tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

GÜNDEME DAİR SERT AÇIKLAMALAR…

tesakademi

bekir_avan_kulis_programi

 

TÜRK EĞİTİM-SEN GAZİANTEP ŞUBE BAŞKANI BEKİR AVAN, SERT ELEŞTİRİLERDE BULUNDU
       Türk-Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, BAHAR TV’de sunuculuğunu Recep Erdoğan’ın yaptığı  ”Kulis”  programına konuk olarak katılarak, yeni 4+4+4 eğitim sistemi ve serbest kıyafet uygulamasında Milli Eğitim Bakanlığı’na sert eleştiriler yöneltti. 

       Türk-Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan,, yeni 4+4+4 eğitim sisteminin toplumla alay edilen bir sistem olduğuna dikkat çekerken, serbest kıyafet uygulamasında ise; Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanlış bir adım attığını ve toplumun tepkisi karşısında, bu adımdan geri dönmek zorunda kaldığını söyledi. Gaziantep’in eğitim sorunlarının geçmişte önemsiz gösterilerek, siyasetçilerinin başarılı  imajı verilmeye çalışıldığını da kaydeden Avan, son zamanlardaki eğitim çalışmalarından dolayı, Gaziantep Valisi Erdal Ata’ya teşekkür etti. 

       “DİNÇER, GERİ ÇEKİLEREK, TOPLUMUN GAZI ALINMAYA ÇALIŞILDI”

       Avan, yeni 4+4+4 eğitim sisteminin önümüzdeki süreçte ciddi sıkıntılar oluşturacağını belirterek, şunları söyledi. ”Türk-Eğitim-Sen olarak biz, yeni eğitim sistemi 4+4+4’ün kimsenin görüşü alınmadan, dayatmaya getirilerek rövanş alma kaygısıyla yapıldığını düşünüyoruz. Şu bilinen bir gerçektir ki; eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, görevden alınmak zorunda kalmıştır. Biz, böyle bir uygulamayla toplumun aklıyla alay edildiğini gördük. Şunu dediler: ’Biz, dayatmada bulunduk, istediğimizi yapmaya çalıştık, ama gördük ki; toplum yaptığımıza tepki gösteriyor. Dinçer’i geri çekerek, toplumun gazını alalım.’ Bu doğru bir şey değildir, toplumun aklıyla kimse alay edemez. ”

       “MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI, GERİ ADIM ATTI”

       Mili Eğitim Bakanlığı’nın yeni 4+4+4 eğitim sisteminin eksikliklerini görmeden, serbest kıyafet  uygulamasında toplumu dayatmaya zorladığını da ifade eden Avan, bu uygulama karşısında toplumun tepki gösterdiğini ve geri adım atmak zorunda kalındığını vurgulayarak, sözlerini şu şekilde sürdürdü.  ”Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, akşamdan sabaha kıyafet dayatması yaşandı. Serbest kıyafet uygulaması, ne veliye, ne öğretmene, ne idareciye, nede konunun muhataplarına soruldu. Toplumun bu konuda düşüncesine başvurulmadı. Yeni Milli Eğitim Bakanımız, serbest kıyafet konusunda yeni bir değerlendirme yapılacağını söyledi. Biz, bunu geri adım atmak olarak nitelendiriyoruz.

       “GAZİANTEP MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ DERHAL İSTİFA ETMELİDİR”

       Gaziantep’te eğitimdeki başarı son yıllarda sürekli düşmektedir. Son iki yılda başarı Türkiye’deki başarı sıralamasının en altlarına düşmüştür.  Gaziantep’teki öğretmen açığı, okul ve derslik açığı eğitimi olumsuz yönde etkilemektedir. Gaziantep Milli Eğitim Müdürü ise uygulamalarında sürekli ayrımcılık yapmaktadır. Son günlerde şube müdürü görevlendirmelerinde yapılan ayrımcılık eğitim çalışanları arasında infiale yol açmıştır. İl genelinde yaklaşık 20’nin üzerinde şube müdür görevlendirilmiştir. Bu şube müdürlerini teklif eden ve görevlendirmeyi onaylayanlar hangi kriterleri esas almışlardır. Yapılan uygulamalar ayrımcılığı belgelemiş ve vicdanları sızlatmıştır.  Sürekli ayrımcılık yapıp adaletsiz uygulamalarıyla eğitim çalışanları arasında moral ve motivasyonu bozan Ekrem Serin derhal istifa etmelidir. Gaziantep Milli Eğitimi Ekrem Serin’le zaman kaybetmektedir.

       “TOPLUM, SERBEST KIYAFET UYGULAMASINA KARŞI”

       Dünyadaki kıyafet uygulamalarına örnekte veren Avan, sözlerini şu şekilde noktaladı. ”Kanada’da serbest kıyafet uygulaması, okullarda oy hakkına sahip velilerin yüzde 55’inin onaylaması sonu seçilmektedir. Kanada toplumu kendisine sorulmadan yapılan uygulamamayı reddetmekte karşı çıkmaktadır. Toplum kendisine sorulmadan, dayatmayla yapılan uygulamalara onay vermediğinden, Kanada’da bizdeki gibi kılık kıyafet değişikliği dayatması uygulamaları yürürlüğe girememektedir. Fakat Türkiye’ye baktığımızda, ’Akşamdan sabaha serbest kıyafete geçiyoruz’ dendi. Böyle bir uygulama temayüle aykırıdır. Yine Amerika’da serbest kıyafet uygulaması başlatılmış ve bunun zararları görüldükten sonra, üniformaya geçilmiştir. Şu da bilinen bir gerçektir ki; Amerika’nın bir çok eyaletindeki okullarda üniformaya geçildikten sonra suç oranları, disiplin ve taciz olaylarında önemli oranlarda azalma görülmüştür. 1996’da ABD Başkanı Bill Clinton, ulusa sesleniş konuşmasında, ’Eğer öğrencilerin pahalı elbiseler için birbirini öldürmesi engellenecekse, tüm devlet okullarında üniformaya geçilmelidir’ demiştir. Şu bir gerçektir; Dünyanın birçok ülkesinde, serbest kıyafet uygulamasından vazgeçilmiştir. Eğer serbest kıyafet uygulaması doğru olacaksa, askerin, polisin, doktorun, itfaiyecinin ve zabıtanın elbisesi de serbest olmalıdır. Şunun altını çizmek istiyorum, toplum serbest kıyafet uygulamasına karşıdır.” 

 

196 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ