tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

KRİZİN FATURASI HALKA KESİLDİ

tesakademi

       Haziranda 13 kat artan, 6 ayda 23.2 milyar TL’ye ulaşan bütçe açığı yine dolaylı vergilerle finanse edilmeye çalışılacak. Akaryakıta % 7.8 oranında ÖTV zammı yapıldı, bazı turizm hizmetlerinde KDV yeniden % 18’e çıktı.

       Kriz nedeniyle artan kamu harcamaları ve iç talepteki durgunluk nedeniyle azalan vergi gelirleri, yılın ilk altı ayında bütçe açığını 23.2 milyar TL’ye çıkardı. Hükümet ise çareyi dolaylı vergileri artırmakta, bir başka deyişle yine elini halkın cebine atmakta buldu. Geçtiğimiz ay tütünden alınan maktu özel tüketim vergisini 50 kuruş artıran, önceki gün de değerli kağıtların ücretine yüzde 50 zam yapan hükümet, dün de akaryakıttaki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve turizmdeki Katma Değer Vergisi’ne (KDV) el attı. ÖTV tutarı benzinde 20 kuruş, motorinde 15 kuruş, sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) grubunda da 10 kuruş artırıldı. Böylece akaryakıt fiyatları ortalama yüzde 7.8 zamlandı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), akaryakıt dağıtım ve bayi satışlarına yönelik ‘tavan fiyat’ı yeni ÖTV ‘ye göre düzenledi.

 

       KDV DE DOLAYLI ARTTI

       3 hafta önce EPDK bayilerin ve dağıtım şirketlerinin kâr marjlarının yüksek olduğu gerekçesiyle düşürülmesine karar vermişti. Bunun için de 2 ay süreyle tavan fiyat uygulamasına geçilmişti. Akaryakıt fiyatlarının düşürülebilmesi için vergi indirimi beklenirken vergi zammı yapılmış olması birçok sivil toplum örgütü ve kurumun da tepkisine neden oldu. 2009 yılı bütçesinde petrol ve petrol ürünlerinden elde edilen ÖTV gelirinin yüzde 10.9 artmasının öngörülmüştü. ÖTV geliri hedefi, tüketimde artış olmamasına rağmen 25.787 milyon TL’den 28.606 milyon TL’ye çıkarılmıştı. Bu da vergi miktarının artırılacağının bir sinyaliydi. Devletin akaryakıttan toplayacağı KDV de artacak. Akaryakıtta KDV ÖTV’nin de olduğu matrah üzerinden belirleniyor. Böylece EPDK’nın 2 aylık tavan fiyat uygulaması yaklaşık 1 ay sonra sona erince bayi ve dağıtım şirketlerinin de fiyatı yukarı doğru çekmesi bekleniyor. Zammın ağustos enflasyonu yüzde 0.1 artırması bekleniyor.

       “ZAMLAR GERİ ALINSIN”

       Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, akaryakıt fiyatlarına yapılan yüzde 7.8’lik ÖTV zammının geri alınmasını istedi. Palandöken, akaryakıt fiyatlarının yüzde 7.8 artmasının akaryakıt girdisi olan tüm ürünlerde en az yüzde 10 fiyat artışı getireceğini ifade etti. Bu zammın geri alınmasını isteyen Palandöken, bu yapılmadığı takdirde enflasyonun fırlayacağını savundu.

       MERKEZ’E VERGİ ŞOKU ÖTV

ve KDV ayarlamasının zamanlaması da ilgi çekiciydi. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun bugünkü toplantısı öncesinde atılan bu adımla bankanın faiz indirimine çeyrek puanla devam edeceği görüşü güçlendi. Oyak Yatırım Başekenomisti Mehmet Besimoğlu “Böylece yarım puanın üzerinde indirim bekleyenlerin umudu sona erdi” dedi.

      Kaynak:Sabah

15 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ