tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

İSTİKLÂL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 90’INCI YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN .

tesakademi

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanvekili ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un, İstiklâl Marşımızın kabulünün 90’ıncı yıldönümü dolayısıyla yaptığı basın açıklamasıdır.

İSTİKLÂL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 90’INCI YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

İstiklâl Marşı, milletimizin kanadının kırıldığı, kapana kıstırılmaya çalışıldığı, dört bir yanının işgalciler tarafından kuşatıldığı anda bile; yılmadan, umudunu kaybetmeden, hürriyet inancını yitirmeden tek yürek olarak nasıl kahramanca çarpıştığının destanıdır.

İstiklâl Marşı, Türk milletinin mücadeleci ruhunu, bağımsızlık aşkını, sömürgeci güçlere karşı dik duruşunu yansıtan eşsiz bir eserdir.

Büyük şair Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklâl Marşı, 12 Mart 1921 yılında TBMM’de kabul edilmiştir. İstiklâl Marşımızın kabulünün 90’ıncı yıldönümünü kutluyoruz.

Ne yazık ki bugün geldiğimiz noktada İstiklâl Marşı üzerinde farklı politikalar oluşturulmak istendiğine tanık olmaktayız. Bilindiği gibi 18. Milli Eğitim Şûrası’nda, İstiklâl Marşı’nın okunmasının zorunlu olmaktan çıkarılması ile ilgili madde kabul edilmişti. Bunun üzerine sendikamız, gerekli girişimlerde bulunarak, ihanet maddesinin şûra kararları arasından çıkarılmasını sağlamıştı. Bu olay, İstiklâl Marşı gibi çok önemli bir değerimizin bile nasıl tartışmaya açıldığını açıkça ortaya koymaktadır.

İstiklâl Marşı’ndan, Öğrenci Andı’ndan, milli bayramlarda yapılan törenlerden rahatsızlık duyanlar, artık resmi toplantılarda bile bunu açıkça dile getirmekten çekinmemektedir. İstiklâl Marşı’na alerji duyan kesimler, biraz cesaret bulsalar tıpkı Öğrenci Andı’nda yaptıkları gibi, İstiklâl Marşı’nın okutulmaması için de kampanya başlatacaktır.

90 yıllık süreçte birçok badire atlatan ülkemiz, bugün hiç olmadığı kadar bölücü söylemlerle çevrelenmiştir. Teslimiyetçi politikalara kucak açanlar, terörü cesaretlendirenler, Türkiye’nin üniter yapısını bozmaya, birlik ve bütünlüğünü dinamitlemeye, huzuruna sekte vurmaya çalışanlar, dün Öğrenci Andı’nı, bugün de İstiklâl Marşı’nı hedef tahtası yapmaktadır.

Her gün ‘yıkım’ üzerine yeni stratejiler geliştiren bu cenah, Ulu Önder Atatürk’ün bizlere yadigâr bıraktıklarını teker teker elimizden almaya ant içmiştir. Ancak, hür yaşamayı hayat felsefesi haline getiren milletimiz çirkin tezgâhlara gereken karşılığı vermekte, teröre, sömürgeci zihniyete, dirliğimize saldıranlara, insanlarımız arasına nifak tohumları ekenlere karşı yekvücut olmaktadır.  Ülkemiz üzerindeki bu karanlık örtünün kalkacağına ve ferasetini kaybetmiş yöneticilerin, mandacılığı hortlatmaya çabalayan güçlerin, terörü besleyen ve büyüten yapının bir gün hareket alanı bulamayacağına yönelik inancımız tamdır.

Bu vesileyle İstiklâl Marşımızın kabulünün 90’ıncı yıldönümünü kutluyor; Millet Şairi Mehmet Akif Ersoy’u şükran ve rahmetle anıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

29 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. MEHMET ALTUNBAŞ dedi ki:

    Her karış toprağı şehit kanlarıyla sulanmış bu topraklara şahadet şerbeti serpiyoruz bu Yavuzeli meydanlarından. Peki, bu meydanlara nasıl ve nereden geldik:
    Seferberliklerden, dolup dolup boşalan kışlalardan, kıtlıklardan, gidilip dönülmeyen yerlerden, gonca gülün tazelerinin kırıldığı cephelerden geldik bu meydana…
    Ve kanlı Yemen’den ve yiğitlerin harman gibi savrulduğu Cezayir’den ve Balkan’lardan ve Kafkas’lardan ve anaların babaların ümidini kestiği Çanakkale’den ve çırpınan Karadeniz’den ve Kırım’dan ve Kerkük’ten ve Kıbrıs’tan geldik bu meydana…
    Ve yine bu meydanlardan şehit torunlarına seslenmek üzere AKİF İN ELLERİNDEN ÖPÜYORUZ.

BİR YORUM YAZ