tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

HAK ARAMA MÜCADELEMİZDE MEŞRU OLAN HER EYLEMİ YAPACAĞIZ…

tesakademi

      kamusen_eylem                                                                                                      TÜRKİYE KAMU-SEN,10 EKİMDEN İTİBAREN “İŞ BIRAKMA, SOYUNMA, BÖLGESEL MİTİNG,  ANKARA’YA YÜRÜYÜŞ” GİBİ EYLEMLER YAPACAK.

       Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 2-3-4 Ekimde Kızılcahamam’da gerçekleştirdikleri Genişletilmiş Şube Başkanları Toplantısı’nda ülkeyi yakından ilgilendiren konular ve kamu görevlilerinin sendikal ve demokratik haklarıyla ilgili değerlendirmeler yaptıklarını söyledi.

       Toplantı sonrasında hazırlanan sonuç bildirgesini açıklayan Akyıldız, kamu görevlilerinin grev ve toplu sözleşme hakkının önündeki engellerin kaldırılmasının yasal bir zorunluluk haline geldiğini ifade etti. Akyıldız, bu noktada siyasi iradenin bir an önce gerekli yasal düzenlemeleri yaparak, kamu görevlilerinin sendikal ve demokratik haklarını vermesi gerektiğini belirtti.
 
       Akyıldız, Uzlaştırma Kurulu kararlarının bağlayıcı hale getirilmesinin zorunluluk olduğunu, bu konuda gerekli yasal düzenlemelerin derhal yapılması gerektiğini kaydetti. Bircan Akyıldız, şöyle konuştu:

       ”Siyasi iradenin, toplu görüşmeler süresinde sorunların çözülmesi noktasında sergilediği kayıtsız ve katı tutum, kamu görevlileri tarafından kabul edilemez bir davranıştır.

       Bugüne kadar gösterdiğimiz hoşgörü ve uzlaşma arzusu ne yazık ki sonuçsuz kalmıştır. Artık sözün bittiği yere gelinmiş, eylemlilik süreci başlamıştır. Bu anlayışla mücadele etmek, kamu görevlilerinin, emeklilerin, dul ve yetimlerin kısaca dar ve sabit gelirli vatandaşlarımızın kazanımlarını korumak, etkili bir eylemlilik süreci gerektirmektedir.

       Bizler Türkiye Kamu-Sen olarak, taleplerimizin karşılanması çerçevesinde, sesimizin duyulduğu her noktada yanlış uygulamalara son vermek, kamu görevlilerinin toplu sözleşme ve grev hakkı konusunda toplumsal duyarlılık oluşturmak üzere, eylemlilik sürecini başlatmış bulunuyoruz.

       Bu bağlamda, Konfederasyonumuz bünyesinde oluşturulacak bir komisyon aracılığıyla takvimi belirlenecek bir dizi eylem kararı alınmıştır. Eylemler 10 Ekim-31 Aralık 2009 ve 1 Ocak-1 Ağustos 2010 tarihlerini içermek kaydıyla ve dozu giderek artan bir şekilde iki aşamalı olarak gerçekleştirilecektir.”

       Genel Başkan Bircan Akyıldız’ın verdiği bilgilere göre, konfederasyon üyeleri 10 Ekim-31 Aralık 2009 tarihlerini kapsayan birinci dönemde, şu eylem ve etkinlikler yapacak:
 

       “-Genel başkanlar düzeyinde bütün siyasi partiler ziyaret edilerek, kamu görevlilerine toplu sözleşme ve grev hakkı verilmesi konusunda hazırlanacak dosyalar sunulacak.

       -Eylemlerin nedenlerini ve gerekçelerini anlatan kitlesel basın açıklamaları yapılacak.

       -İşsiz, emekli, dul ve yetimlerin de sorunları gündeme getirilecek.

       -Açlıktan, yoksulluktan kurtulmanın yollarının Başbakan’dan öğrenilmesi amacıyla mektup yazılacak.

       -Bölgesel mitingler düzenlenecek.

       -İç hukuk yollarının tamamlanmasından sonra AİHM’e başvurulacak.

       -Kamuoyunu bilgilendirmek üzere gazete, dergi, TV ve billboardlara ilan verilecek, el ilanları hazırlanacak.

       -Tişörtler bastırılarak kamu görevlilerine dağıtılacak, sonrasında soyunma eylemi yapılacak.

       -Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi gibi yargı kurumları başkanları ile görüşmeler yapılacak.

       -Sendikal baskı ve sürgünlerle kadrolaşma konularında Meclis’te araştırma açılması sağlanacak.

       -Tüm ülke çapında mesleki kuruluşların da desteği alınarak bir gün süreyle iş bırakma ve vizite eylemi yapılacak.

       -Başbakanlık ile kamu kurum ve kuruluşları önünde konfederasyon genel merkez yöneticileri ve şube başkanlarının katılımıyla oturma eylemi yapılacak.”

       Konfederasyonun 1 Ocak-1 Ağustos 2010 tarihlerini kapsayan 2. dönem eylem planında ise başbakanlık ile kamu kurum ve kuruluşları önündeki oturma eylemlerinin sürdürülmesi, AKP il başkanlıklarının önüne siyah çelenk ve kravat bırakılması, belirlenecek bir güzergahtan Ankara’ya yürüyüş yapılması, Bakanlar Kurulu üyelerinin ve AKP milletvekillerinin her alanda protesto edilmesi, ”Verdiniz de harcamadık mı?”, ”Param olsa alışveriş yaparım?” gibi sloganların afiş haline getirilerek amacıyla ”kokart eylemi” yapılması yer alıyor.

       Bircan Akyıldız, basın mensuplarının soruları üzerine, bu eylemlerden bazılarını diğer konfederasyonlarla birlikte yapabileceklerini söyledi.

       Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yazacakları mektupla ”dar gelirle yaşamanın formülü”nü soracaklarını ifade eden Akyıldız, ayrıca kamu çalışanlarına Vehbi Koç’un, ”Zengin Olmanın Yolları” konulu kitabını okumalarını önereceklerini belirtti.

       Soyunma eyleminde üzerinde taleplerini içeren ifadelerin yer aldığı tişörtleri çıkararak belli yerlere atacaklarını anlatan Akyıldız, esprili bir şekilde ”Bayanların tişörtleri atması kolay olmayacaktır ama erkekler için bir sorun yok. Zaten yakıt sorunu olan memurlar üşüme konusunda da sıkıntı yaşamayacaktır” ifadelerini kullandı.

       Akyıldız, Bakanlar Kurulu üyelerinin ve AKP milletvekillerinin her alanda protesto edilmesi konusunda da ”Ayakkabı atmayacağız, pankartla sloganla alkışlarla protestoda bulunacağız. AKP ve milletvekilleri rahatsız olacak, başları ağrıyacak. Baş ağrılarını dindirecek ilaç kamu çalışanlarının taleplerini kabul etmek olacak. Zırnık vermeyiz diyenlere cevabımız net ve somut olacak” dedi.

      Bircan Akyıldız, tüm kamu çalışanlarını eylemlerine destek vermeye çağırdı.

 

10 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ