tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

HAK, HUKUK, ADALET

tesakademi

                                                                                                         hak_hukuk_adalet“Hadi bakalım sürekli mahkemelerin kapısında sabahlayanlar şimdi de mahkemelere gidin de iptal ettirin bakalım sınavı kazananların HAKLARINI…” 

        Evet ismini söylediğim zaman insanların tebessüm edip gülümseyerek “… ha şu sarı sendika mı?” diye refleks gösterdikleri, sendika olduğu aklına ne zaman geleceği belli olmayan “ÜÇ KİŞİ GETİR MÜDÜR YARDIMCISI YAPALIM, BEŞ KİŞİ GETİR MÜDÜR YAPALIM’’ deyip Gaziantep’te boş bulunan yöneticilikleri pazarlayan …ENDİKA’dan bahsediyoruz. 

       Üyelerinin omuzlarına basarak kendine makam sağlayan şahıslar, son zamanlarda  köşeye sıkıştı, insanlar onlara bazı soruları sormaya mı başladı? 

       Gelin olup bitenlere beraber bakalım … 

1- Tek dertleri kendi menfaatlerini korumak olan şahısların, üyelerinin aidatlarıyla kendi ezilmişliklerini yüceltmek için aldıkları makam arabasına  bu sendikanın üyeleri ne diyor acaba? 

Bu makam arabasından bazı kişilerden başka hiçbir üyenin faydalanmadığıyla ilgili üyeler  sorular mı soruyorlar? 

Yoksa üye kayıplarından bu makam arabasına benzin mi alınamıyor? 

Ayrıca bu araba alındığında tahminen 40.bin TL ise şu an 28,30 bin TL ye düşmesinden dolayı ortaya çıkan 10,12 bin TL’lik kayıpla ilgili sorular mı soruluyor? 

Bu sendikanın üyeleri; sadece kendileri ve bazı kişilerin  haksızca yönetici yapıldığıyla ilgili bu kişilere sorular mı soruyorlar?

. . .

. . .

. . .

Bunlara benzer onlarca menfi uygulamalar. 

2- 76. maddeden kendileri ve yönetiminde bazı kişileri  müdür atattıran şahıslar, acaba diğer üyelerinin gözünün içine bakarken hiç utanmıyor mu? Onların haklarını korumak için mi yoksa haklarını çalmak için mi sendikacılık yapıyorlar?  Yoksa 76. maddeden kendini müdür atatanlar bütün eğitim çalışanlarının haklarını yemekten onur mu duyuyorlar? 76. maddeden eğitim çalışanlarına hakaret eder gibi atandıkları için, öncelikle kendi üyelerinden ve eğitim çalışanlarından ne zaman özür dileyecekler  acaba? Yoksa bu malum sendikanın içindeki bazı kişilerin özür dilemesini beklemek değil de bu yanlış işlerle uğraşanlara destek olmak isteyen menfaat dayanışması mı oluşturmak istiyorlar?                                                                     

       Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed ( sav ) “HAKSIZLIK KARŞISINDA SUSANLAR DİLSİZ ŞEYTANDIR.”  diyor. Bu sözü bir kez daha hatırlatmak lazım.

       Bizler her zaman haklı bir mücadele verdik. Üyelerimizin ve herkesin hakkını korumaya çalıştık. “HAK, HUKUK, ADALET …’’ kelimelerinin içinin boşaltılıp, sadece kendine HAK, kendine HUKUK, kendine ADALET  mantığı toplumda kabul edilir kavramlar mı  yapılmaya çalışılmaktadır?

―Öğretmen Evi ve Akşam Sanat Okulu Müdür VEKİLLİĞİ yapanlar, kamuya ait binada acaba kamu işlerini mi yapıyor? Yoksa sendikacılık mı?

 ―76. maddeden bir gecede kadro alınması hangi hak kavramına sığmaktadır? Bu kurumlara  müdür  atamasından kimlerin haberi var? Acaba kendi üyelerinin de içinde bulunduğu eğitimcilerden bu idarecilikler neden saklandı?

        HAK uygulansın diye mahkeme kararına itiraz edeceklermiş, biz de ona örnek bir dilekçe hazırlayalım ki belki yardımcı olur…

        “Tüm Türkiye’nin gözünün içine bakarak, hiç kimseye duyurulmadan, adil yarışma ortamı hazırlanmadan, Siyasilere Padişahım Çok Yaşa Diyerek Onlara Alkış Tuttuğum İçin, yandaşlara sağlamaya çalıştığım, yakın yandaşlara daha fazla sağladığım menfaatlerle geceleri kabuslar görüyorum. Allah katında yargılanmadan önce siz yargılayın da biraz olsun uyuya bileyim…” diye devam eden bir dilekçe yazmalarınını tavsiye ederiz.

        76. madde konusunda eşitlik ilkesi ihmal edilmiştir. Adaylara duyuru çıkarılmamıştır. Diye mahkemeye dava açan TÜRK EĞİTİM-SEN’in HAK, HUKUK istemesinden neden rahatsız oluyorsunuz? Unutmayalım ki hukuk herkese lazım. Hüseyin ÇELİK döneminde açılan davalar on binlerle ifade edilir duruma gelmişken acaba “Sayın Bakanım… uygulamalarınızda adil olun ki Hz Ömer gibi adil olun ki toplumda yalakalık marifet haline gelmesin.”  demişler mi?

 3- Rahatsızlığın bir başka nedeni ataması yapılmadan önce hakkında yaptığı eleştirileri ardı ardına sıralayan İl Milli Eğitim Müdürü bu durumdan haberdar oldu da kendinin nasıl bir kişiler olduğunu erken anladı da eğitim çalışanlarının haklarını yiyemeyeceklerinin üzüntüsü mü sardı acaba ?

 4- Acaba değişen AKP İl yönetimi bu kişilerin gerçek yüzünü gördü de kapılar yüzüne mi kapanıyor?

 5- 7 kez değiştirilen Yönetici Atama Yönetmeliği kanunlara uygun değilse, adam kayırmaya veya siyasilerin listelerinin atanmasına sebep oluyorsa, bunun mahkemeye taşınmasından Allah’ın adlarından biri olan  “HAK’’ kavramının tecellisinin istenmesinden neden rahatsız oluyorlar? Yoksa 3 üye getir müdür yardımcısı ol, 5 üye getir müdür ol kalpazanlığı bitecek o mu rahatsız ediyor?

        Göz göre göre adil olmayan siyasi yandaş atamasının yapıldığı yönetmeliği uygulayanlar mı suçlu, yoksa bu yönetmelik ne insanlığa ne de İslam’a uygun diyen Türk Eğitim-Sen mi suçlu?

        Her defasında “etmeyin, tutmayın adil olmayan bütün uygulamalar mahkemelerden geri döner “ dediğimiz zaman “benim iki günlük menfaatim olsun da okullar müdürsüz kalmış, eğitimde başarı düşmüş, ülke vekil cennetine dönmüş, okullarda, Gaziantep’te eğitim çökmüş kimin umurun da” keyfiyetiyle hareket etmenin sonucunda Gaziantep ve Türkiye’de eğitim geriye gitmiştir.

        Bütün bunları düşünmedikleri kimin uğrunda? Düşünselerdi yedi defa aynı hatalar yapılmazdı. Sonunda da insanların gözünün içine baka baka Gaziantep eğitimde sınıfta kaldı diyerek kendi kendilerini deşifre edecekler. Güldürmeyin  insanı, müdürcülük oyunu oynayıp hile yaparken yakalananlar… Eğitim çalışanları değil, bütün Gaziantep, bütün Türkiye görüyor olup bitenleri.

 6- Türk Eğitim-Sen verdiği haklı ve HAK mücadelesinde açtığı kurslarla, yaptığı etkinliklerle siz olmadan önce de, siz varken de, siz olmadan da faaliyetlerini mücadelesini sürdürecektir. Yaparken de hiç kimsenin hakkını kimseye yedirmeden yapacaktır.

        Sendikamızın daha önce açtığı Uzmanlık Kursunda da, yeni düzenlediği  Yöneticilik Kursunda da üyelerinin gönüllü katkısı sağlanmış, sendika olarak da gerekli katkı yapılarak kursa katılmayan üyelerin aidatları kursiyerlere harcamamıştır. Bazı kişilerin bilmediği HAK kavramını burada da uygulamıştır.

        Kısaca “Hakkın, Adaletin tecellisi yakın olunca…

        Haksızlıktan, Adaletsizlikten beslenen insanların korkularıyla yüzleşme zamanı yaklaşmıştır.’’

 

 

                                                                                     Muharrem KATIOĞLU

                                                                           Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi

                                                                             Şube Dış İlişkiler Basın Sekreteri

 

12 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ