tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

İSRAİL’İ ŞİDDET VE NEFRETLE KINIYORUZ

tesakademi

       israili_boykot                                                                                                        İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı’nın, “Kurtlar Vadisi” dizisine tepki için parlamentoya çağırdığı Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’a karşı tutumu ve “Bizim yüksek, onun daha alçak bir koltukta oturduğuna, masada yalnızca İsrail bayrağı bulunduğuna ve bizim gülümsemediğimize dikkatinizi çekerim” şeklindeki sözleri büyük bir skandaldır.

       Büyükelçimize yönelik diplomatik nezaket kurallarının tamamen dışında, küstahça, kendini bilmezce yapılan bu tavır, İsrail’in Türkiye’ye karşı öfkesini gözler önüne sermiştir.

       Hiçbir ülke, büyükelçimize karşı böylesi amacını ve haddini aşan ifadeler kullanamaz, Büyükelçimizi aşağılayamaz. Büyükelçimizi adeta oyuna getiren İsrail, kompleksli sözlerini Büyükelçimizin anlayacağı şekilde söyleme cesareti bile gösterememiştir. Oysa Türkiye İsrail’e yönelik mesajlarını oyun çevirerek, tezgâh kurarak değil, açık ve net bir şekilde vermektedir.

       Türkiye’nin; İsrail’in Filistin’e uyguladığı insanlık dışı muameleye, soykırıma sessiz kalması mümkün değildir. Bu nedenle Türkiye her fırsatta İsrail’in Filistin politikasını protesto edecek, bunu İsrail Devleti’nin yüzüne vuracaktır.

       İsrail’in bunu hazmetmesinin, içine sindirmesinin zamanı gelmiştir. Bu, geçen yıl Gazze’ye saldırarak savaş suçu işleyen, barışa darbe vuran İsrail’in ödemesi gereken çok küçük bir bedeldir.

       Elinde çocukların, bebeklerin kanı olan İsrail hatasını kabul etmediği, Filistin topraklarından çekilmediği sürece Türkiye’nin bu tavrı her platformda sürecektir. Bu nedenle İsrail’in gülünç tuzakları, politik manevraları Türkiye’yi doğru bildiklerini savunmaktan vazgeçirmeyecektir.

       Amerika’yı arkasına alarak, dilediği herşeyi yapabileceğini zanneden, evin küçük, şımarık çocuğu edasıyla hareket eden İsrail’in aynaya bakıp, özeleştiri yapması gerekmektedir. İsrail özeleştiri yapmadığı, kendisine yöneltilen eleştirilere de soğukkanlı yaklaşmadığı müddetçe, Türkiye-İsrail ilişkilerinin düzelmesi mümkün görünmemektedir. Ayrıca İsrail, Türklerin İberik Yarımadasında yok olmak üzere olan Yahudi toplumunu nasıl kurtardığını da unutmamalıdır.

       Türkiye Cumhuriyeti Devleti, onurlu bir devlettir. Bu nedenle İsrail’in kendisini dev aynasında gören tavrına karşı gereken yapılmalıdır. Türkiye’nin bu rezilliğe göz yummasını, bunu es geçmesini hiç kimse beklememelidir. Türk Eğitim-Sen olarak İsrail’i, Büyükelçimize yönelik çirkin tavrından dolayı kınıyoruz ve İsrail’in Türkiye’den özür dilemesini istiyoruz. Bu noktada Türkiye İsrail’e gereken cevabı, Büyükelçisini derhal İsrail’den geri çekerek ve İsrail ile tüm ilişkilerini süresiz olarak askıya alarak vermelidir. Bunun aksi yönünde yapılacak hiçbir açıklama, hiçbir girişim Türk Milleti’nin vicdanında kabul görmeyecektir.

       Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 

 

66 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ