tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

GAZİANTEP MİLLİ EĞİTİMDE NELER OLUYOR?

tesakademi

Gaziantep’in başarı durumu ortadayken bazı olumsuzluklar hala devam etmektedir. Geçmişten bu güne, özellikle son 8 yıldır Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü pek çok taraflı uygulamaya imza atmış ve öğretmenler arasında ayrımcılık yapmıştır. Tabii ki bu yanlışları himaye eden siyasetçi ve bürokrat daha önceki dönemlerde olduğu gibi son sekiz yılda da olmuştur. Hem de öyle olmuştur ki Gaziantep neredeyse parti devletine gitmektedir.İşte bu uygulamalardan onlarcasına örnek olarak aşağıdaki uygulamayı kamu oyuyla paylaşmayı gerekli görüyoruz ve yetkilileri uyararak sorulara cevap vermelerini bekliyoruz.

Yavuzeli İlçesi, Karakuyu İlköğretim Okulu müdür yardımcısı Hamza ŞAHİN, norm kadro fazlası olarak Şahinbey İlçesi, Kızılhisar İlköğretim Okulu’na müdür yardımcısı olarak atanmıştır. Geçen yıl Yavuzeli İlçesi, Karakuyu İlköğretim Okulu öğrenci sayısı 602 iken, 2010 yılı yaz aylarında 11 öğrenci okul kayıtlarından silinerek öğrenci sayısı 591’e düşürülmüştür. Karakuyu İlköğretim Okulu’na 2010 yılı Eylül ayı sınava dayalı müdür yardımcılığı atamalarında bir müdür yardımcısı daha atanmıştır. 2010 yılı Kasım ayında Hamza ŞAHİN norm kadro fazlası müdür yardımcısı olarak Yavuzeli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne müracaat etmiştir. Yavuzeli İlçesinde boş müdür yardımcılığı kadrosu bulunmasına rağmen, Hamza ŞAHİN müdür yardımcısı kadrosuyla birlikte Gaziantep’in farklı bir ilçesindeki okula verilmiştir.

1- Yavuzeli İlçesi, Karakuyu İlköğretim Okulu’ndaki Hamza ŞAHİN de dahil yöneticiler, öğrencileri e-okul’dan silerken gerekli yazışmaları yapmışlar mıdır?
2- Karakuyu İlköğretim Okulu müdürü ve yöneticileri, öğrencilerin kayıtlarını sildikten sonra neden 2 idarecinin atanmasına göz yummuş ve 1 ay içinde diğer müdür yardımcısının norm kadro fazlası olmasına göz yummuştur?
3- Yavuzeli İlçesi, Halk Eğitim Merkezi müdür yardımcılığı kadrosu boşken, Yavuzeli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Hamza ŞAHİN’in kadrosuyla birlikte Gaziantep İli, Şahinbey İlçesi, Kızılhisar İlköğretim Okulu’na gönderilmesine neden izin vermiştir.
4- Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü özellikle müdür yardımcısı ve müdür baş yardımcısı normlarının fazlalığıyla ilgili idarecilerin bir okuldan diğer bir okula kadrolarıyla yapılan atamalarında hangi kriterleri esas almaktadır.
5- Son bir yıl içerisinde Gaziantep İli genelinde eğitim çalışanları tarafından konuşulan ve şehir efsanesine dönüştürülen norm fazlası idareci ve soruşturma yoluyla idarecilerin kadrolarının bir okuldan başka bir okula tayin edilmesi uygulamasıyla kaç idarecinin kadrosu bir okuldan başka bir okula alınmıştır?
6- Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü norm fazlası idareciler ve soruşturma yoluyla görev yeri değiştirilen idarecilerle ilgili uygulamaların mimarı mıdır, yoksa olaylar karşısında çaresiz midir?
7- Norm fazlası idareciler ve soruşturma yoluyla görev yerleri değiştirilen idarecilerde inceleme ve soruşturma yapılıyor mu, yapılıyorsa hangi müfettişler tarafından bu işlemler yapılmaktadır.
8- Norm fazlası idareciler ve soruşturma yoluyla görev yerleri değiştirilen idarecilerin yer değiştirmelerinde iktidar partisi siyasetçi-milletvekillerinin rolü nedir?
9- Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü norm fazlası idareciler ve soruşturma yoluyla görev yerleri değiştirilen idarecilerin yer değişiklikleriyle ilgili inceleme ve soruşturma başlatmayı düşünüyor mu?

Bekir AVAN
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı

233 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ