tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Kuralsız ve Güvencesiz Çalışmaya Hayır…

tesakademi

Türkiye Kamusen Gaziantep İl Temsilciliği olarak Gaziantep Şehitlik Abidesi önünde 16.04.2011 tariihinde davullu zurnalı eylem yapıldı.

Eylem; basın mensupları, Kamusen’e bağlı sendikaların başkanları ve yönetim kurulu ile, Türk Eğitim – Sen Eski Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Teşkilatlandırma Sekreteri , Gaziantep Şube Eski başkanımız, Gaziantep MHP milletvekili adayı Mustafa KIZIKLI ile çeşitli siyasi partilerden aday olan milletvekili adayları, Kamusen’e bağlı sendikaların üyeleri ile birlikte Gaziantep halkının yoğun katılımıyla yapıldı.

Eylemde konuşma yapan Türkiye Kamusen Gaziantep İl Temsilcisi Bekir AVAN, “Biz üyelerimizden aldığımız, çalışanlarımızdan aldığımız, Türk milletinden aldığımız gücü, yine milletimiz için kullanırken; bazıları elde ettikleri imkânları, birilerine dayanak olmak için kullanıyor. İnşallah birlikte, gücümüze güç, sesimize ses katarak, verdiğimiz mücadelede, başarılı olacağız. Şimdi çalışanlarımızın, gençlerimizin, işsizlerimizin sorunlarına kör bakanlar, seslerine kulak tıkayanlar, o zaman geldiğinde gizlendikleri deliklerden bir bir çıkacak ve bu başarıyı sahiplenmeye çalışacaklar. İşte o zaman, hırsızlığı, haksızlığı, kopyacılığı meslek haline getirenlere ve bunlara destek olanlara da sizin “dur” diyeceğinizden hiç kuşkum yok. Ama şimdi mücadele zamanı… ve biz her türlü haksızlığa karşı, sizlerle birlikte, omuz omuza, yürek yüreğe, haklarımızı alıncaya kadar, hiç durmadan mücadele edeceğiz.

Son 10 yılda 4924 sayılı Kanunla, 4/b’li, 4/c’li gibi statülerle, kamuya 400 bine yakın sözleşmeli eleman alınmıştır. 4/b’li çalışanların %67’si, 4/c’lilerin %93’ü son 10 yılda işe alınmışlardır. Kamudaki taşeron şirketlerde çalışan eleman sayısı, 20 binden 300 bine yükselmiştir. Çağrı usulüne göre, kısmi zamanlı, geçici, esnek istihdam modelleri dayatılmakta, kayıt dışı istihdam hızla artmaktadır. İlk defa bu yıl, kamuya yapılacak yeni atamalarda sözleşmeli istihdamı, kadrolu istihdamını geçmiştir. Bu hükümetin istihdam politikası, özelleştirme, sendikasızlaştırma, güvencesizleştirme ve köleleştirmedir. Burada amaç, belli sürelerde çalışacak personeli, “ne kadar iş; o kadar para” mantığı ile idare etmektir.

Çünkü bizim tek derdimiz, çalışanların haklarını korumak ve daha ileriye götürmektir. Çalışma hayatlarında mutlu olmalarını sağlamaktır. Bizim sendikacılığımızın özü de, kökü de budur. Herkesi emeğe saygıya, hakkı hak edene teslim etmeye çağırıyor; bu meydandan bir kez daha gür bir sesle, çalışanların çilesine son verin diyoruz. Biz, her sabah uyandığımızda “acaba yarın da çalışacağım bir işim olacak mı?” diye endişelenmek istemiyoruz. Biz, kaderimizin, siyasetçilerin, idarecilerin, patronların iki dudağı arasına hapsedilmesini istemiyoruz. Biz, çocuklarımızın taşeron firmaların esiri haline getirilmesini istemiyoruz. Biz, sözleşmeli kölelik istemiyoruz. Biz, çocuklarımızın geçici işlerde, günübirlik çalışmayla yaşam mücadelesi vermesini istemiyoruz. Biz, insan onuruna yaraşır bir yaşam, ailemize yetecek kadar bir ücret istiyoruz. Ailemizle birlikte, annemiz, babamız, eşimiz ve çocuklarımızla bir arada yaşama hakkımızı istiyoruz. Biz, mutlu, huzurlu ve güvenli bir hayat istiyoruz. Biz, sendikal haklarımızı istiyoruz. Biz, geleceğimize sahip çıkılmasını istiyoruz. Biz, tüm kamu çalışanlarına kadro ve iş güvencesi istiyoruz.  “ şeklinde açıklamalar yapıldı.

Halayların çekilip sloganların atıldığı eyleme Gaziantep halkının yoğun desteği ve katılımı damga vurdu. Katılan, katılmayan, oraya yüreğini gönderen, desteğini veren tüm Kamusen üyelerine teşekkür ediyoruz.

EYLEM RESİMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

 

BASIN AÇIKALAMASINI doc. FORMATINDA İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ….

98 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ