tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

İKTİDAR VE SGK MİLLETİ KANDIRDI MI?

tesakademi

       sgk_binasi                                                                              0-18 yaş arası çocukların ebeveynleri GENEL SAĞLIK SİĞORTA PRİMİ ödeyecekler. Böylece 0-18 yaş arası çocuklar Sağlık Kuruluşlarından ücretli olarak faydalanmış olacaklar.

       Başbakanımız, bakanlarımız ve yetkililerin açıklamalarının aksine 01/10/2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı kanunla Genel Sağlık Sigortası uygulaması hükümleri dahilinde 0-18 yaş arası çocukların, SGK tarafından başlatılan çalışma ile ebeveynlerinden GENEL SAĞLIK SİĞORTA PRİMİ kesilmesine başlanacak.

       SGK 01/10/2008 tarihinden itibaren sağlık kuruluşlarından yararlanan çocuklar GSS belgelerine istinaden tek tek şahısların  aileleri ile yapılan yazışma neticesinde Aylık Gelir Tespiti isteyecek.Gelir tespiti İlçe İdare Kurullarından ilgililer tarafından alınacak.

       Aylık gelir tespitine göre; Asgari ücretin 1/3  oranından ( 666/3=222 TL) az geliri olanlar Yeşil kart alma hakkına sahip olduğundan bunlardan GSS Primi talep edilmeyecek. Ancak Yeşil kart uygulaması yılbaşında kalkacağından yeşil kartlılarla ilgili uygulama değiştirilerek SGK tarafından prim uygulamasına geçilebilecek.

       Asgari ücretin 1/3 oranı ile tam asgari ücret arası (222 TL ile 666 TL) geliri varsa bu tedaviyi gören çocuklar GSS primi kapsamına alınacak. Aileleri aylık 28 TL prim ödeyecek.

       Bir asgari ücretle iki asgari ücret arası ( 666 TL ile 1.322 TL ) geliri olanlar aylık  55 TL prim ödeyecekler.

       İki asgari ücretin üzerinde geliri varsa aylık 160 TL GSS primi tahsil edilecek.

       Yetkililerden alınan bilgilere göre GSS tescil tarihi çocuğun hastaneye muayene için gittiği tarih olarak tespit edilecek.Bu tarihten sonra bu çocuğun ailesine prim tahakkuk ettirilerek borç çıkarılacak.Yani çocuk sağlık kuruluşuna 01/11/2008 tarihinde gitmişse  en düşük gelire sahip olan ebeveynler Sosyal Güvenlik Kurumuna 336 TL GSS Prim borcu olacak.

      Böylece 0-18 arası çocuklar sağlık kuruluşlarından ücretli yararlanmış olacaklar. Ebeveynleri de SGK’na Genel Sağlık Sigorta Primi ödemek zorunda olacaklar.

 

                                                                                                   Mehmet KÖSE
                                                                                   Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi
                                                                                         Mevzuat Ve Hukuk Sekreteri

17 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ