tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

İstiklal Marşımızın 89’uncu Yıl Dölümü Kutlu Olsun

tesakademi

709529971        Ulusal Kurtuluş mücadelesinin verildiği yıllarda ülkemiz; emperyalist güçler tarafından çepeçevre sarılmış, böl-parçala-yok et politikalarının hâkimiyetine girmişti. 

         Türk Milleti esaret zincirlerinden kurtulacağı, yeniden şaha kalkacağı günleri beklerken, Ulu Önder Atatürk komutasındaki hürriyet âşıkları, bağımsız Türk vatanına yeniden sahip olmak için toplumun tüm dinamiklerini harekete geçirdiler. 

     Bu sırada Türk Milletine cesaret vermek, cephedeki askerlerimizin moral ve motivasyonunu yükseltmek amacıyla bir milli marşın hazırlanması gerekliliği doğdu. Mandacı zihniyetin düşmanı Mehmet Akif ERSOY’un kaleme aldığı İstiklal Marşımız, 12 Mart 1921 yılında kabul edildi. 

          İstiklal Marşı, milli duygularımızın manevi değerlerimizle bütünleştiği ve her mısrasında Türk Milletinin bağımsızlık inancının, mücadelesinin, vatan sevdasının, hürriyet tutkusunun, hiçbir güce kulluk yapmayacağının anlatıldığı eşsiz bir eserdir.

        İstiklal Marşı yalnızca şerefli bir milletin mukaddes mücadelesinin ifadesi değil; aynı zamanda nesiller boyunca sürecek olan bir mirasın belgesidir. 

        Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın 89’uncu yıldönümünü kutluyor; İstiklal Marşımızı Türk Milletine kazandıran değerli şair Mehmet Akif ERSOY’u bir kez daha saygıyla, rahmetle anıyor ve haykırıyoruz: 

      “Hakkıdır hür yaşamış milletimin hürriyet,

        Hakkıdır Hakka tapan milletimin istiklal”

189 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ