tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

KİLİS İL TEMSİLCİMİZE YAPILAN HAKSIZLIK YANINIZA KAR KALMAYACAK

tesakademi

         ceza_1                                                                                                         Türk Eğitim Sen Kilis İl Temsilcisi, Bakanlık Müfettişi Cevdet SEZGİN tarafından yapılan taraflı soruşturma sonucunda, 1 yıl kademe ilerlemesini durdurma ile cezası ile cezalandırılarak, Şanlı Urfa’ya tayin edilmiştir. Hiçbir makul gerekçesi olmayan soruşturmanın dayanağı olarak, Kilis İl Temsilcimiz Osman BOYBEYİ’nin bir siyasi parti toplantısına katılmış olması gösterilmektedir.
 
       Sendikalar demokratik kitle örgütleridir, her siyasi parti toplantısına katılır, temsilci gönderir ve bir sivil toplum örgütü olarak toplantıda görüşlerini de açıklar. Sendikaların yaptıkları iş ve işlemlerde muhatapları siyasi partiler ve bürokrasidir. Sendikalar ve sendikacılar için yasak olan siyasi faaliyet yapmaktır. Siyasi partilerin toplantılarına katılmak yasak kapsamında değildir ve böyle bir yasaklama sendikal faaliyeti engellemek anlamına gelecektir. Bu ise, Türk Ceza Kanunun 118 inci maddesine göre suçtur. Sendika temsilcilerinin siyasi partilerin toplantısına katılmaktan dolayı cezalandırılamayacağına dair Danıştay kararları da bulunmaktadır. Kaldı ki, malum sendikanın pek çok üyesi siyaset akademisine katılarak, diplomaları bizzat Başbakan tarafından verilmiştir. Bu sendikanın pek çok temsilcisi bölge milletvekilleri ile ortak açıklamalara imza atmıştır. Benzeri faaliyetleri hız kesmeden devam etmektedir. Bu çifte standart yaklaşım bir hukuk devleti olan ülkemize yakışmamaktadır. Bu anlayış ülkemizde yandaşlara başka hukuki normların uygulandığının çok net bir göstergesidir. Söz konusu Türk Eğitim Sen olunca, başkasına hak olarak görülen Türk Eğitim Sen’e yasak olarak değerlendirilmektedir.

        Hal böyle iken, Bakanlık Müfettişi Cevdet SEZGİN tarafından yapılan soruşturmada, bütün bunlar göz ardı edilmiş ve taraflı bir soruşturma yapılmıştır. Bakanlık Müfettişi Cevdet SEZGİN, iddia edilen suçlardan dolayı, Kilis İl Temsilcimiz Osman BOYBEYİ’ne  1 yıl kademe ilerlemesini durdurma cezası vermekle tatmin olmamış, il dışına tayin edilmesini de istemiştir. Söz konusu Bakanlık Müfettişi Cevdet SEZGİN, yaptığı soruşturmada, sendikal mevzuatı, Danıştay kararlarını görmezden gelecek ve  yanlı davranacak kadar mesleki etiğin dışına çıkmıştır.
 
       Türk Eğitim Sen olarak Kilis Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin AKKURT’un da bu konudaki rolünün ne olduğunu araştırıyoruz. Kilis Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin AKKURT’un, daha önce de, İl Temsilcimiz Osman BOYBEYİ’nden şikayetçi olduğunu ve bu oalydan dolayı da İl Temsilcimize karşı iyi niyet beslemediğini biliyoruz. Türk Eğitim Sen Genel Merkezi bundan sonra Kilis Milli Eğitim Müdürlüğünün her faaliyetini çok daha yakından takip edecektir.
 
       Milli Eğitim Bakanlığı üst düzey yetkililerine, Osman BOYBEYİ’nin bir sendika temsilcisi olduğu, il dışı tayin edilmesinin hukuksuz olacağı ve bu hukusuz uygulamanın yargıdan döneceği bildirilmiştir. Ancak, Kilis Milletvekili Hasan KARA’nın devreye girerek, Bakan Nimet ÇUBUKÇU’ya baskı oluşturarak, Osman BOYBEYİ’nin Şanlı Urfa’ya gönderildiği, hatta Hasan KARA’nın Şanlı Urfa yakın daha uzağa verin dediği sendikamıza gelen bilgiler arasındadır. Bütün bunlar doğruysa, bir milletvekilinin, bir sivil toplum örgütü temsilcisine bu kadar hasmane bir tutum takınması, il dışına gönderilmesi için bizzat devreye girmesi anlaşılır gibi değildir. Kendi bölgesinin problemlerini çözmeye gayret göstermesi gereken bir milletvekilinin, bütün bunları bir yana bırakarak bir sendika temsilcisi ile uğraşması, Türk Eğitim Sen ile uğraşması, Türk Eğitim Sen’e karşı düşmanca bir tutum içerisine girmesi nasıl anlaşılmalıdır? Türk Eğitim Sen bu kişilerin menfaatine mi engel olmuştur, Türk Eğitim Sen’in varlığı ve mücadelesi bu kişilerin geleceğini tehdit mi etmektedir?
 
       Tetikçi müfettişleriniz, milletvekilleriniz, taraflı ve emre amade müdürleriniz de olsa, bunların hesabı mutlaka sorulacaktır. Türk Eğitim Sen ve şerefli mensupları aba altından sopa gösterilmesine aldırış etmeyecek kadar yüreklidir. Bütün bu yaptıklarınız seviyenizi göstermektedir. Bir sendika temsilcisinin mücadelesinden ne kadar ürktüğünüzü, kirli çamaşırlarınızın ortaya dökülmesinden ne kadar korktuğunuzu göstermektedir.
 
       Türk Eğitim Sen Genel Merkezi ve teşkilatları hem yöneticilerini hem de üyelerini koruyacak güç ve cesarete sahiptir. Elbette, yapılan bu haksız, hukuksuz uygulamalar muhataplarının yanına kar kalmayacaktır. Kilis İl Temsilcimiz Osman BOYBEYİ görevine en kısa zamanda tekrar dönecektir. Ama, siz yaptığınız adaletsizliğin ayıbıyla yaşayacaksınız.
 
       Büyük bir haksızlığa uğrayan Kilis İl Temsilcimiz Osman BOYBEYİ’nin haklarını korumak adına  tüm davalar açılmıştır. Kilis Milli Eğitim Müdürü ile ilgili daha önceki yaptıklarıyla ilgili suç duyurunda bulunulmuş, ayrıca taraflı soruşturma yapan Bakanlık Müfettişi Cevdet SEZGİN’le ilgili suç duyurusu hazırlığı son aşamaya gelmiştir. Bakanlık Müfettişi Cevdet SEZGİN hakkında idari soruşturma açılmasını da ayrıca isteyeceğiz.
 
       Türk Eğitim Sen her türlü haksızlığın üzerine, kimden gelirse gelsin kararlılıkla gitmeye devam edecektir. Kimse, kendisine kanunların verdiği bir yetkiyi kötüye kullanma hakkına sahip değildir. Sendikal haklarımızı ve faaliyetlerimizi kıstlamak kimsenin haddi de değildir. Kilis İl Temsilcimiz Osman BOYBEYİ’ne yönelik komplo kuranların, çirkin tezgahı oluşturanların ipliğini pazara çıkaracağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır.
 
       TÜRK EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ VE TÜRK EĞİTİM-SEN GAZİANTEP ŞUBESİ

52 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ