tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Korkutan Uyuşturucu Raporu!

tesakademi

  

Türkiye’deki uyuşturucu kullanımını ortaya koyan “Uyuşturucu Raporu”na göre, Gaziantep, en fazla uyuşturucudan ölen kişi sayısında İstanbul’un ardından ikinci sırada yeralıyor. Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM), “Bağımlılık Yapıcı Maddeler ve Bağımlılıkla Mücadele konusunda çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda hazırlanan raporda uyuşturucunun Avrupa yolculuğu haritayla gösterildi. Haritaya göre, özellikle eroin ve captagon gibi uyuşturucu maddelerin yolculuğu Afganistan’dan başlıyor, Türkiye üzerinden İtalya ve Almanya’ya gönderiliyor. Maddeler buradan da tüm Avurupa ülkelerine dağılıyor.
         GAZİANTEP’E DİKKAT!.. Ölüme neden olan afyon türevi maddeleri büyük oranda eroin oluşturuyor. Ölüm olaylarının en fazla meydana geldiği iller sırasıyla İstanbul ve Gaziantep olurken, bu illeri Van, Elazığ ve Antalya takip etti. Yakalanan madde miktarında özellikle esrar ve eroinde önemli miktarda artış görülüyor. Rapora göre, Türkiye’deki en küçük bağımlı vaka yaşı 11’e düştü. Genç kızlar uyuşturucuyu erkeklerden daha kolay buluyor. Uyuşturucuyu en çok ilkokul mezunları kullanıyor. 
                ECSTACY BÜYÜK TEHDİT Türkiye ve içinde bulunduğu bölge için bir başka tehdit, Avrupa kaynaklı sentetik uyuşturucu. Özellikle Ecstasy, Türkiye’yi kullanıcı boyutunda etkileyen en büyük tehdit olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de en fazla yakalanan ve kullanılan uyuşturucu maddelerin başında esrar geliyor. Öğrencilerin yüzde 80’i nereden esrar alabileceklerini bilmediklerini belirtirken, kızların yüzde 12’si, erkeklerin yüzde 9’u bar ya da diskolarda rahatlıkla esrar bulunabileceğini belirtmiştir. Öğrencilerin kolayca esrar alabileceklerini düşündükleri diğer yerler arasında sokak ya da parklar, bir satıcının evi ve okul önleri bulunuyor.
          TEDAVİ ARTIYOR Tedavi olan hastaların yüzde 52.6’sı afyon türevi, yüzde 29.6’sı esrar, yüzde 2.4’ü stimulant ve yüzde 3.4’ü kokain kullandığı için tedavi altına alındı. Sağlık Bakanlığı’nın araştırmasına göre, 2009’da, eroin kullanmaktan dolayı tedaviye başvuranlarda önemli artış gözlendi. Tedavi altına alınan bağımlıların yüzde 52.5’i, ilk kez tedaviye olmak istemiş, yüzde 45.8’i daha önce de tedavi olduklarını beyan ediyor. Tedavi gören en küçük kişi 11, en büyük kişi ise 67 yaşında. Tedavi görenlerin çoğunluğunun işsiz olduğu olduğu saptandı. Yıllara göre uyuşturucuya bağlı suçlardan ceza infaz kurumlarında bulunan kişi sayısı 2006’dan sonra hızla arttı. Buna göre 1999’da 4 bin 249, 2008’de 15 bin 447 kişi cezaevine girdi.
Gaziantep Oluşum

113 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ