEÇİCİ MADDE 4 Bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önceki, Atama ve Yer Değiştirme hükümleri doğrultusunda zorunlu hizmet yükümlülüğünü yerine getirmek üzere yer değiştirme suretiyle atanmış olan öğretmenler, zorunlu çalışma sürelerini veya bulundukları illerde geçirilmesi gereken süreyi tamamlayıp tamamlamadıklarına bakılmaksızın bu yönetmeliğin yayımı tarihini izleyen ilk yer değiştirme döneminde bulundukları il dışına yer değiştirme isteğinde bulunabilirler.) kabul edilseydi, bu mağduriyet yaşanmayacaktı. Benzeri maddeler daha önceki Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliklerine konulduğu ve zorunlu hizmetten muaf öğretmenlere ilk yer değiştirme döneminde yer değişikliği isteyebilme hakkı verildiği halde, bu yönetmeliğe böyle bir maddenin eklenmemesi kabul edilemez. Milli Eğitim Bakanlığı derhal böyle bir ek düzenleme yaparak, bu yaşanan mağduriyet ve cezalandırmaya son vermelidir.  

                  Milli Eğitim Bakanlığı, bu yer değiştirme döneminde tüm illerdeki açık öğretmen normlarının tamamını da açık ilan etmelidir. Daha önceki uygulamalarında açık normların tamamını göstermeyerek, bu illere tayin isteyen pek çok eğitimcinin boşu boşuna tayin istemesine neden olan Bakanlık, Türk Eğitim Sen’in teklifleri arasında yer alan tüm açık normların gösterilmesi ile ilgili madde teklifini yönetmeliğe koymayarak, bu konuda hiç de iyi niyetli olmadığını göstermiştir.  

                   MEB, sendikalarla yaptığı toplantıda mutabakata varılan konuları hayata geçirmeyerek, tüm öğretmenleri aldatmıştır. Sendikalara verilen sözler tutulmamıştır. Sendikalarla yapılan görüşmelerin sonuçlarını uygulamaya geçirmeyen, yönetmeliği, tüm bu görüşmelere rağmen kendi kafasına göre yaparak, tüm öğretmenleri aldatan, sözleşmeli öğretmenleri tamamen unutan, il emri uygulamasına yönetmelikte yer vermeyerek, ailelerin parçalanmasına göz yuman Milli Eğitim Bakanlığı’nı tüm öğretmenler adına kınıyoruz.Yeni Yönetmelikle ilgili değerlendirme çalışmalarımız sürmektedir. Şubelerimizden ve üyelerimizden gelecek görüşler doğrultusunda, gerekli görülen hususlar hukukçularımız ve yönetim kurulumuzca değerlendirilerek yargıya taşınacaktır. Türk Eğitim Sen eğitimcilerin sorunlarının çözülmesinden yana olan bir sendikadır. Bu nedenle sorunları çözmeyip daha da artıracağını düşündüğümüz bu yönetmelik yeniden değerlendirilerek, eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir. Bu konuda yapılanların ve yapılmayanların takipçisi olacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır.

30 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ