tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Gaziantep’te Göçle Gelene Tatil Yok!

tesakademi

   Göçle gelen çocukların adaptasyon sorunu Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte Gaziantep Üniversitesi’nin hayata geçireceği ‘Hafta sonu okulu’ projesi ile çözülüyor. Ekonomik imkânları kısıtlı ilköğretim 6,7 ve 8. sınıf öğrencilerine hafta sonu Gaziantep Üniversitesi öğrenci ve akademisyenleri tarafından Fen Bilgisi, Matematik, İngilizce, Rehberlik ve Türkçe ders desteği veriliyor. İlk etapta  bin 500 öğrenci eğitim alıyor.

   HAFTASONU OKULU PROJESİ

Gaziantep sanayileşme ve sosyo-kültürel imkânların fazlalığı nedeniyle yoğun dış göç alıyor. Göçle gelen öğrenciler uyum ve akademik yetersizlik sorunu yaşıyor.  Bu öğrenciler sosyal olanaklara erişimlerinin kısıtlı olmasından ve yeni müfredatın öngördüğü sosyal etkinliklere yönelik kaynak yetersizliği ile karşı karşıya kalıyor. Bu noktadan hareketle Gaziantep Üniversitesi Toplumsal Duyarlık Projeleri Merkezi (TDPM)  ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliğiyle, özellikle sosyo-ekonomik yönden dezavantajlı, göçle gelen nüfusun yoğun olduğu bölgelerde ilköğretim 6,7. ve 8. sınıf öğrencilerinin akademik başarısının arttırılması ve bu öğrencilerin kültürel, sosyal ve sportif faaliyetler aracılığıyla kişisel gelişimlerinin sağlanması amacıyla ortak bir proje hazırlandı.

ÜNİVERSİTE-MİLLİ EĞİTİM İŞBİRLİĞİ

Üniversitenin bilimsel, akademik ve entelektüel birikimi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün deneyim, birikim, imkan ve uzman personeli bir araya getirilerek “ortak akıl” ve “mevcut imkanların en verimli şekilde toplum yararına kullanılması” ilkesiyle “Hafta Sonu Okulu Projesi “bir çalışma olarak ortaya konuldu. Hayata geçen proje kapsamında 6,7 ve 8. sınıf öğrencilerine Gaziantep Üniversitesi TDPM öğrenci ve akademisyenleri tarafından Fen Bilgisi, Matematik, İngilizce, Rehberlik ve Türkçe ders desteği yanı sıra kültür, sanat, spor ve doğa etkinliklerini içeren bir kişisel gelişim programı uygulanıyor.

BİN 500 ÖĞRENCİ FAYDALANIYOR

Proje ile birlikte kısıtlı sosyo- ekonomik imkânlar, çok çocuklu anne babaların ilgisizliği ve barınma koşullarının elverişsizliği gibi nedenlere hafta sonunu çoğunlukla sokakta geçirmek durumunda olan ilköğretim 6,7 ve 8. sınıf öğrencilerini, birçok risk içeren sokak ortamından alarak boş zamanlarını sosyal etkinliklerle dolu ve verimli geçirmeleri sağlanıyor. Bu yıl ilk defa uygulanan proje önümüzdeki yıl genişletilerek devam edecek. İlk etapta tespit edilen kenar mahallelerde bulunan 15 ilköğretim okulunda yaklaşık bin 500 öğrenci bu eğitimlerden faydalanıyor. Projenin Gaziantep eğitimdeki başarı oranına olumlu ansıması bekleniyor.  2012 yılında bu oranlar yükselecek.

GÇÖLE GELEN ÖĞRENCİ BAŞARI YÜZDESİNİ DÜŞÜRÜYOR

Gaziantep’in eğitimdeki başarısızlığının en önemli etkenlerinden birisinin göç yarattığı etkiler olduğuna dikkati çeken Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin, “Gaziantep Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün birlikte “Gaziantep’in Eğitim Sorunları ve Önceliklerimiz” konulu eğitim çalıştayı yapıldı.  Bu çalıştayda, özellikle göçle gelen öğrencilerin yaşadığı uyum ve akademik yetersizlikleri ortaya Bu problemlere yönelik öğrencilerin akademik destek ihtiyaçlarının belirlenmesi gerektiği vurgulanarak, bu bölgelere yönelik çalışmaların yapılması kararı alındı. Hafta sonu projesi ile adaptasyon sorunu yaşayan öğrencilerin eksiklikleri giderilerek eğitim kaliteleri arttırılacak. İlk etapta 15 okulda uygulanan projeyi önümüzdeki yıl daha da yaymak istiyoruz. Böylelikle eğitim sorunu çalışmalarda Üniversite, Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğünün birlikte hareket ederek çözüme kavuşturmaya çalışıyoruz” dedi.
telgraf

39 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ