tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Kabus Gibi Rapor!

tesakademi

   

Türkiye’de uyuşturucu kullanımıyla ilgili yapılan araştırmada, Gaziantep’in de aralarında bulunduğu 10 il’deki raporlar herkesi ürkütüyor. Çünkü uyuşturucu kullanım yaşı ilkokul seviyesine kadar düştü ve en küçük kullanıcının 11 yaşında 1 çocuk olduğu tespit edildi. Araştırmada, uyuşturucu kullananların çoğunlugunun ilk ve orta okul mezunu olduğu ortaya çıktı. Dr. Metin Esen ve Psikolog Emine Dal, Türkiye’deki uyuşturucu kullanım raporunu tıpkı bir önceki yıl olduğu gibi, bu yıl yeniden hazırladı. Sonuçlara, Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) ile Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı’nın hazırladığı ‘2010 -Türkiye Uyuşturucu Raporu’nda yer verildi. Sonuçlar özetle şöyle:

      GAZİANTEP’TE DÜŞÜŞ VAR AMA!.. Rapora göre, Gaziantep’te uyuşturucu kullanım oranı geriledi. Çünkü bir önceki yıl, uyuşturucu kullanımın yaygın olduğu ilk 2 il sadece İstanbul ve Gaziantep olarak açıklanmıştı. Bu yıl ise, Gaziantep’teki düşüşle birlikte, rakamlar diğer illerin seviyesine kadar geriledi. Gaziantep Adana ve Antalya’nın gerisine düştü. – Uyuşturucu kullananların yüzde 86’sı ebeveyn ya da aileyle yaşıyor. Yüzde 8’i yalnız, geri kalanı arkadaşıyla, bir kurumda veya sokakta yaşıyor.

    GAZİANTEP İLK 10 İL ARASINDA – Yatarak tedavi edilen kişilerin yüzde 77.6’sı sırasıyla İstanbul, Adana, Antalya, Gaziantep, İçel, Ankara, İzmir, Hatay, Elazığ ve Kayseri’den çıktı. Tedavi görenlerden üçte biri İstanbul’da yaşıyor. Mersin ve Hatay sıralamaya girmesine karşın bu illerde tedavi merkezi bulunmadığı belirtildi. – Kullanımda eroin, esrar ve uçucu maddeler ilk üç sırayı aldı. Onları kokain, benzodiazepin ve ecstasy izledi. 2008’deki gibi tedaviye gelen her iki kişiden birinin eroin kullanıcısı olduğu tespit edildi.

    İŞSİZLER AMA ONA PARA VAR – Özellikle uyuşturucu maddelerin pahalı olmasına karşın, bağımlılardan çoğunluğunun işsiz olması dikkat çekti. Tedavi görenlerden yüzde 66.31’i (1720 kişi) işsiz. Araştırmaya, ‘Bu kişilerin kaçının madde kullanımı nedeniyle iş gücünü kaybettiği ve kaçının işsiz olmaları nedeniyle madde kullanımına başladıkları bilinmemektedir’ notu düşüldü. – Düzenli geliri olanlar yüzde 25’e yaklaştı. 75 öğrenci ve 24 emekli de tedavi gördü.

  YÜZDE 93’Ü ERKEK – Araştırma, yatarak tedavi gören hastaların verileri incelenerek yapıldı. Hastalar cinsiyet açısından değerlendirildiğinde her 100 hastadan yaklaşık 93’ünün ‘erkek’ olduğu görüldü. – 2009 yılında tedavi görenlerin yaş ortalaması 28,61. – En küçük kişinin yaşı 11, en büyüğünün ise 65. – Tedavi gören yaklaşık her dört kişiden birinin 25-29 yaş aralığında olması da dikkat çekti. 15-19 yaş aralığında 434 kişi, 15 yaş altında da 27 kişi yatırılarak tedavi edildi. – Tedavi gören kişilerden yüzde 65,2’si ilk ve ortaokul mezunu. Birincilik ilkokul mezunlarında.

  107 BİN AYAKTA TEDAVİ – 22 merkezde toplam 107 bin 178 hasta ayakta tedavi edildi. – Bir yılda yatarak tedavi görenlerin sayısı 2 bin 594 oldu. – Ayakta tedavi görenlerden yüzde 55.75’inin İstanbul Bakırköy AMATEM ve ÇEMATEM’e gittiği belirtildi. – İstanbul’daki beş merkeze başvuranların sayısı 66 bin 825’i buldu. Bu rakam, ayakta tedavi için başvuran toplam bağımlıların yüzde 62.35’i. – Tedavi merkezlerine başvuranlardan yüzde 41.79’unun daha önce hiç tedavi görmeyenlerden oluşması da dikkat çekti.

Gaziantep Oluşum

138 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ