tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

İZİNLERDE, YÖNETİCİLERİN EK DERS ÜCRETİ KESİLEMEZ

tesakademi

611 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Ve Diğer Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 106. maddesinin “Mazeret İzni” başlıklı (E) fıkrasında; “Yıllık izin ve mazeret izinleri sırasında malî haklar ile sosyal yardımlara dokunulmaz” şeklinde bir düzenleme yer almaktadır.

16/12/2006 tarih ve 26378 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararının “Görevin fiilen yapılması” başlıklı 25.maddesi 3. fıkrası; “Kararın 10, 14 ve ek 1 inci maddeleri ile 16 ncı maddesinin ikinci fıkrası (3) uyarınca ödenen ek ders ücretleri, yarım günlük izinler hariç, her ne şekilde olursa olsun izinli ve raporlu olunan sürelerde ödenmez.” şeklindedir.

Ek ders ücreti ödemeleri konusunda uygulamalar açısından farklılıklar oluşmuştur. Yukarıda yer verilen Kanun maddesi çok açıktır. Anılan Kanun maddesine rağmen uygulama bunun tam aksi yönünde teşekkül etmektedir. Kanun ile düzenlenen bir husus normlar hiyerarşinde Kanunun altında yer alan düzenlemeler ile kısıtlanamayacağından dolayı yıllık izin ve mazeret izinli olunan günlerde de ek ders ücreti ödemelerinin yapılması gerekmektedir. Eğitim kurumlarında görev yapan öğretmen ve idarecilerin yıllık izinli ve mazeret izinli oldukları günlerde de ek ders ücretlerini alabilmeleri için gereken düzenlemelerin yapılması konusunda Türk Eğitim Sen olarak Bakanlığa resmi bir yazı göndererek talepte bulunduk.

İlgili Yazımız İçin Tıklayınız (pdf)

199 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ