tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

DUYURUSUZ ATAMADA SON NOKTA!

tesakademi

   

       Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün her türlü yolu deneyerek yapmış olduğu duyurusuz  yönetici atamalarına örnek teşkil edecek mahkeme kararı İzmir Tire’den geldi.         İzmir ili Tire Öğretmen Melahat Aksoy Anadolu Öğretmen Lisesi müdür yardımcılığı kadrosuna Gülten Sürücü isimli şahsın atanmasına dair işlemin yürütmesi durdurulmuştur. Adı geçen okulun münhal bulunan müdür yardımcılığı kadrosuna ilişkin her hangi bir duyuru yapılmadan atama yapıldığından dolayı yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir.

            MEB Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmeliğin 18/5. maddesinde yatılı kız öğrencisi bulunan eğitim kurumlarının müdür yardımcılığı norm kadrosundan en az birinin kadın adaylara ayrılması ve kadın adaylar üzerinden atama yapılması hususu belirtilmiştir. Eğer kadın aday başvuru yapmaz ise bu kadronun boş kalması yine aynı madde hükmünde yer almıştır. Milli Eğitim Bakanlığı duyuruya çıkarmadan ve hiçbir kadın adaydan başvuru almadan atama yaparak hukuka aykırı hareket etmiştir.

 

            İzmir 1. İdare Mahkemesinde Türk Eğitim Sen üyesi tarafından açılan ilgili davada da sadece takdir yetkisi kullanılarak duyuru yapılmadan atama yapılamayacağı vurgulanmıştır.

 

 

İlgili Karar İçin Tıklayınız

149 views

tesakademi
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ