tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

MÜDÜRLERE KURULAN SİYASİ VE YANDAŞ KUMPASINI BOZACAĞIZ

MÜDÜRLERE KURULAN SİYASİ VE YANDAŞ KUMPASINI BOZACAĞIZ
tesakademi

mudurlere_kumpas

      Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi olarak 22 Ağustos Cuma günü saat 12:00 da Yeşilsu Parkında Gaziantep’ te açıklanan Okul Müdürlerini değerlendirme puanı haksızlığını protesto ettik. Yapılan basın açıklamasında ( PARTİ DEVLET İSTEMİYORUZ ) , ( REZİLLİĞİN MİMARI, ZALİM HÜKÜMET YALAKA SENDİKA ), ( VALİ İSTİFA ), ( TETİKÇİ MÜDÜRLER İSTİFA ETSİN ) vb. sloganlar atıldı. Şube başkanımız Bekir AVAN’ın yapmış olduğu basın açıklaması aşağıdaki şekildedir.

OKUL MÜDÜRLERİNE KURULAN SİYASİ VE YANDAŞ KUMPASINI BOZACAĞIZ

        Okul yöneticilerini değerlendirme süreci sona erdi, okul müdürlerinin puanları açıklandı. Bilindiği gibi görev süresi uzatılacak müdürler; ilçe mili eğitim müdürleri, ilçe milli eğitim şube müdürleri, öğretmenler, okul aile birliği başkanı ve başkan yardımcısı ile öğrenci meclisi başkanı tarafından değerlendirildi.

       Değerlendirmeye etki eden puanlar çok önemliydi. Bu noktada puanlamaya dair ciddi endişelerimiz de vardı. Zira en kıdemli ve en kıdemsiz öğretmenin değerlendirmesi (aritmetik ortalaması) 10 puan, öğretmenler kurulunca seçilecek iki öğretmenin değerlendirmesi (aritmetik ortalaması) 10 puan, okul aile birliği başkan ve başkan yardımcısının değerlendirmesi (aritmetik ortalaması) 10 puan, öğrenci meclis başkanının değerlendirmesi 10 puan iken; ilçe milli eğitim müdürünün değerlendirmesi 25 puan, insan kaynaklarından sorumlu ilçe milli eğitim şube müdürünün değerlendirmesi 20 puan, değerlendirilecek eğitim kurumundan ilçe milli eğitim şube müdürünün değerlendirmesi 15 puan idi. Böyle bir değerlendirmenin büyük bir hata olacağını, öğretmenlerin, öğrencinin, velinin sadece göstermelik etkisinin olacağını, asıl değerlendirmeyi büyük bir kısmının hak ederek o makamlara gelmediğini bildiğimiz siyasetin ve yandaş bürokrasinin kumandası altında olan kişilerin yapacağını açıklamıştık. Nitekim endişelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gördük.

       Türk Eğitim-Sen olarak her türlü suistimale açık olan bu uygulamaya yasalaşmadan önce 26 Şubat 2014 tarihinde eğitim alanında faaliyet gösteren bir çok sendikayla birlikte 1 günlük iş bırakarak grev yaptık. İşte o günlerde başlattığımız mücadelede bu günlerde yaşanmakta olan haksızlıkların olacağını haykırdık. Değerlendirme sonuçlarına göre; torpili olan, iktidara yakın duran, malum sendikaya üye olan okul yöneticilerine yüksek puan verilmiştir. Öğretmen, okul aile birliği başkan ve başkan yardımcısı, öğrenci değerlendirmesinden tam puan ya da yüksek puan alan okul yöneticilerinin büyük bir kısmı her ne hikmetse ilçe milli eğitim müdürü ve ilçe milli eğitim şube müdürlerinden çok düşük puanlar almıştır. AKP iktidarının yandaş ve tarafgir uygulaması görevlerini başarılı bir biçimde yürüten okul müdürlerimizin zulme uğramasıyla sonuçlandı. Okul müdürlerinin değerlendirilmesi, AKP ve yandaşlarının Milli Eğitim Teşkilatlarını kuşatmasına, çapulculuk faaliyetlerine dönüştürüldü. Görevini her türlü zorluklara rağmen adam gibi yapan bir çok okul müdürümüzün hakları yendi, tüm emekleri yok sayıldı, onurları kırıldı. Bu okul müdürlerimizde başarıysa başarı, liyakatsa liyakat, ve kendilerine puan veren ilçe yöneticilerinden kat be kat tecrübe vardır.

        Fakat bu haksız ve onur kırıcı uygulamalar parti devleti uygulamalarıdır. Milli Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarındaki parti devletinin polit büro üyeleri yandaş olmayanlara zulmetmiş, kıyım yapmış, adeta kan kusturmuştur. İlçe Milli Eğitimlere çoğunlukla yeni atanan ilçe müdürleri ve şube müdürleri çalışmasını hiç bilmedikleri okul müdürlerini değerlendirip puan verirken adeta tetikçilik yapmışlardır. Gaziantep ve bütün Türkiye’de AKP teşkilatları, malum yandaş ve sarı sendika Allahtan korkmadan herkesin hakkını yemişlerdir. Gaziantep’te yine polit büro üyesi bir kitap pazarlamacısı kitap satamadığı okulların yöneticilerini değiştirmek için ilçe milli eğitimlere baskı oluşturmuş ve birçok başarılı okul müdürüne düşük puan verdirilerek görevine son verildiği söylenmektedir.

       AKP iktidarının kendi yandaşlarını polit büro üyeleri vasıtasıyla yönetici olarak atamasının önünün açılması, eğitimde korkunun hâkim kılınması, okulların siyasallaştırılması, sindirilmiş, baskılanmış, ezilmiş eğitim ordusunun yaratılması, insanların sosyal statülerinin ellerinden alınmasını asla kabul edemeyeceğimiz. Görevini başarılı bir şekilde sürdürürken kıyıma ve zulme uğrayan okul müdürlerimizin yanındayız. Okul müdürlerine her türlü hukuki desteği vereceğiz. Onlar üyemiz olsa da, olmasa da onların mücadelesi bizim mücadelemizdir. Okul müdürlerimize yapılan bu çirkin ve onur kırıcı uygulamayı yapanları şiddetle ve nefretle kınıyoruz.

       Türk milli eğitimini yandaş eğimine çeviren ve Türkiye Cumhuriyeti Devletimizi parti devletine çeviren bu uygulama eğitimde torpili, adam kayırmaları, yandaşlığı, ideolojik ve siyasi yapılanmaları hâkim kılmaktadır. Bu uygulamalar Türkiye Cumhuriyetine yapılmış sivil ve siyasi bir darbedir.

      Herkes emin olmalıdır ki; Türk Eğitim-Sen bu işin peşini bırakmayacaktır. Okul müdürlerine yapılanlar asla kabul edilemez. Bu yapılanlara sendika olarak asla seyirci kalmayacağız. Sendikamız, her türlü hukuki yola başvuracak, yanlı davranan ve tetikçilik yapan ilçe milli eğitim müdürlerini, ilçe milli eğitim şube müdürlerini tespit ederek, haklarında suç duyurusunda bulunacaktır. Bu makamlar kimsenin orta malı değildir. Kişiye özel davranan, arkası sağlam olanı koruyan, milimetrik hesaplarla yandaş ordusu kurmaya heveslenenler yargı önünde hesap verecektir. Bulundukları makamları ve kendilerini kullandırarak, aklını vicdanını kiraya vererek kul hakkı yiyen milli eğitim yöneticileri, utanın ve derhal istifa edin. Bu yaptığınız haksızlık ve tetikçilikle sizler Türk Milli Eğitimi’ne bir yüksünüz artık.

      Türk Eğitim-Sen olarak Anayasamızı, hukuk kurallarını, demokrasiyi, insanlığı, kul hakkını ve Allah korkusunu yok sayan bu siyasi ve yandaş uygulamaları destekleyen ve medet umanlar aklını başına alsınlar. Demokrasiden ve insanlıktan nasibini almayanlar bir gün bu Yüce millete ve hakkını yedikleri okul müdürlerine yaptıklarının hesabını verecekler. Atalarımız boşuna dememişler; “mahkeme kadıya mülk değildir.” “zulmle abad olunmaz, abad alanın sonu afad olur.”

      Türk Eğitim-Sen olarak eylemlilik süreci de devam edecektir. Bugün yaptığımız bu eylemin dozu artarak devam edecektir. Gerekirse Türkiye’yi eylem alanına çevireceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. 76 bin okul yöneticisinin hakkını gasp ettirmeyeceğiz, haksızlık yapanlara, usulsüz uygulamalarla insanların hayatını cehenneme çevirenlere bunun hesabını en ağır şekilde soracağız. Mücadelemizde hiçbir engel tanımayacağız.

  Kamuoyuna saygılarımızla…

                                                           Bekir AVAN

                                                          Şube Başkanı

 

295 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ