tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

GAZİANTEP MİLLİ EĞİTİMDE KAVGA

tesakademi
GAZİANTEP’TE KADROLAŞMA KAVGAYA DÖNÜŞTÜ

Gaziantep Milli Eğitimini idare edenler; Türkiye’de benzeri görülmemiş derecede siyasallaşıp, devlet memuru yerine parti memuru olmayı seçerek, değil bir okulu, kendini idare etmekten aciz bir çok kişiyi, hak-hukuk demeden parti taassubuyla vekil idareci olarak atayıp, çocuklarımızı bunlara emanet ettiler. Gaziantep’te eğitim de her geçen gün biraz daha geriye gitti.

 Eğitimcileri ve eğitimi tahrip etmekten başka hiçbir faaliyeti olmayan, her işini siyasilere paravanlık yapmak üzerine kurgulayan sözde bir sendika ve uzantıları, rantı bölüşemeyerek kavga yaptılar. Mevcut siyasi iktidara yaranıp kendilerini, Mili Eğitimin değişik kademelerine görevlendirerek, siyasilerden aldıkları emirleri yerine getirmeyi bir paye kabul eden bir anlayışla hareket eden siyasi köleler, Gaziantep’te Valilik binasında kavga yaptılar. Aldığımız bilgilere göre, Gaziantep Valiliği’nin Milli Eğitim katında meydana gelen olayda eğitim yerine kadrolaşma yapanlar, kavga yaptılar. Yıllardır eğitim çalışanlarına idarecilik, tayin gibi bir çok konuda zulmeden şahıslar, yeni marifetlerini ortaya koyarak yaptıkları kadrolaşmaya yeni bir çirkinlik ekleyip kavgalı kadrolaşma yapmaya başladılar.

Gaziantep Valiliği Milli Eğitim koridorunda, 13 Ocak Perşembe günü meydana gelen olayda, M.S adlı vekil şube müdürü, AKP Gaziantep milletvekillerine A.K adlı Milli Eğitim Müdür Yardımcısının tayinini çıkarttırdığını, A.K’ye alaycı ve tehditkar bir şekilde söyleyerek sözlü şiddet uygulamıştır. A.K’ye sözle sataşan, vekil şube müdürü M.S, hırsı aklının önüne geçmiş olmalı ki A.K’ye saldırarak darp etmiştir. Gaziantep valiliğinde meydana gelen bu olay eğitimde kadrolaşma ve kavganın hangi boyutlara ulaştığını apaçık ortaya koymaktadır.

Yaptığımız bir araştırmada, saldırı yapan vekil şube müdürünün daha önceleri başka öğretmenleri de tehdit ettiği ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bu konuda sendikamıza sürekli yeni bilgiler gelmektedir. Gaziantep’te eğitim değil de kadrolaşma yapanlara, Valilik katında meydana gelen olayla ilgili Gaziantep Valiliği’nin ne yapacağını bu güne kadar bekledik hala da merakla beklemekteyiz.

Gaziantep’i yönetenler halen mahkemede “görevi kötüye kullanmaktan” yargılanan birini, milli eğitimin atama şubesinde çalıştırarak öğretmenler arasında ayrımcılık yapılmasına ve kadrolaşma yapılmasına göz yumdular.

Bu çirkin kadrolaşmayı yapanlar, Gaziantep’teki eğitim çalışanlarının haklarını gasp ettiler. Çalışkan öğretmenleri, başarıyı, ödüllendirmek yerine, kendi akrabalarına, yakınlarına, parti yandaşlarına ve bir sözde sendika üyelerinden parti emrine girenlere maaşla ödüllendirmeler verip taltif ettiler.

Bir ucu siyasilere dayanan bu kişiler, yıllardır hakkı olanı değil de kariyeri liyakati yetmese de yandaşlarını asil ya da vekil yönetici olarak atadılar. Bir çok öğretmenin hakkını yiyerek görevi kötüye kullanan bu kişiler artık bir organize suç örgütü durumundadırlar.

Gaziantep’te eğitim değil de kadrolaşma yapanlar, basiretsiz vekil müdürlerin yerine, en kısa zamanda, liyakatine göre atama yapılmasını emreden mevzuata rağmen, yüzlerce vekil idareciyi, vekil müdürü, sırf kendi yandaşı diye yerinde tutmaya halen devam etmek için çaba sarf etmektedirler.

Gaziantep’te neredeyse her öğretmenin net bir şekilde bildiği bu kadrolaşma memurları, kendi yandaşlarına menfaat sağlamak için organize haksızlıklar yapıp öğretmenlerin çalışma şevkini kırmaktadırlar.

Gaziantep Valiliği İl Milli Eğitiminde haksız rekabete dayalı, hak hukuk tanımayan, var olan rantı paylaşmak için İl Milli Eğitimin koridorlarında beraber çalıştığı Milli Eğitim Müdür Yardımcısına saldırarak darp eden vekil şube müdürünün arkasında eğer siyasiler varsa, onlar bu organize kadrolaşma hareketinin neredesindedirler diye soruyoruz?

Gaziantep’in eğitim sorunlarını çözmek için uzlaşıp fikir üretmek yerine, kavgayı seçenler, ilimizde bulunan yaklaşık on iki bin eğitim çalışanına kötü örnek olmuşlardır. Kurumlarımızda son günlerde şiddet olayları artarken makam mevki sahibi ve il MEB’i yöneten idarecilerin sokak kabadayısı gibi kavga etmeleri tüm eğitim camiasını derin bir endişeye sevk etmektedir. Bu konuda Gaziantep’teki öğretmenleri kadrolaşma memurlarının şiddetinden korumak için de mutlaka bir komisyon kurulmasını sendika olarak öneriyoruz.

Bizler eğitim çalışanları olarak; İl Milli Eğitim Müdürlüğünde olan kadrolaşma memurlarını beş yıldan bu yana takip etmekteyiz. İlimizde eğitim kurumlarında huzursuzluk yaratan, devlet memurluğu değil de siyaset ve kadrolaşma memurluğu yapan Milli Eğitim yöneticilerinin arkasında eğer siyasiler varsa, onlar da Gaziantep’teki eğitimdeki mevcut başarısızlığın sorumlusudurlar.

Gaziantep Milli Eğitiminde okullarda objektif bir araştırma yapıldığında, mevcut siyasi iradenin bazı Gaziantep milletvekillerinin, siyasetin oyuncağı olmuş bir sendika ve ilimizde Milli Eğitim kademelerindeki bazı yöneticiler marifetiyle Gaziantep’in eğitimine ve eğitim çalışanlarına darbe vurdukları apaçık ortaya çıkacaktır.

Fakat şu soruya da ilimizin bütün milletvekillerinden cevap bekliyoruz.

Gaziantep’te eğitim çalışanları arasında çalışma barışını bozarak eğitim çalışanlarına zulmeden yöneticilerin arkasında hangi milletvekilleri vardır?

Sözde sendika ve bazı Milli Eğitim yöneticilerinin yaptıkları yanlışlar Gaziantep’in eğitimini bitirme noktasına getirirken, mevcut siyasi iradenin vekilleri, milletten aldığı iradeyi ilimizde bu kişilere mi devretti?

Gaziantep’in eğitimi, kişilerin, gurupların, ve siyasilerin kadrolaşma hesaplarının üzerinde olmalıdır. Hiç kimse İlimizde ve Türkiye’de Milli Eğitimi kuşatma alanı olarak görmemelidir. İlimizin ve Ülkemizin eğitimi için birlikte düşünüp, birlikte planlama yapılarak, birlikte hareket edilmeli ve birlikte çözüm üretilmelidir.

Bu yapılmadığı sürece, kavga ve rant hesaplaşmaları eğitim kurumlarına halkalar halinde yayılarak huzursuzluklar bir kat daha artıp devam edecektir.

Gaziantep’in her alanda yönetiminde söz sahibi olan tüm yetkililer, ellerini taşın altına koyarak eğitim değil kavga ve kadrolaşma yapan İl MEB’i düzeltmek için mücadele ederek çocuklarımızın yarınlarını güvence altına almaları gerekmektedir.

Kamuoyuna saygılarımızla…

TÜRK EĞİTİM-SEN GAZİANTEP

22 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ