tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

GAZİANTEP’TE MÜDÜR ATAMA FİYASKOSU

tesakademi

                                                                                                            gantepmebGaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü müdür atamalarını yaptı. 241 münhal kadroya 214 okul müdürü atamasını gerçekleştirdi. Fakat Gaziantep’te sular durulmadı. Yeni tartışmalarla daha da alevlendi.

       Kurucu müdürlerin kurumlarına atanabilmesi için kurum tiplerinin ayarlanmasından tutunda atanabilmeleri için kurucu müdürlük sürelerinin fazla hesaplanmasına, kurucu müdürlere fazla ve haksız  puan verilmesine kadar pek çok konu milli eğitim camiasında dile getirilmeye başlandı.

       Müdür adaylarının puanlarının komisyon tarafından azaltılarak veya artırılarak kurumlara atamaların yapıldığı söylentileri eğitimcileri huzursuz etti.

       Danıştay kararı olmasına rağmen Gaziantep Valiliği, Şehitkamil Kaymakamlığı tarafından hatırı sayılır  müdür adaylarına(!) taktir ve teşekkür belgesi verilerek müdür olmaları sağlandığı da  tansiyonu yükseltti.

        İlgili Danıştay kararında  duyuru ve başvuru döneminde adaylara verilen  taktir ve teşekkür belgelerinin kayırmaya yönelik olduğundan hukuka uygunluğunun bulunmadığı sonucuna varıldığı belirtilmektedir.

       Ticaret Meslek Liseleri ile Eğitim Uygulama Okulu Ve İş Eğitim Merkezi atamalarında Talim Terbiye Kurulunun 80 sayılı kararlarına göre ilgili kurumlarda dersleri olmasına rağmen  müdür adaylarının atamasının yapılmaması şaşkınlıkla karşılandı. Bu adayların atanmasında mevzuat yönünden de herhangi bir sakınca teşkil etmediği halde atanmamaları oldukça manidar bir durumdur.

       Şehitkamil İlçesi Atalar İlköğretim Okuluna atanan kişinin kurucu müdürlük süresi hesaplamasında yaklaşık 2 yılın üzerinde gösterilmiştir. Burada Nurdağı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu kişinin müracaatını kabul etmesi ve bu süreyi dikkate alması şaibelidir. Bu kişinin yönetmeliğe göre bu okula atanamaması gerekir. Atalar İlköğretim Okulu’nu tercih eden bütün yönetici adayları hak sahibidir, şikayetçi olmalı ve dava açmalıdırlar.

Gaziantep Valiliği, Araban Kaymakamlığı’nın, Gaziantep İli, Şehitkamil İlçesi Servi Erdemoğlu İlköğretim Okulu’na atanan kişiye verdiği takdirin 27/01/2010 tarihinde verildiği ve Milli Eğitim (MEBSİS) kayıtlarına 28/01/2010 tarihinde girildiği söylenmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın müdür atamaları için müracaatlar için belirlediği süre 26/01/2010 tarihiydi. Burada bu kişiye verilen takdir ve bunun müdür atamasında değerlendirilmesi oldukça manidar bir durumdur. Başka ilçelerde de aynı durumların olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır.
 
       Yukarıda sayılan durumlara maruz kalarak mağdur edilen müdür adaylarının dilekçe ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne baş vurarak yapılan işleme itiraz etmeleri gerekmektedir. İtirazlarının retti halinde idari mahkemelere baş vurarak yapılan işlemin iptalini isteyip hak arama mücadelesi yapmaları şarttır.

       Şu uyarıları da ayrıca yapmakta fayda görmekteyiz:

       Uyarı 1: Müdürlükler duyuruya çıktıktan sonra takdir ve teşekkür alanlar karşısında puan kaybına uğrayan, takdir ve teşekkür alan kişilerin atandıkları okulları tercih edipte atanamayan müdür adayları  derhal dilekçeyle itiraz etmeli, devamında dava açarak hak aramaları gerekmektedir.

       Uyarı 2: Kurucu müdürlerin atandığı okulları tercih edipte atanamayan, veya daha alt tercihine atanan kişiler, derhal dilekçeyle itiraz etmeli ve devamında dava açarak hak aramaları gerekmektedir.

       Uyarı 3: Hangi ilçelerde müdürlükler duyuruya çıktıktan sonra kimlere takdir ve teşekkür verildiği tam olarak bilinmediğinden ve kimlerin kurucu müdürlük süresinin fazla hesaplandığı bilinmediğinden dolayı, hangi müdür adayının haksızlığa uğradığı bilinememektedir. Bu durumda neredeyse bütün müdür adayları derhal dilekçeyle itiraz etmeli ve hak aramalıdırlar.

        Ayrıca bir çok il atanan ve atanamayan bütün müdür adaylarının  10 tercihini de (adayların hangi okulları tercih ettiklerini ve puan sıralarını) yayınlamıştır. Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü ise sadece atanan adayların atandığı okulları ve tercihlerini yayınlamıştır. Bu durum Gaziantep’teki bütün atamaları tartışmalı ve şaibeli hale getirmektedir.

       Gaziantep ilimizdeki atamalarda atama komisyonunun yanlışları vardır. Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi olarak 13/01/2010 tarih ve ŞMT.430.27/05 sayılı  Gaziantep Valiliği’ne yazdığımız yazıyla özellikle kurucu müdürlük süreleriyle ilgi uyarılarımızı yapmıştık. Bu uyarılara ve Danıştay kararına rağmen yapılan hatalar kabul edilemez. Atama komisyonuna Gaziantep Valiliği soruşturma açmalıdır.

       Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü yanlı ve taraflı yapmış olduğu atamalarla evlere şenlik okul müdürü ataması gerçekleştirdiği açık ve net ortadadır.
          
       Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu güne kadar yapmış olduğu yöneticilik atamalarının büyük bir bölümü idari mahkeme kararlarına göre düzeltildiği de unutulmamalıdır.

       Bu durumlara Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü müsaade etmemelidir. Gaziantep’te müdürlüklerin duyuruya çıktığı 06/01/2010 tarihinden müdürlük müracaatlarının  yapıldığı son güne kadar (28/01/2010 tarihine kadar) verilen takdir ve teşekkürlerin değerlendirmeye katılmaması, kurucu müdürlük süresi ve bu süreye bağlı adaylarda oluşacak puanların yeniden hesaplanması gerekmektedir. Aksi takdirde şaibeli durumlar Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü’nü zan altında bırakacaktır.

       Bütün bu olup bitenler karşısında yetkililer gereğini yapmalı haksızlığa uğrayanlar ise haklarını aramalıdırlar.

 

                                                                       TÜRK EĞİTİM-SEN GAZİANTEP ŞUBESİ

 

NOT: Haksızlığa uğradığına inanan ve hak aramak isteyen bütün yönetici adaylarına Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi olarak her türlü hukuki yardım yapılacaktır.

  

 

44 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ