tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

HÜSEYİN ÇELİK HUKUKU HİÇE SAYMAKTADIR

tesakademi

       Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Türkiye`de eğitim-öğretimin sorumluluğunu üstlenmiş 720 bin çalışan, son 6.5 yılda gerek ekonomik, gerekse sosyal yönden kayıplarla karşı karşıya bırakılmıştır“ dedi.

       İsmail Koncuk, Türk Eğitim-Sen Rize Şubesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, eğitim ve öğretimde son 6.5 yılda sorunların arttığını, varolan sorunların da çözümlenemediğini savundu.
    
       Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelikin, Milli Eğitim Bakanlığının yönetici atama yönetmeliğinin kimi bölümlerinin yargı tarafından iptal edilmesine karşın yüzlerce öğretmeni okul müdürü olarak atadığını ileri süren Koncuk, şöyle devam etti:

       Çelik, Türkiyenin her yerinde, bir tanesi de Rizede, istediği bir öğretmeni müdür olma şartlarına uygun olup olmadığına bakmadan atıyor. Atama yönetmeliğine bakmadan atama yapılıyor. İstanbulda bizim tespitlerimize göre 36 okulda el altından müdür ataması yapılmış. Altında Hüseyin Çelikin imzası var. Sayın bakan TBMMde İl ilçe milli eğitim müdürü atıyorum, bir okula müdür mü atayamayacağım diyor. Milli Eğitim Bakanının yetkileri bellidir. Hüseyin Çelik, Milli Eğitim Bakanıdır, Türkiye Cumhuriyeti devletinin padişahı değil, kralı değil. Milli Eğitim Bakanı olması Çelike herhangi bir okula alelade bir adamı müdür yapma yetkisi vermez. Türkiyede bu şekilde 100ün üzerinde atama yapılmıştır. Bu, 650 bin öğretmenin hakkını tanımamaktır.

       Eğitim çalışanları olarak sorunlarının çözülmesini istediklerini belirten Koncuk, şunları kaydetti:

       Türkiyede eğitim-öğretimin sorumluluğunu üstlenmiş 720 bin çalışan, son 6.5 yılda gerek ekonomik, gerekse sosyal yönden kayıplarla karşı karşıya bırakılmıştır. Eğitim çalışanlarının sorunları giderek artmıştır. Öğretmenlik, sözleşmeli ve kadrolu olarak iki kategoriye ayrılmıştır. Aynı bilgi ve donanıma sahip insanlar hukuk devletinde aynı mevzuata ve eşit şartlara sahip olmak zorundadır. Bu, hukuk devletinin gereğidir. Eğer bir ülkede aynı işi yapan insanlar farklı mevzuat hükümlerine tabi olursa kanun önünde eşitlikten bahsedilemez. Sözleşmeli öğretmen ve sözleşmeli personel uygulamasını kınıyoruz.

       Koncuk, Milli Eğitim Bakanı Çelikin, 6.5 yıldır Milli Eğitim Bakanlığı çalışanlarını memnun ve mutlu edemediğini savundu.

Kaynak:ajans53

28 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ