tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

GÖREVİ BAŞINDAKİ ÖĞRETMENE YAPILAN SALDIRI CEZASIZ KALMAMALIDIR

tesakademi

Gaziantep İli, Şehitkamil İlçesindeki Hasan Süzer Lisesi’nde Beden Eğitimi Öğretmeni olarak görev yapan üyemiz Ergün GÜL ve onun nezdinde biz öğretmenleri çok üzen bir olay yaşanmıştır. Olay 14/10/2008 öğleden önce üyemiz Ergün GÜL, derste yoklama aldığı sırada kendi aralarında konuşan ve gürültü yapan öğrencileri önce birkaç kez uyarmış. Daha sonra uyarılara rağmen öğrencilerden birkaçı kendi aralarında konuşmaya devam etmişler. Ergün GÜL’de uyarılarına devam etmiş. Bu arada Z.Ç adlı öğrenci öğretmene uyarılardan dolayı tepki göstermiş. Ergün öğretmen, Z.Ç ve aynı sınıftaki bir öğrenciye yaptıklarının yanlış olduğunu anlatarak nasihatlerde bulunmuş, öğütler vermiş.

 

Bütün bunlar olup biterken Z.Ç adlı öğrencinin ağabeyini ve babasını arayarak derste olanları abartarak anlatmış olacak ki öğrencinin ağabeyi ve babası okula gelmiş.

Derste öğretmenin yanına gelen öğrencinin ağabeyi, öğretmenle konuşmak istemiş. Ergün GÜL’de derste olduğunu, gelen kişinin idareye gitmesini ve kendisinin de ders bitiminde idareye geleceğini söylemiş. Bir süre sonra yine elinde sigara yanarak gelen Z.Ç’nin ağabeyi ders işleyen öğretmenin yanına gelerek , öğretmene tehditkar bakışlarıyla müdürün yanına gidelim demiş. Öğretmen yine derste olduğunu dersinin bittikten sonra müdür odasına geleceğini söylemiş. Z.Ç’nin ağabeyi dersine-görevine devam eden Ergün GÜL’e öğrencilerinin yanında hakaret ederek şimdi geleceksin demiş. Öğretmen yine dersteyim, müdürüm çağırırsa gelirim demiş. O sırada Z.Ç’nin ağbisi, hiçbir sebep yokken görevi başındaki öğretmene hakaret ederek saldırmış ve öğretmeni darp etmiş. Kendini savunan Ergün GÜL’e karşı saldırısına devam eden Z.Ç’nin ağabeyi ile Ergün GÜL’ü öğrenciler aralamışlar. Bu arada Z.Ç’nin ağabeyi sinkafli küfürlere ve hakaretlere devam etmiş. Bu olaylar devam ederken Z.Ç’nin babası da okula gelmiş. O da aynı şekilde öğretmene hakaretler ederek tehditler savurmuş. Olaylar devam ederken okul müdürü ve okulda bulunan kişiler olayları önlemeye çalışıp okula polis çağırmışlar.

Üyemiz Ergün GÜL, Z.Ç’nin ağabeyinin saldırısıyla gözünden yara almış ve gözü kanamış. Polislerin ifadeleri almak için farklı arabalarda karakola götürdükleri Ergün GÜL ve Z.Ç’nin ağabeyi polis arabasına binerken üzerindeki giysileri yırtarak tehditlerine ve hakaretlerine devam etmiş. Olayda yaralanan üyemiz Ergün GÜL’e doktorlar 10 gün iş göremez raporu vermişlerdir.

Bu olaylara baktığımızda, görevi başındaki üyemiz Ergün GÜL’e planlı ve organize bir şekilde saldırı vardır. Okulun içerisine kadar gelen saldırgan, okulun içerisinde planlı bir şekilde öğretmene tuzak kurmaya çalışmış, öğrencilerinin gözü önünde öğretmene hakaretler ederek görevi başındaki öğretmene saldırmıştır. Daha sonra Z.Ç’nin babasının okula gelmesi ve öğretmene hakaret ve saldırıya iştirak etmesi, saldırının organize bir faaliyet olduğunu göstermektedir. Okul müdürü, okuldaki diğer görevliler ve öğrencilerin olayları önleme çabalarına rağmen üyemiz darp edilmiştir.

Hasan Süzer Lisesi’nde meydana gelen bu saldırı, sadece Ergün GÜL’e değil, onun nezdinde bizlere bütün öğretmenlere yapılmıştır. Üyemize yapılan bu saldırıyı esefle ve nefretle kınıyoruz. Üyemiz Ergün GÜL ve Hasan Süzer Lisesi personeli ve öğrencilerine geçmiş olsun diyoruz.

Türk Eğitim Sen Gaziantep Şubesi olarak öğretmene, okullara ve okul ortamlarına yapılan bu saldırının son olmasını diliyoruz. Olaylarla ilgili başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere, Gaziantep Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gaziantep’teki Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ediyor ve suç duyurusunda bulunuyoruz.

Olaylara baktığımızda, okulda özel güvenlik görevlisi olduğu halde, okula girilip öğretmene türlü entrikalarla saldırı yapılabiliyor. Bu da okulda öğretmen ve öğrencilerin can güvenliğinin olmadığını göstermektedir. 7-8 yıl öncelerinde okullarda güvenlik sağlanabiliyordu. Bu gün ise özel güvenlik ve okul çevresindeki polis ekiplerine rağmen okulların güvenliği sağlanamamaktadır. AB uğruna çıkarılan yasalar ve uygulamalarıyla ortaya çıkan problemlerin sorumlusu, şuan ülkemizi yönetenlerdir. Cezaların caydırıcı olmadığı ülkemizde suç işlemeye teşvik vardır. Son yıllarda Ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumak yerine suçluyu koruyan yasalar çıkartılmıştır. Durum böyle olunca da yaşanılan olaylar tesadüf değildir. Ülkemizi yönetenler bu olup bitenlerden sorumludurlar.

Suçlunun cezasız kalmamasını, adaletin sağlamasını ve bu konuda da yetkililerin gereğini yapmasını bekliyor, bu soruşturmanın takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla…

Bekir AVAN
Şube Başkanı

355 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ