tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Kadın Komisyon Başkanımızdan Açıklama

tesakademi
TÜRKİYE KAMU  – SEN
TÜRK EĞİTİM -SEN
Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Kamu Çalışanları Sendikası
GAZİANTEP ŞUBESİ

                           
                           
SEVGİNİN, FEDAKARLIĞIN, SICAKLIĞIN  VE SONSUZ HOŞGÖRÜNÜN

SEMBOLÜ OLAN ANNELER

Her yıl Mayıs Ayının ikinci Pazar günü ANNELER GÜNÜ’dür.Anneler Günü evrensel bir gündür. Dünyada milyonlarca ana bugün çocukları tarafından sevgi ve saygıyla anılır.

 

        Anne; yaratıcının ol emrinin en açık delili, en güzel duyguların, şevkatin ve sonsuz sevginin temsilcisidir. Yaradılışımızın bize getirdiği en güzel mucizelerden biriside biz bayanların doğurganlığıdır.

        Annenin aile ortamı içerisinde çocuğunun bakım ve eğitiminden birinci derecede sorumlu olması, ayrıca ailenin refah ve mutluluğunu oluşturmada büyük görevler yüklenmesi, doğuştan verilen analık görevini en iyi şekilde  yapması, yüce yaradan tarafından verilen görevlerinden biridir.

        Yine bu günlerimizde ülkemizin  güneydoğusunda töre adına katledilen analarımızın acısı yüreğimizi yaralamaktadır. Mardin’ de çocuklarının gözleri önünde öldürülen anaları bizler Türk Eğitim-Sen’li  analar olarak unutmayacağız. Devletimizin yöneticilerini, bilim adamlarını bu olaya duyarsız kalmamaya, olayın sebeplerini tartışarak çözmeye davet ediyoruz. Ülkemizde, emelleri bizce belli olan bazı sözde aydınların kafalarının gerisindeki kirli düşüncelerini bu olayla ilişkilendirerek yorumlamaya çalışmalarını da kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

       Türk Anası ne bir çiçek, ne kristal bir eşya, ne de hemen incinip kırılacak bir varlıktır. Türk anası güçlü,  şerefli erkeğin tamamlayıcısı, çocuklarını vatana ve millete hayırlı bir evlat yetiştiren emsalsiz bir varlıktır.       Maalesef bu yılki anneler gününde de, doğu komşumuzda annelerin öldürüldüğü, tecavüze uğradığı; kuzey tarafımızda, batımızda annelerin ağladığına şahit olmaktayız. Bu yılki anneler günün de, ülkemizde annelerin evlatlarını, “vatan sağolsun” diyerek, kara toprağa gömdüğü; başka vatansever annelerin de öksüz kalmış şehit çocuklarına annelik etme yükünü omuzladıkları gündür. Bu yıl ki anneler gününde de acılarımızın ağırlaştığı, yaralarımızın çoğaldığı, yüreklerimizin dağlandığı bir gün olarak tarihe geçecektir.

       Türk kadını kilim dokuyan,oya işleyen, yün eğiren narin elleri, Kurtuluş Savaşımızda saban tutmuş, orak tutmuş, silah tutmuştur. Türk anası kahramanlıklarıyla tarihte yerini almış; dün Nene Hatunlar, Şerife Bacılar, Kara Fatmalarla yazdığı destanı bugünde isimsiz annelerimiz devam ettirmektedir.

      Dünyaya gözlerimizi açtığımızda bizi sarmalayan sevgisiyle, ağzımızdan çıkan ilk anlaşılır kelimedir Anne. Sevgisi ısıtır içimizi, yaşama tutunma kaynağımızdır.Gün gelir kendi elleriyle yakar kınasını, askere giden evladının eline, gün gelir gelinlik kızına giydirir kızının gelinliğini .

        Anne demek yaşam sevincidir. Anne yüreğe düşen sevginin adıdır. Eğer bir gün evlatlar annelerin o kutsal sevgilerini unutacak olurlarsa, alsınlar o taştan kalplerini, bedenlerinden söksün atsınlar.

     O yüce varlıkları senede bir gün değil, bir ömür boyunca her gün, her an hatırlayıp sevilip sayılması dileklerimizle ,hepinize, anne sevgisi ile dopdolu bir ömür diliyorum. Anneler günü kutlu olsun.    

 

 

Mircan KARAKUŞ
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi
Kadın Komisyonu Başkanı

42 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ