tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Gaziantep Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Şenlikleri

tesakademi

Gap Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Üniversitelerin, Bölgesel Kalkınmanın Lokomotifi Olduğunu, Gap Eylem Planı Kapsamında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki Üniversitelerin Ödeneklerinin Artırıldığını Söyledi

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, üniversitelerin, bölgesel kalkınmanın lokomotifi olduğunu, GAP Eylem Planı kapsamında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki üniversitelerin ödeneklerinin artırıldığını söyledi.

Karahocagil, GAP Bölge Kalkınma İdaresi ile Gaziantep Üniversitesinin (GAÜN) ortaklaşa düzenlediği ‘GAÜN Bilim ve Teknoloji Şenlikleri’ kapsamında yapılan toplantıda yaptığı konuşmada, üniversitelerle sıkı iş birliği içinde olduklarını söyledi.

‘Üniversitelerin, bölgesel kalkınmanın lokomotifi olduklarına inanıyorum. Bu nedenle kalkınma projelerini yürütürken üniversitelerimizle daha çok işbirliği yapmamız gerektiğine inanıyorum’ diyen Karahocagil, bulundukları kentin çehresini, sosyal yaşantısını değiştiren üniversitelerin aynı zamanda yaptıkları araştırmalarla, yürüttükleri çalışmalarla kentlerini kalkındırdıklarını, bölgelerindeki insanların yaşam standartlarının yükselmesini sağladıklarını vurguladı.

Karahocagil, GAP Eylem Planı ile üniversitelere yönelik hedeflerinin, yüksek öğretime erişimi ve eğitimin kalitesini artırmak için bölge üniversitelerinin fiziki ve beşeri altyapısını geliştirmek olduğunu ifade eden Karahocagil, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Bu kapsamda bölgemizdeki üniversitelerimize ayrılan ödenekler 2010 yılında, 2009 yılına göre 2 kat artmıştır. GAP bölgesinde 9 ilde bulunan 9 üniversiteye bu yıl 254 milyon lira Mali kaynak aktarıldı. Ayrıca Üniversitelere Destekleme Projesi (ÜNİDES) ile bölgede yeni kurulan 6 üniversiteye 2010 yılında toplam 34 milyon lira ek ödenek aktarıldı. GAP Eylem Planı’nda yer alan üniversitelere yönelik bir diğer hedefimiz de bölgenin teknoloji geliştirme ve yenilik kapasitesinin artırılması, bu alanda kurumsallaşma için teknoparkların yaygınlaştırılmasıdır. Bu kapsamda Gaziantep Üniversitesinin teknoparkı faaliyete geçmiş, Dicle ve Harran üniversitelerinde ise teknopark kurulma çalışmaları sürmektedir. Teknoparklar üniversitelerimiz ve kentlerimiz açısından şüphesiz çok önemlidir.’

– ‘ÜNİVERSİTELER ŞİRKET KURABİLMELİ’

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun da, üniversitelerin şirket kurabilmeleri gerektiğini belirterek, bu görüşünü rektörler toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiğini söyledi.

Coşkun, sözlerine şöyle devam etti:

‘Artık şu gerçek günümüzde daha Yalın bir halde ortaya çıktı. Bilgiye sahip olan iktidar oldur. İktidar olmak için bunun dışında bir yol yoktur. Bilgi güçtür ve iktidar olabilmeniz için bu Güce sahip olmalısınız. 23. yüzyıl boyunca üretilen bilginin bugün artık haftalar, belki de günler içerisinde ikiye, üçe katlandığını biliyor musunuz? Yani gelinen noktada bilgi o kadar çok üretiliyor ki, o kadar hızlı üretiliyor ki artık yakalamak çok zor. Ama yakalamak zorundayız, Türkiye olarak bilgiyi üretip, ürettiğimiz bilgileri hayata dönük olarak kullanmak zorundayız.

Ürettiğimiz bilgiler raflarda dosya olarak kalamaz, ürettiğimiz bilgileri kullanmamızı sağlayacak oluşumları ortaya çıkarmaya mecburuz. Dünyanın geldiği nokta budur, dünyadaki gelişmiş ülkelerin üniversitelerinin yaptığı da temelde budur. Üniversiteler mutlaka bilgiyi üretip, mutlaka ticarileştirerek üretime dönük bir yapılanma içinde olmalıdır. Üniversiteler artık şirket kurabilmelidirler. Bunlar KİT’ler gibi batak şirketler olamazlar. Ama mutlaka batıdaki örnekleri gibi üreten şirketler olmak zorundadırlar.’

Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı da, dünya ülkelerinin günümüzde yarış içinde olduğunu, dünyanın hızla değiştiğini ve geliştiğini, rekabetin giderek arttığını belirterek, bu yeni koşullardan kazançlı çıkmanın yolunun eğitilmiş insan gücüne sahip olmaktan geçtiğini ifade etti. Kamçı, ‘Toplumlara yön veren, bir toplumun dünya toplumları içinde yerine belirleyen en önemli etken olarak değerlendirdiğimiz bilim ve eğitim her alanda başarının anahtarıdır’ diye konuştu.

Superonline Genel Müdürü Murat Erkan da, Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanında gelişmesine önemli katkı sağlayan çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi, öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Toplantının ardından şenliklerin yapıldığı alana geçildi ve üniversitelerle diğer bazı kuruluşların stantların yer aldığı fuarın açılışı yapıldı.

Kaynak:
(ASL-MRT-FFS) – GAZİANTEP (Anadolu Ajansı – Haberler.com

36 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ