tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

EĞİTİM BİR SEN GENEL BAŞKANI AHMET GÜNDOĞDU’DAN KÜRTÇE TV’YE ÖVGÜ

tesakademi

Diyarbakır’da yapılan Memur Sen Toplantısında basın açıklaması yapan Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ahmet GÜNDOĞDU TRT 6 Kanalında başlayan Kürtçe yayını övdü. Aşağıda yorumsuz olarak Eğitim Bir Sen ve Türk Eğitim Sen’in Kürtçe TV konusundaki görüşlerini yayınlıyoruz. İşin ilginç yanı şudur, aynı haber Eğitim Bir Sen sitesinde aşağıdaki iki parağraf çıkarılarak yayınlanırken, Memur Sen’in sitesinde söz konusu parağraflar da yayınlanmıştır.

 Burada şöyle bir soru akla geliyor Eğitim Bir Sen sitesinde bu iki parağrafın çıkarılmış olması, Eğitim Bir Sen içerisinde üye olarak bulunan ve milli hassasiyeti olan insanların istifasından korkulduğu için midir? Bu durum Eğitim Bir Sen’e zaman zaman yöneltilen, “Bunlar Diyarbakır’da başka, Yozgat’ta başka dili kullanırlar.” suçlamasını haklı çıkarmakta mıdır?

İşte Cihan Haber Ajansının Yayınladığı Eğitim Bir Sen ve Memur Sen Genel Başkanı Ahmet GÜNDOĞDU’nun Kürtçe TV konusundaki görüşleri
Güneydoğu´da üç gündür yaptığı incelemelerden sonra Diyarbakır´da basın toplantısı düzenleyen Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, bölgeye yönelik son dönemlerde atılan adımlar sayesinde bölge halkına bakışın değiştiğini dile getirdi. TRT´nin Kürtçe televizyon kanalının test yayınında, bölge halkının bakışını yerinde görme imkanı bulduğunu anlatan Gündoğdu, Kürtçe yayını geç kalınmış, ancak güzel bir uygulama olarak gördüğünü söyledi.
TRT´nin Kürtçe yayınının içinin daha da doldurulması gerektiğini anlatan Gündoğdu, Bölge halkının geleneğinden, geçmişinden geleceğine taşımak istediği, dedelerimizden torunlarına vermek istediği kültürel dokuyu muhafaza edecek programlarla da içinin doldurularak devam ettirilmesi çok güzel olacak kanaati oluştu. Yayının güzel beklentilere sevk ettiğini, konuştuğumuz arkadaşlardan görmek mümkün oldu. diye konuştu.

Bu da Türk Eğitim Sen’in Kürtçe Televizyon Kanalı hakkında görüşleri

Kürtçe yayın yapacak olan TRT 6 test yayınlarına başladı. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşundan bu yana ilk Kürtçe televizyonu açma şansı AKP’ye nasip oldu. Bugüne kadar gelmiş geçmiş 57 İktidarın yapamadığını yapmak, herhalde ciddi bir şeref payesi olsa gerek.

Dil bir milletin temel sigortasıdır. Aynı duygularla duygulanmak, aynı hüznü yaşamak ortak dili olan insanlara has bir duygudur. Bu özellikten mahrum toplumların bir ideal, bir hedef etrafında buluşması imkansızdır. Bugün Amerika Birleşik Devletlerini dünyanın en büyük gücü yapan temel farkı, ayrı milletlere ait Amerikan vatandaşlarının ingilizce konuşabilmeleridir. Oluşturulan bu ortak dil, bir beyaz Amerikan vatandaşını bile zenci bir başkan adayına oy vermeye yöneltebilmiş ve Dünyaya hakim bir devlet yaratmıştır.

Sömürülen ülkelerin en temel özelliği de, hakim bir kültür etrafında bütünleşmek yerine bir takım etnik farklılıları öne çıkarmaları, bu uğurda her türlü emperyalist emellere açık olmalarıdır.

Bir çok Türk vatandaşı, “Bu bir tavizdir, bu uygulama birlik ve beraberliğimize bir fayda sağlamak şöyle dursun başka tavizleri de beraberinde getirmekten başka bir işe yaramayacaktır.” diye düşünmektedir. Yerel seçimler öncesinde, 1 Ocak 2009 tarihinde Kürtçe TV’nin Başbakan’ın açılışıyla resmi yayınlarına başlayacak olması da manidardır. Aşağıdaki haber metninde de görüleceği üzere ortada dil diyebileceğimiz bir yapı bile bulunmamaktadır. “İlk test yayını dün ‘Kurmançi’ lehçesi ile başladı. Bu lehçeyi daha sonra ‘Zazaca’ ve ‘Sorani’ izleyecek.” cümlesi, anladığımız anlamda bir dilin olmadığını çok net olarak açıklamaktadır.

“Surda bir gedik daha açtık. Devamı Kürtçe eğitim öğretim yapılması olacaktır.” diye bağıranları duyar gibi oluyoruz. AB dayatması ile geleceğimiz bakımından neleri feda ettiğimizi tarih en acı şekilde gösterecektir. Tarihi sorumluluğu bu kararı verenlere aittir. Aziz milletimiz gözleri önünde sergilenen bu senaryonun bir parçası olmamalıdır.

TÜRK EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ

KAYNAK: Türk Eğitim-Sen

84 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ