tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

İNSANLIK KAZANACAK ABD KAYBEDECEK

tesakademi

Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Başkanlığı adına, Yeşilsu’da ABD’nin Kudüs’ü başkent olarak tanımasını protesto etmek amacıyla Türk Eğitim-Sen Şube Başkanımız Bekir Avan tarafından, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Şube başkanlarımız, yöneticilerimiz ve üyelerimiz ile birlikte basın açıklaması yapıldı. 

İNSANLIK KAZANACAK ABD KAYBEDECEK

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını kınıyor, bu kararın yüzyıllardır bölgemizi kan gölüne çeviren İslam düşmanı, emperyalist anlayışın bir ürünü olduğunu ifade ediyoruz.
Kudüs, 3 semavi dinin de kutsal kabul ettiği değerleri içinde barındıran, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biridir.
İnsanlık binlerce yıllık tarihinde en kanlı mücadelelerini din üzerinden yürütmüştür.
Kudüs ise Müslümanların kadim kıblegâhı, bütün semavi dinlerin ortak mekanıdır.
Dünyaya barış ve huzur ancak bütün inançlara saygı çerçevesinde geliştirilecek bir süreç sonucunda, Kudüs’ün maneviyatına halel getirmeden, evrensel hukuka ve tarihi gerçeklere uygun bir çözümle gelecektir.
Halbuki İsrail’in, 1967 yılında 6 Gün savaşları sonunda Müslümanların kontrolündeki Kudüs’ü işgal etmesiyle, bitmeyen bir kavganın da fitili ateşlenmiştir.
Özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminde yüzyıllar boyunca bütün inanç sahiplerinin hoşgörü ve huzur içinde yaşadığı bu kutsal şehir, İsrail işgali altında geçen yarım asırdan beri kanlı mücadelelere sahne olmuş, İslam’la diğer dinler arasındaki ayrılıkların temel gerekçesi haline gelmiştir.
İsrail’in Doğu Kudüs’te yıllardan beri uluslararası hukuka aykırı bir biçimde sürdürdüğü Müslüman bölgelerine Yahudi kökenli vatandaşlarını yerleştirmesi politikası, bölgede gerginliklerin bir türlü sona ermemesine neden olurken, Kudüs’ü başkent ilan etmesi de uluslararası çevrelerde kabul görmemişti.
Bu bakımdan ele alındığında ABD’nin bu hamlesi, uluslararası hukukta yeri olmayan bir işgal ve soykırımı meşru hale getirme girişimi olarak görülmektedir.
Bu karar, bütün dünyada var olan gerginlikleri bir kademe daha yukarıya çıkaracak, akla ve mantığa uygun olmayan bir adım olmuştur.
Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak kabul edilmesi hem antisemitist yaklaşımları körükleyecek hem de sözde cihatçı terör örgütlerine yeni bir cephe açma fırsatı verecektir.


Böyle bir durum ne İsrail’in ne Müslümanların ne de Hristiyanların yararına değildir.
Bu karar, Filistin-İsrail barış çabalarına ve Ortadoğu’ya istikrar getirme sürecine indirilmiş ağır bir darbedir.
Hükümetimizin, BM kararlarına aykırı, gayri ahlaki, gayri hukuki ve akıl dışı bu kararı tanımadığı yolundaki beyanatları son derece yerindedir.
Zaten alev alev yanmakta olan Ortadoğu’da çok tehlikeli bir gerginlik ve çatışma alanı daha açmakla ABD aslında insanlığa karşı bir suç işlemektedir.
Türkiye Kamu-Sen olarak bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Filistinli kardeşlerimizin haklı davalarına sonuna kadar destek olmaya devam edeceğiz.


Bu kararla zulme, işgale ve İslam’a karşı haksızın yanında alenen yer alan ABD, dünyada yalnız kalmaya mahkûm olacaktır.
Daha fazla silah satmak, daha fazla petrol elde etmek, daha fazla para kazanmak uğruna tüm dünyayı ateşe vermeyi göze alan bu azgın anlayış, insanlığın sağduyusu karşısında pes edecek, zalimler eninde sonunda kaybedecek, insanlık mutlaka kazanacaktır.
On binlerce kilometre ötelerden gelip her türlü hile ve desise ile bölgemizi ateşe atanlar, bir gün kendi yaktıkları bu ateşin yakıcı azabını elbet tadacaktır.

Bekir AVAN
Türkiye Kamu-Sen İl Başkanlığı Adına

Türk Eğitim-Sen
Gaziantep Şube Başkanı

126 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ