tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

İlkokul Ortaokul Karmaşası

tesakademi

Tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de 4+4+4 ile birlikte okulların ilkokul, ortaokul veya imam hatip ortaokulu olarak ayrımı yapıldı. Fakat bu ayrım yapılırken yine Gaziantep MEM farkını hep beraber gördük. Hemen yanı başımızdaki Adana ilimizde de bu ayrım yapıldı fakat orada bu iş ve işlemler yapılırken okul müdürü, okul aile birliği temsilcileri, öğretmenlerin, ve sendikaların görüşleri alınarak yapılan bir ayrım uygulandı. Bu güzel örnek hemen yanı başımızdayken Gaziantep MEM yetkililerinin ben yaptım oldu hevesi malasef ilkokul ortaokul ayrımı yapılırken de, bir kez daha ortaya çıktı. Marka şehir diye her fırsatta övünenlerin eğitimde Türkiye genelindeki durumunun bilinen şekilde olmasının nedenlerinden birisi de bu olsa gerek diye düşünüyoruz. Umuyoruz ki bir gün sayın büyüklerimiz(!) bu işin bizzat içinde olan eğitimcilerin de görüşlerine başvuracaklardır.

Sendikamıza bu konuda, üyelerimizden veya üyemiz olmayan öğretmenlerimizden bir çok haklı bulduğumuz görüş ve öneriler ulaşmaktadır. Bunlardan birisi de aşağıda bizlere ulaştırılan bir yazı… Bu tür şikayetlerin böyle bir uygulama sonrasında ardı arkası kesilmeyecektir. Bundan sonrasında da bizlere ulaştırılan bu tür şikayetlerin hepsini sitemiz aracılığıyla yayınlayarak bu iş ile uğraşan sayın yetkililere yol göstermek istiyoruz. Bizler sendika olarak yapılan tüm yanlışların üzerine gidip düzelttirmeyi bir görev olarak biliyoruz… İşte o yazı…

———————–

DÖRT DÖRTLÜK ÇELİŞKİ

Gaziantep’te akademik başarıyı arttırmak isteyen Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü yapmış olduğu yanlış uygulamalarla bırakın başarının arttırılması durumun daha da kötü olmasına neden olmaktadır. Eğitimde 4+4+4 sistemine geçilmesiyle birlikte Türkiye genelinde ilköğretim okulları ilkokul, ortaokul ya da hem ilkokul hem ortaokul sistemine dönüştürülmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı bu görevi valiliklere vermiştir, dolayısıyla İl Milli Eğitim Müdürlükleri bu dönüşümü gerçekleştirmektedir.  Bu değişimin Gaziantep’teki ayağına şöyle bir göz attığımızda yine akıl almaz yanlışlıklar göz önüne çıkmaktadır.

Bu durumu somut örneklerle açıklamak daha faydalı olacaktır: Şahinbey’de bulunan 30 Ağustos İlköğretim Okulu’nun Yeni binası 2011-2012 Eğitim Öğretim yılında faaliyete girmiştir. Bu okul bina olarak tüm donanıma sahipken (toplantı odası, fen laboratuarı, bilişim teknolojileri sınıfı, resim atölyesi, müzik odası, test odası, spor salonu, beden eğitimi odası, veli görüşme odası) ilkokul yapılmıştır.

Milli Eğitimin okul değişiklikleriyle ilgili kurmuş olduğu komisyonun yapılan bu değişiklikte neleri kriter aldığı ya da kimleri dikkate aldığı merak konusudur. Ayrıca söz konusu okulun velileri okulun ilkokul yapılmasına şiddetle karşı çıkarak uygulamanın yanlışlığıyla ilgili imza kampanyaları düzenlemişlerdir. Yapılan değişiklikler haritayla masa başında yapılmayacak kadar ehemmiyete sahip değişikliklerdir ki maalesef bu durumu masa başında gerçekleştirmişlerdir.  Ortaya çıkan hatalar ise tarihi hatalar olacaktır.

Aynı mahallede bulunan  ve orta okul yapılan İsmet İnönü İlköğretim Okulu’nun hangi mantık ve kriterlerle orta okul yapıldığı yine merak konusudur. Çünkü bu okul donanım olarak ortaokulu kaldıracak niteliklere sahip değildir. Bahçesi, 2 sınıf aynı anda beden eğitimi dersi yapamayacak kadar dardır. Ve bu okulun velileri de nasıl ortaokul yapıldığına anlam veremeyerek ilkokul olması için imza toplamışlardır. Her fırsatta veliye önem verdiğini, velilere itibar edilmesi gerektiğini ve okul dönüşümlerinde velilerin itirazlarının da dikkate alınması gerektiğini söyleyen Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER’in sözleri de Gaziantep’te havada kalmaktadır.

Şahinbey’deki diğer bir örnek ise Anneler İlköğretim Okuludur. Bu okulun binasının küçüklüğünü, derslik sayısının yetersizliğini ve ortaokul yapıldığını düşündüğümüzde kocaman bir yanlış daha ortaya çıkıyor.

Şimdi sormak lazım: bu iş haritayla masa başında birkaç okul müdürünü çağırarak kurulan komisyonun yapacağı iş miydi? Yoksa bütün okullar gezilerek yerinde durum değerlendirmesi yapılıp, velilerden, okul yönetimlerinden de bilgi ve görüş alınarak yapılacak bir ciddi iş miydi?

Geçmiş dönemlerde milletin parasıyla yapılıp atıl şekilde bekleyen hava alanlarından, olimpik havuz inşaatlarından, yıllarca bekçisi olup inşaatı bir türlü bitmeyen tesisleri hatırlarız. Peki kullanılmayacak laboratuarın, spor salonunun, atölyenin bunlardan ne farkı vardır.

Bir an önce Gaziantep Milli Eğitiminin bu yanlış okul dönüşümleri düzeltilmesi gerekmektedir. Yoksa tarihi hatalar artarak devam edecektir. Bu Gazi Şehir ve bu Güzel Ülke yapılan hataların hiç birini hak etmemektedir.

 

573 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ