tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

GENEL BAŞKAN SORDU: “TÜRKİYE’NİN PROJESİ Mİ, VATİKAN’IN PROJESİ Mİ?

tesakademi

Türk Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yabancı öğretmen istihdamı projesini protesto etmek için bakanlık önünde eylem yaptı. “İthal Milli Eğitim Bakanı İstiyoruz” sloganıyla yapılan eyleme katılanlar, öğretmenine güven duymayanlara ve öğretmenlerimizi rencide edenlere karşı tek ses, tek yürek oldu, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’yu protesto etti.

Genel Merkez Yönetim Kurulu, Ankara şubeleri, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların genel başkanlarının da hazır bulunduğu eylemde, “İthal Öğretmen Değil, İthal Milli Eğitim Bakanı İstiyoruz”, “Atama Bekleyen 350 Bin Öğretmen Adayını Unuttunuz Mu?” , “Öğretmen Mi, Misyoner Mi Geliyor?”, İthal Öğretmen Alımı Eğitim Sistemini İnkârdır”, “İşsizliği Böyle Mi Önleyeceksiniz?”şeklinde dövizler taşındı.


Eylemde sık sık “Omurgasız Siyaset İstemiyoruz”, “Yabancıya Değil, Öğretmenine Sahip Çık”, “Hükümet Şaşırdı, Sabrımızı Taşırdı” “Gün Gelecek Devran Dönecek, AKP Halka Hesap Verecek” şeklinde sloganlar da atıldı.

Eylemde bir konuşma yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanvekili ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun sözünde durmayan bir Bakan olduğunu kaydederek, “Sayın Çubukçu, Milli Eğitim Bakanı olarak iki yılını doldurmak üzere. Bakan Çubukçu bu süreçte hep gaf üstüne gaf yaptı. Çubukçu sözleşmeli öğretmenleri kadroya alacağını söyledi ancak bu sözünün altında kaldı. Bakan Nimet Çubukçu döneminde ataması yapılmayan öğretmenlerin sayısı her geçen gün arttı. Ne kadar öğretmen atamasını yaptığınız önemli değil, ne kadar öğretmeni atayamadığınız, işsiz, umutsuz, çaresiz bıraktığınız önemlidir. Sayın Bakan’dan aylardır ek 30 bin öğretmen ataması yapmasını istiyoruz. Bakan, Haziran ayında 30 bin ek atama yapacaklarını, bu yöndeki hazırlıklarının devam ettiğini söylüyor. 30 bin ek öğretmen ataması, Haziran ayından sonraya kalırsa, bu söz de aynı sözleşmelilere verilen söz gibi olacaktır. Ben bu sözün de tutulacağına inanmıyorum” dedi.

İthal öğretmen projesini değerlendiren Koncuk, bu projeyi aklı başında hiç kimsenin kabul edemeyeceğini belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Bakan iki gündür millete bu projeyi anlatmaya çalışıyor. Çubukçu projenin ataması yapılmayan öğretmenleri etkilemeyeceğini, yabancı öğretmenlerin Türk öğretmenlerle birlikte derslere gireceğini söylüyor. Ben 30 yılık İngilizce öğretmeniyim. İngilizce öğretim metotlarını çok iyi bilirim. Yabancı öğretmen istihdam ederek, çocuklarımıza İngilizceyi öğretemeyiz. İngilizce eğitim metotları içinde düşündüğümüzde de ithal öğretmen istihdamı doğru değil. Zira bu yöntem daha önce de denendi. 1960’lı yılların sonunda ABD’den gönüllü İngilizce öğretmenleri geldi, ancak çocuklarımız yine İngilizce öğrenemedi.”

TÜİK’in yaptığı açıklamaya göre; insanların yüzde 49’unun geçinemediğini, Türkiye’de en yoksul yüzde 20 ile en zengin yüzde 20 arasındaki gelir farkının 8.5 kat olduğunu ifade eden Koncuk şunları söyledi: “KPSS’ye 1 milyon üniversite mezunu, 600 bin meslek yüksek okulu mezunu, 2.5 milyon lise mezunu olmak üzere toplam 4 milyon gencimiz girdi. Milyonlarca insanımız 600 TL asgari ücretle geçinmeye çalışıyor. Buna rağmen bu projeye hükümetin kararıyla 1.5 milyar TL harcanacak. Bu ülkenin yüzde 49’u geçinemezken, açken, çaresizken; ayranınız yok içmeye, uçakla gidiyorsunuz bilmem nereye. Bu nasıl bir anlayış? Sayın Başbakan, ‘Ey halkımız biz sizinle dalga geçiyoruz. Sizin çaresiz olduğunuza, sizin işsiz olduğunuza inanmıyoruz’ diyor. Milletimize açıkça hakaret ediliyor. İşsiz, çaresiz bırakılan insanlarla, üniversite mezunlarıyla, ataması yapılmayan öğretmenlerle açıkça dalga geçiliyor. Artık milletimizin uyanık olmasının zamanı geldi. Gözümüzü açmalıyız.”

ABD, İngiltere, Kanada ve Avustralya’da öğretmenlerin ayda ortalama 3 bin dolar kazandığını ifade eden Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yabancı öğretmenlere 1500-2000 dolar arasında maaş vereceğini, bu durumda aradaki ücret farkını kimin karşılayacağını da sordu. Koncuk, “Yabancı öğretmenler kendi ülkelerinde kazandıkları 3 bin doları bir kenara bırakıp, 1500-2000 dolar ücret alacağını bile bile Türkiye’de öğretmenlik yapmaya talip olacak. Peki aradaki 1000-1500 dolarlık farkı kim ödeyecek? Vatikan mı ödeyecek? Başbakan bunun cevabını versin” dedi.

“Bu proje hükümetin mi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın mı, yoksa Vatikan’ın projesi mi?” diye soran Genel Başkan İsmail Koncuk, “yürekleri yetiyorsa bu projeyi hayata geçirsinler” dedi.

Hükümeti, Başbakanı ve Milli Eğitim Bakanını aklı başında davranmaya davet eden Koncuk, “Emin olun bu anlayışla devam ederseniz, 12 Haziran’da bu millet biletinizi keser. Hani İngilizce ‘one way ticket’ diye bir şarkı var. Tek yönlü gidişiniz olur, dönüşünüz olmaz” diye konuştu.

[flv]http://turkegitimsen.org.tr/lib_video/1111.flv[/flv]

Basın Açıklaması Metnini Görmek İçin Tıklayınız

34 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ