tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

GAZİANTEP’TE HUKUKSUZ ATAMAYA GEÇİT VERMEDİK!

tesakademi

Türk Eğitim Sen olarak Gaziantep İli Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde “şube müdürü” kadrosuna 28.10.2011 tarih ve 73187 sayılı kararname ile Gaziantep İli Şahinbey İlçesi Org. Kenan Evren İlköğretim Okulunda sınıf öğretmeni olarak görev yapan Hüseyin AKTAŞ’ın atamasında bir takım usulsüzlüklerin yapıldığı, söz konusu kadroya atama yapılacağının herhangi bir şekilde duyurulmadığı, Hüseyin AKTAŞ’ın geçmiş dönemlerde bu kadroya eşdeğer bir vazife alıp almadığının da bilinmediği, 657 sayılı yasanın 76.ve 71. madde hükmü ile Milli Eğitim Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin 24-1/b maddesi hükmüne aykırı işlem tesis edilmiş ise Hüseyin AKTAŞ’ın atamasının derhal iptal edilerek münhal kadronun duyuruya çıkarılması hususunda 04/11/2011 tarih ve 2556 sayılı yazı ile Milli Eğitim Bakanlığından talep etmiştik.

Duyuru yapılmadan sadece, 657 sayılı yasanın 76. ve 71. madde hükmü ile Milli Eğitim Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin 24-1/b maddesi dayanak gösterilerek yapılan bu atama Milli Eğitim Bakanlığı’nın geçmişte yapmış olduğu bu kapsamdaki işlemleri de dikkate alındığında usulsüzlük iddialarını doğrular nitelikte olduğunu belirttiğimiz yazımızda, iddialarımızda haklı olduğumuz bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Başvurumuz üzerine bakanlıkça 03/11/2011 tarih ve 74621 sayılı yazı ile adı geçen kişinin atama kararnamesi iptal edilmiştir. Ancak; bu kişinin İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlüğüne yapılan atamasının iptal edilmesine karşın, aynı kişinin İl Milli Eğitim Şube Müdürlüğüne görevlendirilmesi işleminin devamına karar verilmiştir. Bu konuda da girişimlerimiz devam edecek ve olumlu bir adım atılmadığı takdir de tesis edilen görevlendirme işlemi yargıya intikal ettirilecektir.

Türk Eğitim Sen olarak bir takım çevrelere yakınlığı gerekçesi ile menfaat sağlayanların ve yapılan tüm hukuka aykırılıkların karşısında olduğumuzun bir kez daha altını çizerek belirtmek isteriz.

 

Atamanın İptali İle İlgili Yazımız İçin Tıklayınız (word pdf)

Atamanın İptaline İlişkin MEB Yazısı İçin Tıklayınız

 

Kaynak : Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi

585 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ÇELEBİOĞLU dedi ki:

    Başarısızlığı kendilerinde aramadan yıllardır koltuklarında oturan,istifa etme erdemini bile gösteremeyen il ve ilçe şube müdürleri Gaziantep’in en büyük başarısızlık nedenidir.Yalnız hukuksuz bir atamayı engellemekle kalmayan,aynı zamanda liyakatsiz birinin daha bizlere idareci olmasını önleyenlere teşekkürler…

BİR YORUM YAZ