tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Gaziantep Milli Eğitim Sınıfta Kaldı

tesakademi

      Değerli basın mensupları:
      2008-2009 Eğitim-öğretim yılı 12 Haziran Cuma günü (yarın)sona ermektedir. Bütün bir yıl boyunca ilimizde Ve ülke genelinde yaklaşık 15 milyon öğrenci ilköğretim ve ortaöğretim okullarında eğitim-öğretim gördüler. Ülkemizin kalkınması ve geleceği için tartışmasız en önemli insan kaynağımız olan çocuklarımız geleceğe hazırlandılar.

       Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız yarın yıl sonu karnesi alacaklar. Öğrencisiyle, velisiyle yediden yetmişe ortak bir heyecanın yaşandığı bu günlerde elbette ki millet olarak mutluyuz.
       Eğitim çalışanları ise  görevlerini kutsal bilip her türlü zorluk karşısında yorulmadan, bıkmadan, usanmadan azim ve inançla öğrencilerimize öğretmenlik görevlerini yerine getirdiler. Çocuklarımızı  yarınlara hazırladılar, bunun haklı gururunu yaşamaktadırlar. Öğrencilerimiz 2008-2009 eğitim öğretim yılı boyunca çalışmalarının karşılığını karnelerinde görecekler. Sevinen öğrencilerimiz ve veliler olduğu gibi mutlaka üzülenler de olacaktır. Karnedeki başarıda veliler nasıl öğrenciyle birlikte sevinebiliyorsa, başarısızlıkta öğrencilere anlayış gösterilmesi gerekir. Fakat, öğrenci ve velinin bu karşılıklı anlayışı ders çıkarır nitelikte olmalıdır. Çıkarılacak bu ders, sadece öğrenci için tek yönlü olmamalıdır. Başarı ve başarısızlıkta velinin de payının olduğu unutulmamalıdır. Karnedeki başarısızlık, hiçbir şekilde öğrenci ve velinin birbirini anlamadığı, öfkeye, kızgınlığa, şiddete yol açmamalıdır. Bu konuda velilerimizi, öğrencilerimize anlayış göstermeye davet ediyoruz.
       Türk Eğitim Sen Gaziantep Şubesi olarak, ilimizde yapılan eğitim-öğretim faaliyetlerinin genel olarak değerlendirilmesinin faydalı olacağına inanıyoruz. Değerlendirmenin olmadığı yerde ölçünün olmadığı, ölçünün olmadığı yerde de  her şeyin tesadüflere kaldığı bilimsel bir gerçektir. Bu anlamda sendika olarak gerekli değerlendirmeleri, eleştirileri ve ölçüleri her zaman ortaya koyacak ve elbette ne varsa söyleyeceğiz. Gaziantepte ölçünün ve değerlendirmenin olmadığını bir gerçektir. Hatta bütün bu başarısızlıklar yıldan yıla artarken Milli Eğitimde ilimizde her yıl sorumlular ölçüyü biraz daha kaçırmanın mutluluğu içerisindedirler.
        2008-2009 Eğitim-öğretim yılını takvim olarak sonlandırıyoruz ama ilimizde ki eğitim ve eğitimin sorunlarını bir türlü sonlandıramadık.Aksine mevcut sorunlara yenilerini ekledik.Ülkemizde sanayi bakımından ilk on sıraya giren Gaziantep eğitimde son on  beş ilin içerisinde bulunmaktadır. 
        İlimizin eğitimde geldiği nokta 30 yıl önce 30 ila 40’ıncı sıralar  olmasına karşın şimdi geldiğimiz nokta 66. sıralar olmuştur. Değerli Gaziantepliler kendimize şu soruları hiç soruyor muyuz?
       1- Gaziantepli çocuklar yeterince zeki değiller mi?
       2- Gaziantep de görev yapan öğretmenler diğer illerde çalışan öğretmenlerden farklı üniversitelerden mi mezun oldular?
       3- Acaba Gaziantepli veliler diğer illerdeki velilerden daha mı az eğitime önem veriyorlar?
       Değerli Gaziantepliler bu sorulara verilecek cevaplar diğer illerle ilimizin çok farklı olmadığı yönünde olacaktır. Sorunun en önemli kaynağı eğitimi yönetenlerdir.Yıllardır makam ve mevkilerini korumanın tek yolunun siyasi iradeye yakın ve yandaş olmaktan geçtiğini iyi öğrenmiş ve eğitim yönetimindeki başarısızlıklarına rağmen hala o koltuklarda otura bilmektedirler.
        Siz değerli halkımız bu insanlardan hesap sormadıkları sürece bu kötü sonuçların mazeretlerini bulmak çok kolay olacaktır. İlimizin eğitimiyle uğraşmak yerine kendi iç kavgalarıyla uğraşmak onlara yeni makamlar kazandırmış taktir edilmişlerdir?
        Benim adamım müdür olsun anlayışıyla kendilerini bile idare etmekten aciz insanlar okulları idare etsinler diye görevlendirilmişlerdir.Bu amaçla uygulanan 76.madde uygulaması sayesinde  76. sıraya doğru gidilmektedir. Oysaki işin ehline ve ehliyetlisine verilmesi bizim inancımız gereği değilmidir.
        Ülkeyi yönetenler eğitim bizim önceliğimiz derken hala 70-80 kişilik sınıflarda ders yapılmasını mı kastetmektedirler. Okullarımızın tamamen velilerin sırtından finanse edilmesi gelinen noktayı daha iyi anlatmaz mı?
         Değerli Gaziantepliler Milli Eğitimine  verdiğimiz karneyi dikkatli inceleyin ve o soruları bu ilin Milli Eğitiminden sorumlu olanlara mutlaka sorun.  Katılımlarınızdan ötürü çok teşekkür ederiz.
         Gelecek yıl zayıflarla dolu karne görmemek temennisiyle…

31 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ