tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

HADDİNİZİ BİLİN !

tesakademi

         kamu_sen_logo                                                                      Son günlerde Konfederasyonumuz Genel Başkanı Sayın Bircan Akyıldız’ın Konfederasyon ve sendika genel başkanlığı ile ilgili olarak bazı taraflı, yalan ve yanlış açıklamalar yapılmaktadır.

          Aslında konu, kamu görevlileri arasında herhangi bir tereddüde yer vermeyecek kadar açıktır. Ancak, yanlış anlaşılmayı önlemek amacıyla bir açıklama yapma gereği hasıl olmuştur.

 
           Bilindiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumu; 20.05.2006 tarihli ve 26173 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5502 sayılı kanun ile kurulmuştur.

 

            Kurum Kanununun 5. maddesinde, kurum bünyesinde kuruma katkıda bulunan tarafları temsilen bir Genel Kurul oluşturulması ve aynı maddenin “e” bendinde ise Genel Kurula en fazla üyeye sahip ilk üç kamu görevlileri sendikası konfederasyonları tarafından üye sayılarına orantılı olarak belirlenen 9 temsilcinin gönderilmesi kararlaştırılmıştır. Buna göre Genel Kurul’da kamu görevlilerini temsil etmek üzere Türkiye Kamu-Sen’in 4, Memur-Sen’in 3 ve KESK’in de  2 temsilcisi bulunmaktadır. Kanunun 7. maddesi ise Kurum bünyesinde tarafları temsil etmek ve yönetmelikleri karara bağlamak üzere Yönetim Kurulu oluşturulmasını zorunlu kılmıştır.

 

            Kanunun ilgili maddeleri uyarınca 24 Kasım 2006 tarihinde bir seçim yapılarak Yönetim Kurulu’nda görev yapacak üyeler belirlenmiştir. Seçimler sırasında Memur-Sen ve KESK anlaşarak Yönetim Kurulu’na gönderilecek olan temsilcileri kendi aralarında belirlemişler ve 2006 ile 2009 yılları arasındaki süreçte dönüşümlü olarak Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu’nda temsilci bulundurmuşlardır.

 

             2009 yılına gelindiğinde ise Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu’na, temsilcimiz Sayın Bircan Akyıldız, Türkiye Kamu-Sen delegelerinin oyları ile seçilmiştir ve Yönetim Kurulu’na atanan değil, seçilen üye olarak görevine başlamıştır.

 

             Unutulmamalıdır ki Genel Başkanımız Sayın Bircan Akyıldız, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki görevini, iddiaları ortaya atan şahıstan devralmıştır. Dolayısı ile hukuki anlamda selefi ile arasında hiçbir fark bulunmamaktadır.

 

             Bircan Akyıldız’ın kadrosu halen MKE’de bulunmakta olup, iddia edildiği gibi hiçbir zaman Sosyal Güvenlik Kurumu’na naklettirmemiştir.

 

            Kaldı ki, yaklaşık dört aydan beri Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki görevini yürüten Genel Başkanımız, ilgili kamu kuruluşundan görevi ile ilgili mazbatasını almıştır. Yani bu yolla Başkanımızın bu görevi yürütmesinde hukuki bir engel bulunmadığı tescil edilmiştir.

 

             Bircan Akyıldız’ın göreve başlamasının üzerinden 4 ay geçmiş olmasına rağmen, bu yersiz ve mesnetsiz iddiaların yetki sürecinde ortaya çıkmış olmasını manidar buluyor; bu tür girişimleri malum sendikanın yaşadığı yetki fiyaskosu sonucunda kaybettiği itibarı ve üyelerini geri kazanmak için başvurduğu beyhude bir yol olarak görüyoruz.

 

            Bu itibarla Bircan Akyıldız, hukuka uygun olarak Türkiye Kamu-Sen’deki görevinin başındadır. Bircan Akyıldız, Türk Enerji-Sen’deki görevinin başındadır. Bircan Akyıldız, kanunların kamu görevlilerine verdiği yetki ile kamu görevlilerini temsil etmek üzere Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu’ndaki görevinin başındadır.

 

Genel Başkanımızın salahiyetini sorgulamak kimsenin haddine değildir. Kaldı ki bizim genel başkanımızın görevinin nerede başlayıp nerede bittiğini tespit etmek    işbirlikçi, yalancı ve iftiracı sendikaların işi hiç değildir. Bu vesile ile malum sözde sendikacıları uyarıyoruz: Gerçekleri saptırarak bir yere varamayacağınızı, yalan, iftira ve entrikalarla sendikacılık yapılamayacağını ve foyanızın ortaya çıktığını görünüz ve lütfen; dedikodu değil, hizmet üretiniz, sendikacılık yapınız; yalan söylemeyiniz, harama bulaşmayınız; haddinizi biliniz!

 

                                                                                 TÜRKİYE KAMU-SEN GENEL MERKEZİ

 

9 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ