tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

GELECEĞİMİZ TEHDİT EDİLİRKEN KİMSE BİZDEN SUSMAMIZI BEKLEMESİN

tesakademi

                                                                                             ikoncuk_10Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yapılması planlanan  değişiklerle ilgili Bengütürk televizyonunda yayınlanan Sürmanşet programında önemli açıklamalarda bulundu.

       Tasarıdaki en önemli konulardan birisinin disiplin cezalarının artırılması olduğunu söyleyen Koncuk, bunun iş güvencesini tehdit ettiğini belirtti. Koncuk şöyle konuştu: “Disiplin maddesindeki bu hususlar hayata geçerse kamu çalışanlarının işini kaybetme riski, bugünkünden çok daha fazla olacak. Devlet memurunun basın açıklaması yapması kınama cezası ile cezalandırılıyordu. Ancak şu anda yapılması düşünülen değişikle basın açıklaması yapan memura kademe ilerlemesi durdurma cezası veriliyor. Üst üste iki defa kademe ilerlemesi durdurma cezası alan memurun meslekten atılması gündeme gelecektir. Bu son derece tehlikeli bir durumdur” diye konuştu.

       Günümüzde kamu çalışanlarının basın açıklaması yapmasını suç olarak görme mantığının köhnemiş bir mantık olduğunu kaydeden Koncuk,  “konuşan, itiraz eden memur istenmiyor. Hükümetin yaptıklarını tasvip eden, yanlışları alkışlayan bir memur modeli isteniyor” dedi.

       Tasarıyla özel sektör yöneticilerinin kamuda müsteşar, başkan, genel müdür gibi bazı üst yönetici kadrolara atanmasının önünün açılmasına da tepki gösteren Koncuk, amaçlananın kadrolaşma, siyasi yandaşlara devlet kademelerinde kadro bulabilmek olduğunu ifade etti.

       Koncuk, tüm sendikaların ve kamu çalışanlarının ciddi bir tepki ortaya koyması gerektiğini söyleyerek, “Bu değişikliklerde ısrar edilmesi durumunda gerek konfederasyonumuz, gerekse sendikamız her türlü eylemi meşru görecektir. Haklılığımız elimizden alınırken, geleceğimiz tehdit edilirken, bizden kimse susmamızı beklemesin. Bakalım hükümet 2.5 milyon kamu çalışanının tepkisini göğüslemeye hazır mı? Göreceğiz” dedi.
 
       Genel Başkanın Açıklaması İçin Tıklayınız.

13 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ