tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

EMNİYET-SEN’İ ENGELLEMEK POLİS TEŞKİLATIYLA ALAY ETMEKTİR

tesakademi

            emniyet_sen                                                                 Türkiye Kamu-Sen olarak her zaman demokrasiden yana, haklıdan yana, haktan yana olduk.  Bizler Türkiye genelinde olduğu gibi, Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilciliği olarak da Emniyet Teşkilatı mensuplarının sendikalaşma yolunda attığı adımları öncelikle kutluyoruz. Emniyet çalışanlarının sendikalaşmasının mümkün olduğu kadar hızlandırılmasını bekliyoruz. Baskının yoğunlaştığı dönemlerde sendika kurmak çok önemlidir. Polislerimizin bu cesur tavrı herkese örnek olmalıdır. Polislerimiz sosyal ve ekonomik haklar konusunda büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Bu sıkıntılar ve olumsuzluklar ulusal medyada sık sık dillendirilmekte ve gündem haline gelmektedir. Örneğin intihar ve intihar girişimi sayılarının çok yüksek olduğunu medyadan üzüntüyle takip etmekteyiz.

            Türkiye Kamu-Sen, hiçbir ayrım yapılmaksızın tüm kamu görevlilerinin ILO standartlarında sendikal haklara sahip olması için mücadele veriyor. Sendikal hakkın her şeyden önce bir insan hakkı olduğu konusu unutulmadan, Türk polisinin örgütlenmesi sağlanmalıdır. Türkiye, gerek Örgütlenme Özgürlüğü ile ilgili 87 sayılı ILO sözleşmesini, gerekse gözden geçirilmiş Avrupa Sosyal Şartı’nı imzalayarak zaten istisnasız olarak tüm çalışanların ekonomik ve sosyal çıkarlarını korumak amacıyla örgütlenebileceğini kabul etmiştir. Anayasamızın 90. maddesine göre usulüne göre yürürlüğe girmiş uluslararası sözleşmeler kanun hükmündedir ve bunların iptali için dava dahi açılamaz. Dolayısıyla Türkiye’nin imza altına aldığı bu sözleşmelerle Türk polisinin örgütlenmesi güvence altına alınmıştır.

           Türkiye Kamu-Sen olarak demokrasinin toplumun her kademesinde, tüm kurumlarıyla yerleşmesinden yanayız. Bu bakımdan kurulan Emniyet-Sen’in demokrasi kültürümüze ve özellikle Emniyet Teşkilatının daha demokratik hale gelmesine büyük katkılar sağlayacağına yürekten inanıyoruz. Polislerin haklarını korumak için sendikalaşma yolunda attıkları her adım çok önemli ve hatta geç bile kalınmıştır. Demokratikleşme yolunda atılan adımların önünde siyasi irade asla engel koymamalıdır.

          Emniyet çalışanlarının haklarının aranacağı Emniyet-Sen sendikasını engelleme çabalarını kamuoyundan takip etmekteyiz. Tehditlere ve baskılara itibar edilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’da belirtildiği gibi bir Hukuk devletidir. Bununla birlikte Uluslararası Hukuk kuralları vardır. ILO’nun 151. sözleşmesinde “ Sendikal hakların silahlı kuvvetlere, polislere ne ölçüde uygulanacağı ulusal mevzuatla belirlenir.” denmektedir. Bu hakkın tamamen yasaklanabileceği anlamına gelmemektedir, nitekim Avrupa insan hakları sözleşmesinin 11. Maddesi ayrım yapmadan herkesin sendika üyesi olabileceğine hükmeder. Bu hakkın tamamen yasaklanması ise anayasamızın 90. maddesi gereğince mümkün değildir. Yetkililer, polisimizin bu arzusuna saygı duymalıdır. Kimse kendisini Anayasa’nın üzerinde görmesin. Türkiye Kamu-Sen olarak gerekirse her yılın Haziran ayında gerçekleşen Uluslar Arası Çalışma Örgütü(ILO) toplantılarında konuyu gündeme getireceğiz. Sendika olarak Emniyet-Sen’e her türlü desteği vereceğiz. İleri demokrasi, çalışanları ayrıştırmak demek değildir. Kuruluşu tamamlanmak üzere olan Emniyet-Sen sendikasının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyor, kuruluş gerekçelerinde Avrupa’da 27 ülkenin 34 polis sendikası bulunduğunu, aralarında 13 ülke polislerine grev hakkının tanındığını belirten Emniyet Sendikasına, yaklaşık bir aydır başlayan üye alımlarını bir an önce tamamlayarak, ülkemiz demokrasisine katkı yapmalarını beklemekteyiz.

Kamu oyuna saygılarımızla…

                                                       Bekir AVAN

                                                                  Türkiye Kamu-Sen

                                                              Gaziantep İl Temsilcisi

113 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Mehmet ÖZTÜRK dedi ki:

  Sayın Türk Eğitim Sen Gaziantep başkanına ve üyelerine destekleri için teşekkürler.

 2. EMNİYET-SEN GAZİANTEP dedi ki:

  Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilciliğine bizlerin yalnız bırakmadıkları için teşekkürlerimizi iletiyoruz.

 3. Adil TOĞANTEMUR dedi ki:

  Sayın Türk Eğitim Sen Gaziantep başkanına ve üyelerine destekleri
  ve bu zor günlerde yanımızda olduklarından dolayı sonsuz teşekürler…

 4. EFE dedi ki:

  Ülkemizin bütünü Emniyet-Sen(Hak Arama Platformu)”e sahip çıktı, sahip çıkanlardan Allah C.C. razı olsun, köstek olmak isteyipte başaramayanları ise ıslah etsin. Teşekkürler Türk Kamu-Sen, teşekkürler Türk Eğitim-Sen

 5. Şener Akın dedi ki:

  Tüm gaziantep Türk Eğitim-Sen yöneticilerine ve üyelerine verdiği destekten dolayı teşekkür ederiz.

BİR YORUM YAZ