tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

GAZİANTEP MİLLİ EĞİTİM’E BİR TOKAT TA YARGIDAN

tesakademi

  Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kurucu müdürlük süresini yandaş kayırma yapıp taraflı hesaplayarak atadığı kişinin müdür ataması iptal edildi. Haksızlığa uğrayan üyemiz ve sendika yöneticimiz Muharrem KATIOĞLU davayı kazanarak haksızlığa uğrayan diğer müdür adaylarına örnek oldu.

Şube eski Basın Ve Dış İlişkiler Sekreterimiz Muharrem KATIOĞLU, 05/02/2010 tarihinde Gaziantep’te yapılan müdür atamalarıyla ilgili kendisine haksızlık yapıldığını ve yapılan haksızlığın düzeltilmesi talebiyle Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü’ne talepte bulunmuştur. Fakat yapılan aleni yanlışlık savunularak Muharrem KATIOĞLU’nun talebine olumsuz cevap verilmiştir.

Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi olarak; Gaziantep Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Muharrem KATIOĞLU, üyelerimiz ve diğer eğitim çalışanlarıyla ilgili müdürlük atamalarında yaptıkları yanlışların düzeltilmesiyle ilgi yazılı talepte ve yazılı şikayette bulunduk. Fakat olumlu cevap alamadık. Yanlış yapanlar korunarak yapılan yanlış ve haksız atamalar savunuldu.

Bu gelişmelerden sonra Şube eski yöneticimiz Muharrem KATIĞLU’da Gaziantep 2. İdare Mahkemesine dava açmıştır. Bu dava sonucunda kurucu müdürlük süreleriyle ilgili Gaziantep Valiliği ve Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hatalı uygulamaları ( Gaziantep İli, Şehitkamil İlçesi, Atalar İlköğretim Okulu müdürlüğüne Mustafa TÜRKMEN’in ataması) mahkeme kararıyla iptal edilmiştir. Mahkemenin iptal gerekçesi kurucu müdürlük süresiyle ilgili hatalı hesaplama yapıldığı şeklindedir. 13/08/2009 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama Ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmelik, 29/08/2009 ve 10/09/2009 tarihlerinde ve daha sonraki tarihlerde de düzeltilip değiştirilmiştir. Kurucu müdürlük, bu düzeltilip değiştirilen Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama Ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmelik’te net bir şekilde “kurucu müdürlük; ilk defa açılan kurumların eğitim-öğretime başlayıncaya ve norm kadro verilinceye kadar geçen süredir” diye tanımlanmıştır.

Yönetmeliğe rağmen Gaziantep Valiliği ve Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü zorlama müfettiş raporlarıyla haksızlığa uğrayan üyemize ve diğer eğitim çalışanlarına adaletli davranmamıştır. Haksızlık yapanların yanında yer alan inceleme raporlarıyla haksızlığa ve hileye destek olmuşlardır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’miz Anayasamızın 2. maddesinde; “MADDE 2.– Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.” diye tanımlanmaktadır.

Devletimizin hukuk devleti olması ve bu normların korunması için haksızlık ve ayrımcılık yapanlara karşı haksızlığa ve ayrımcılığa uğrayanların her zeminde meşru ve hukuk mücadelesi vermesi gerekir. Aksi takdirde haksızlık ve ayrımcılık yapanların yaptıkları yanına kâr kalır. Hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü, hakkı yenilenlerin, ezilenlerin, ayrımcılığa uğrayanların hak arama mücadelesiyle sağlanır. Günümüz siyasetçilerinin hem haksızlık yapmaları, hem de hukukun üstünlüğünden bahsetmeleriyle hukukun üstünlüğü sağlanamaz ve hukuk devleti ilkesi korunamaz. Haksızlık ve hukuksuzluk yapanların yaptıklarını ve kendilerini koruma anlayışı üstünlerin hukukunun oluştuğu, demokratik olmayan yönetim biçimlerine davetiye çıkarır. Demokratik rejimler tehlikeye girer.

Bu nedenle üyemizi ve haksızlıkla mücadele edenleri kutluyoruz.

Türk Eğitim-Sen olarak haksızlığa ve haksızlık yapanlara karşı hukuk mücadelemiz devam edecek. Sendika olarak haksızlığa uğrayan üyelerimiz ve bütün eğitim çalışanlarını mücadelemize davet ediyoruz.

Saygılarımızla…

TÜRK EĞİTİM-SEN GAZİANTEP ŞUBE YÖNETİM KURULU

İlgili Mahkeme Kararı:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

419 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. HARAMI HELAL BİLEN ATAMA ŞEBEKESİ dedi ki:

    Gaziantep Milli Eğitim’de konuyla ilgili atama komisyonu üyeleri kaçmak yok hesap günü yaklaştı. Hesap verceksiniz bir gün mutlaka.

    Gaziantep’teki atama işlerini hileli yapan ve fesat karıştıranlar sizin cenaze namazınız kılınır mı?

    Bir de müslümanız derler bunlar…

    Dinimizi menfaate karıştıran sözde müslümanlar ( dinden geçinen dinciler)

BİR YORUM YAZ