tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü Öğretmenlerin Cebinden Elini Çek

tesakademi

        mtsk_kursu                                                                       

 

        29.05.2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmi Gazetede Yayınlanan Millî Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği ve Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün 26.08.2013 tarihli ve 2203655 sayılı “Yönetmelik ve Yönerge ile İlgili Açıklamalar.” konulu resmi yazılarıyla MTSK  Kursu Sınav Sorumlusu Yetki Belgesinin şartları değiştirilmiş ve mevcut belgeleri olanlar da yeni belge almak zorunda bırakılmıştır.

 

         Yukarıda anlatılan bilgiler ışığında Halk Eğitim Merkezine bu kursu açması için yetki verilmiştir. Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün “Sınav Sorumlusu Yetki Belgesi’ vermek için hazırlamış olduğu “Öğretmenlik Ve Öğretim Motorlu Taşıt Sürücüleri Sınav Sorumlusu Modüler Programı” Halk Eğitim Merkezi kurs programlarında mevcuttur.

 

         Halk Eğitim Merkezleri, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün hazırlamış olduğu Öğretmenlik Ve Öğretim Motorlu Taşıt Sürücüleri Sınav Sorumlusu Modüler Programı çerçevesinde açılacak olan kursun bütün giderlerini (Öğretim görevlisi, Usta öğretici vb. ücretleri) ödeme yetkisine sahiptir. Sadece uygulama eğitiminde kiralanacak araçların giderleri bir problem olarak görülmektedir. Bu araç giderlerini ise Halk Eğitim Merkezleri diğer benzer kurslarda sarf malzemesi ve alınan araç-gereç gibi kendi ödeneğinden ödeme yetkisine sahiptir.

 

         Durum bu kadar açık iken bu yapılmamış, bu kurslar İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde kurulan İl Sınav Yürütme Komisyonu marifetiyle Halk Eğitim Merkezlerinde açılmış. Kursa başvuran bütün kursiyerlerden Gaziantep’te 75 TL kurs ücreti alınmıştır. Türkiye genelinde alınan kurs ücretleri birbirinden çok farklıdır. Her il Milli Eğitim Müdürlüklerinin keyfi olarak belirlediği ücretleri eğitim çalışanlarından talep etmektedir. Alınan bu kurs ücretleri Halk Eğitim Merkezlerinin Okul aile Birliği hesaplarına yatırılmıştır. Bu hukuksuz bir uygulamadır. Devlette her türlü para alıp verme işi kanunla düzenlenir. Bu uygulamanın yönetmelikte dahi karşılığı yoktur.

 

         Gaziantep’te Kurs açılan İlçelerin Halk Eğitim Merkezlerinin Okul Aile Birliği hesaplarında biriken bu paradan, İl Sınav Yürütme Sınav Komisyonuna üye İl Milli Eğitim Müdürü Ekrem SERİN, Şube Müdürü Hamdi ATAYETER, Şube Müdürü Hasan ATAŞ’a açılacak olan her kursta 24 saat Ek ders ücreti ödenmektedir. Şu an Gaziantep İlinde bu kursa başvuran yaklaşık 3000 kişi bulunmaktadır. Bu da 30 tane kursun açılacağı anlamına gelmektedir. 30×24=720 saat ek ders ücreti, yaklaşık 6.400 TL’ye karşılık gelmektedir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri öğretmenlerin cebinden aldığı bu paraları bu şekilde paylaşmaktadırlar. Halk Eğitim Merkezlerinin Okul Aile Birliği hesaplarında geriye kalan paranın nasıl tasarruf edileceği de belirsizdir.

 

         Kısacası öğretmenler soyulmaktadır. Bu kurs ücretsiz düzenlenmesi gereken bir kurstur. Halk Eğitim Merkezlerinin açmış oldukları bütün kurslar vatandaşlara  ücretsizdir. Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün modül programlarında açılan tüm kurslara ödenekte aktarılmaktadır. Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğünün kendi personelinden aldığı kurs ücreti etik ve hukuki değildir. Gaziantep’te görev yapan eğitim çalışanlarından adeta haraç alınmaktadır. Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü personelinin haklarını koruması gerekirken, personelinden 75 TL gibi bir ücret almaktadır. Gaziantep’te eğitim çalışanlarına üvey evlat muamelesi yapılmaktadır. Bu durum asla kabul edilemez. Halk Eğitim Merkezlerince para almadan düzenlenebilecek kurs için personelin cebine sokulan eller derhal geri çekilmelidir. Eğitim çalışanlarının haklarını koruyamayan Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin bu durumu düzeltip, eğitim çalışanlarından derhal özür dilemelidir.

 

        Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi olarak Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursu, sınav sorumlusu yetki belgesi kursunun eğitim çalışanları için ücretsiz düzenlenmelidir. Gaziantep’te eğitim çalışanlarından alınan 75 TL’lik ücret derhal geri ödenmelidir.

 

         Gaziantep’te bu kursa gitmek için 75 TL ödeyen bütün eğitim çalışanlarını aşağıdaki dilekçeyi İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ulaştırmak üzere kurumlarına vermelerini bekliyoruz. Hiçbir eğitim çalışanı arkadaşım haksızlığa sessiz kalmamalıdır.

                                                        Bekir AVAN

                                                       Şube Başkanı

 

  MTSK Sınav Sorumlusu Yetki Belgesi için 75 TL Ödeyenlerin
  Paralarını geri almak için vereceği DİLEKÇE ÖRNEĞİ

 

79 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ