tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

EBS Sayı Oyunları

tesakademi

Bu zamana kadar umut tacirliği yaparak ard arda yollanan mesajlarla üye kaybını engellemek isteyen malumsen son çırpınışlarını yaşıyor. Yaşanan toplu sözleşme fiyaskosu sonrası yüzleri ortaya çıkanlar son çareyi okullara gönderilen yazı ile aramaya başladılar. Okullara gönderilen ilgili yazı ekindeki malumsen yazısında kafaları karıştıran 30 gün için ilgili yazıyı hazırlayanlara parmak hesabının nasıl yapılacağı konusunda birilerinin fikir vermesini bekliyoruz…!!!

4688 sayılı yasa gereği üyelikten çekilmenin kurum gelen evrak defterine işleyiş tarihi geçerlidir. Ve üyelikten çekilen bir kişiye ait aidat kesintisinde 30 gün hesabı yapılır. Fakat malumsen buradan dahi nemalanmak ve ayın 16 sında istifa eden üyelerinin son desteğini almak adına okullara bir yazı göndermiş ve üye kaybının az da olsa önüne geçmek için mayıs 15 haziran 15 gibi bir çeldirici ifade kulanmıştır.

Mayıs 15 itibariyle istifa eden bir kişinin haziran 15 tarihine kadar kaç gün geçtiğini bilmeyenlerin parmak hesabını iyi öğrenmesini bekliyoruz. Takvimde görüldüğü gibi Mayıs 16 itibariyle istifa eden bir kişi dahi 2 yıllık yetkiyi malumsene vermeyecektir.

Kurumlarımızdaki müdür müdür yardımcısı arkadaşlarımızın bu hususu dikkate almasını bekliyor, saygılar sunuyoruz.

İLGİLİ YAZI

İLGİLİ YASA MADDESİ

Madde 16- (Değişik: 24/6/2004-5198/2 md.)

            Her üye üyelikten serbestçe çekilebilir.

Üyelikten çekilme, çekilmek isteyen kamu görevlisi tarafından, üç nüsha olarak doldurulup imzalanan üyelikten çekilme bildiriminin kurumuna verilmesi ile gerçekleşir. Kurum görevlisi, kayıt numarası ile tarih verilen çekilme bildiriminin bir suretini derhal üyeye vermek zorundadır. Kamu işvereni, bildirimin bir örneğini onbeş gün içinde sendikaya gönderir.

Çekilme, kamu işverenine başvurma tarihinden başlayarak otuz gün sonra geçerli olur. Çekilenin bu süre içinde başka bir sendikaya üye olması halinde yeni sendikaya üyeliği, bu sürenin bitim tarihinde kazanılır.

Üyenin, sendikadan çıkarılma kararı sendika merkez genel kurulunca alınır. Çıkarma kararı, çıkarılana ve işverene yazı ile bildirilir. Çıkarma kararına karşı üye, bildirim tarihinden itibaren onbeş gün içinde görevli iş mahkemesine itiraz edebilir. Mahkeme iki ay içinde kesin karar verir. Üyelik, çıkarılma kararı kesinleşinceye kadar sürer.

 

VE TAKVİM 🙂

424 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ