tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

KONCUK MEB’İN ŞAİBELİ ATAMASINA SERT ÇIKTI!

tesakademi
Van iline yapılan usulsüz atamayla ilgili tartışmanın tarafı olan MEB, konuyla ilgili kamuoyunu tatmin edici açıklamalar yapmak yerine; olayı gündeme taşıyan sendikamızı yakışıksız ifadelerle hedef alan bir basın açıklamasıyla kaçak güreşmeye devam ediyor. Genel Başkan İsmail KONCUK bugün sendika merkezinde bir basın toplantısı düzenleyerek, Beytullah Yağız’ın atamasıyla ilgili belgeleri kamuoyuna açıkladı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaların ahlaki sınırları zorladığını ifade eden Koncuk, Türk Eğitim-Sen’in her zaman ciddi sendikacılık yaptığını belirterek, “İdeolojik ve yanlı tutumlar bizzat MEB üst yönetimi tarafından ortaya konulmaktadır. Sayın Çelik’ten beklenen konuyu derinlemesine inceleyerek sorumlular hakkında gerekeni yapması ve kamuoyunun MEB’e karşı duyduğu güveni tazelemesidir.” şeklinde konuştu.

 


Genel Başkan İsmail KONCUK’un, 17.12.2008 tarihinde yaptığı basın açıklaması metni:


Beytullah YAĞIZ adlı öğretmenin 57.172 KPSS10 puanı ile Van iline 4/B’li sözleşmeli öğretmen olarak atanmasının şaibeli olduğu sendikamız tarafından açıklanmış, haber Hürriyet Gazetesi’nde “Bakan Bey, bu nasıl tayin” başlığıyla, 06.12.2008 tarihinde yayınlanmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı bu haber üzerine internet sitesinde açıklama yaparak; şahsımı yalan, yanlış beyanda bulunmak ve ideolojik davranmakla suçlamıştı.

MEB yaptığı açıklamada, “Beytullah YAĞIZ’ın 4/C kapsamında görevlendirildiğini, ancak yargının 4/C uygulamasını iptal etmesi nedeniyle 25.06.2007 tarihinde Bakan onayı ile 4/B’li olarak görevlendirildiğini” beyan etmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklaması bizleri ve kamuoyunu tatmin etmemiş, aksine Türk Eğitim-Sen olarak iddialarımızın doğru olduğunu ortaya koymuştur. Çünkü;
Milli Eğitim Bakanlığı’nın da açıklamasında yer verdiği üzere, Beytullah YAĞIZ genel çerçeve yönetmeliğin yayınlanmasından 3 gün önce Bakanlık onayı ile göreve başlatılmıştır. Kişinin KPSS puanına dahi bakılmamıştır.
Sigorta dökümü incelendiğinde bu kişinin Eylül 2005 ila Haziran 2007 tarihleri arasında 4/C kapsamında ya da ücretli öğretmen olarak çalıştığı anlaşılmaktadır. Ancak, yaptığımız incelemede, 09.09.2005 ila 15.02.2007 tarihleri arasında Van iline 4/C kapsamında hiçbir matematik öğretmeni görevlendirilmemiştir. Bu durumda Beytullah YAĞIZ MEB’in iddia ettiği gibi 4/C’li değil, ücretli öğretmendir. 09.09.2005 tarihinde 4/C kapsamında görevlendirilen 250 matematik öğretmeni bulunmaktadır. Bu alanda minimum puan ise 81.962’dir. 08.02.2006 tarihinde 20 matematik öğretmeni görevlendirilmiştir. Bu tarihte minimum puan ise 89.626’dır. 29.08.2006 tarihinde yapılan 4/C’li matematik öğretmeni görevlendirmesinde 20 kişi görevlendirilmiştir. Minimum puan 92.768’dir. 09.02.2007 ve 15.02.2007 tarihlerinde de minimum puanlar kapsamında Van iline 4/B kapsamında matematik öğretmeni görevlendirilmemiştir.

Van ilinde matematik öğretmeni görevlendirmesi Aralık 2007 döneminde gerçekleşmiş ve ihtiyaç 3 kişi olarak belirlenmiştir. Ancak MEB Beytullah Yağız’ın atamasının 25.06.2007 tarihinde yapıldığını açıklamıştır. Dolayısıyla, bu tarihten önce ihiyaç olmayan ve ihtiyaç listesinde bulunmayan Van iline lise matematik öğretmeni nasıl ve neye göre atanmıştır?

MATEMATİK ALANINDA TABAN PUANLARIN İNCELENMESİ

2005-1- Matematik öğretmeni alınmamıştır.
2005-2- KPSS10 taban puanı 85’dir.
2005-78 No’lu Genelge kapsamında KPSS10 puanı 80’dir.
2006-1- KPSS10 puanı 90’dır.
2006-2- KPSS10 puanı 90’dır, daha sonra 87 olmuştur.
2007-1- Matematik öğretmeni alınmamıştır.
2007-Aralık KPSS10 puanı 90’dır.

Yukarıdaki taban puanlar incelendiğinde en düşük puanın 80 olduğu görülecektir. Beytullah YAĞIZ’ın puanları ise; 2005 yılında 39.523, 2006 yılında 56.900, 2007 yılında 57.172, 2008 yılında 58.608’dir. Dolayısıyla Beytullah YAĞIZ, MEB’in iddia ettiği gibi 4/C’li matematik öğretmeni olarak atanabilecek puana hiçbir zaman sahip olmamıştır. Beytullah Yağız lise matematik alanındadır. İlköğretim matematik alanıyla karıştırılmamalıdır. Beytullah Yağız’ı, 25 Haziran 2007 tarihinde görevlendirdiğini iddia eden Bakanlık, hiçbir zaman Haziran ayında öğretmen ataması planlanmadığını unutmuş(!) görünmektedir. Bu tarihte başka atama var mıdır? Kimlerdir ve neye göre atanmıştır? Yoksa, kişiye özel bir atama mı yapılmıştır? Bütün bilgileri kamuoyuna açabileceğini söyleyen Milli Eğitim Bakanlığı bu sorulara da cevap vermelidir.

Bakanlık yaptığı açıklamada ilgili kişinin aldığı KPSS10 puanına vurgu yapmamış, sanki “puan gerekmiyordu ve Bakan onayıyla görevlendirme yapılmıştır” demek istenmiştir.

Oysa 2005/78 No’lu Genelge, 4/C kapsamında atanabilmek için KPSS’ye katılmış olmak ve belirlenen taban puan üzerinde puan almak şartını getirmiştir. Bakanlık açıklamasında kendi genelgesini de unutmuş(!) görünmektedir.

Bütün bu araştırmalar sonucunda Beytullah YAĞIZ’ın 4/B kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak görevlendirilmesinin hukuki bir tabanı olmadığını, bu görevlendirmenin Milli Eğitim Bakanlığınca tüm mevzuat ve 200 bin öğretmen adayının hakkı, hukuku çiğnenerek yapılmış olduğunu tekrar söylüyor ve iddia ediyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı Beytullah YAĞIZ’ın kim olduğunu, bu şahsın atamasını gerektiren bağlantıları açıklamalıdır. AKP’nin Van İl Genel Meclis Üyesi olan Seyfettin YAĞIZ’la, 4/B kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak görevlendirilen Beytullah YAĞIZ’ın bir akrabalık ilişkisi var mıdır? Kardeş oldukları doğru mudur?

Türk Eğitim-Sen olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde bizi yanlış ve yalan beyanla suçlayanları biz de yalan beyanda bulunmak, kamuoyunu aldatmak ve kirli ilişkilerle öğretmen atamakla suçluyoruz. Doğruları dile getirmemizi hazmedemeyerek, bizi ideolojik davranmakla suçlayanları biz de “yandaş kayırmakla” suçluyoruz. Türk Eğitim Sen ciddi bir sendikadır, asla yalan beyanda bulunmaz, iddiaları belgelere dayanır. Türk Eğitim Sen’i yalancılıkla suçlamak kimsenin haddi de değildir.

Milli Eğitim Bakanlığı ya yukarıdaki belgeleri çürütecek bir açıklama yapmalı ya da Beytullah Yağız adlı kişinin atamasını derhal iptal etmelidir. MEB’in açıklamasında bize iade ettiği KİRLİ İLİŞKİLER sözünü muhataplarına tekrar iade ederek, yapılan bu atamayla ilgili sorumluların bulunmasını ve gerekli yasal işlemin yapılmasını istiyoruz.

Diğer yandan, iddialarımızı araştırmak yerine, MEB’in internet sitesinde, Genel Başkan olarak şahsımı “yalan söylemek ve ideolojik davranmakla” itham eden açıklama yapılmasına göz yuman Milli Eğitim Bakanı Hüseyin ÇELİK sendikamızdan özür dilemelidir. Ayrıca bu skandal atama nedeniyle yıllardır KPSS’ye hazırlanan ve öğretmen olma hayalleri kuran 200 bin gencimiz, artık Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapacağı atamalara güven duymayacaktır. Kamuoyu, Beytullah YAĞIZ belli ama belli olmayan, mevzuata uymayan daha kaç atama var diye bizlere sormaktadır. Bu nedenle, Milli Eğitim Bakanı sayın Hüseyin ÇELİK istifa ederek, Bakanlığı bu zor durumdan kurtarmalıdır. Konu, Bakanlığın yaklaşımına bağlı olarak, ayrıca sendikamız tarafından yargıya taşınacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

KAYNAK: http://www.turkegitimsen.org.tr/modules.php?name=News&file=article&sid=1266

 

21 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ