tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Duymayanlara…!!!: Yetkili Sendika TÜRK EĞİTİM-SEN’dir…!

tesakademi

Bugüne kadar pek çok kamu çalışanın yetki konusunda kafaları karışmış durumdadır. Yetkili sendika derken neyin kast edildiği kanunlarımızda çok net ve anlaşılır olmasına rağmen bazı sendikalar bu konuda kafaları karıştıran açıklamalar yapmaktadır.

Halbuki, her yıl Temmuz ayı başında, her hizmet kolundaki  yetkili sendika Resmi Gazetede üye sayıları da ilan edilerek yayınlanmakta ve bu tespit sonrasında yetkiyi alan sendikalar 15 Ağustos tarihinde başlayan toplu görüşmelere bulunduğu hizmet kolundaki tüm çalışanları temsil etmek üzere katılmaktadır. Bundan sonraki süreçte yetkili sendikalar, henüz tespit edilmemiş olan bir tarihte Toplu Sözleşme yapmak üzere masaya oturacaktır.

Bir sendikanın son yıllarda ortaya attığı bir terimdir: GENEL YETKİLİ SENDİKA. Bugünlerde bu sendika yetkilileri, hizmet kolunda en büyük sendika olduklarını da sık sık kullanmaktadır. Bu durum, bugün itibariyle,  İktidar partisinin AKP olduğu gerçeğine rağmen, muhalefet partilerinin iktidar benim demesi kadar akıl ve izana aykırı bir durumdur. Ya da, “biz de yetkiliyiz” diyerek yetkiyi kurumlara kadar indirgemek, insanları ve kendi tabanını aldatmakla eş değerdir. Bu anlayış sahipleri, Resmi Gazete sonuçlarını görmezden gelerek hem komik hem de yalancı duruma düştüğünü fark etmelidir.

Yetkili sendika sıfatı bir tanedir ve ancak, Toplu Görüşmelere oturan sendikalara verilen ünvandır. Yetkili sendikayı kurumlara, il, ilçelere hatta iş yerlerine kadar indirgemek “hizmet kolunda yetkili sendika kim, kargaşası yaratmaktan başka bir işe yaramaz. Kısaca şunu söylemek istiyorum, GENEL YETKİLİ SENDİKA veya YETKİLİ SENDİKA diye ortaya atılan kavramlar asla doğru değildir.

İşyeri bazında veya kurum bazında en fazla üye kaydetmiş sendikaya yetkili sendika denilemez. İşyeri veya kurum bazında veya ilçe merkezleri esas alınarak yapılan değerlendirme sonucunda o birimde veya alanda en fazla üye kaydetmiş olan sendikanın da elbette temsil konusunda hakları vardır. Mesela, işyerinde en fazla üye kaydetmiş sendika işyeri temsilcisi seçmeye yetkilidir. Kurum bazında en fazla üye kaydetmiş sendika şuan geçerli olan 4688 sayılı Kanun doğrultusunda Kurum İdari Kurullarına katılma hakkına sahiptir. İlçe bazında en fazla üye kaydetmiş sendika, banka  promosyonlarının tespit edildiği komisyonlarda vb. yer alma hakkına sahiptir. İl bazında en fazla üye kaydetmiş sendikalar da çeşitli komisyonlarda görev alma hakkına sahip kılınmaktadır.

Bunları kamu çalışanlarına doğru şekilde anlatmak, kamu çalışanlarının sendikacılığın yapılanmasını doğru olarak bilmeleri bakımından önemlidir. Bunun dışında bir yaklaşımla, insanları aldatmakla, büyük olunmayacağını tüm sendikalar kabul etmek zorundadır. Kamu oyunu doğru bilgilendirmek, en başta gelen görevimiz olarak görülmelidir.

Bu açıklamalardan sonra şunu tekrar söyleme gereği duyuyorum:  15 Mayıs 2010 tarihi itibari ile yetkili sendika TÜRK EĞİTİM SEN’dir. Bunun belgesi de 2010 Temmuz ayında yayınlanan Resmi Gazetedir. Aksine bir belgesi olan varsa, bu belgeyi de ortaya koyarak konuşmalı ya da kamu çalışanlarını aldatmaktan vazgeçmelidir.

Ancak, burada şunu da söylemek durumundayım, iş yeri, ilçe, il bazında en fazla üye kaydetmiş sendika olmak da, gün geçtikçe önemli hale gelmektedir. Son yaşananları göz önüne aldığımızda sendikalar il veya ilçe merkezlerinde bir çok komisyonda kamu çalışanlarını temsil edebilmektedir. Atama, lojman, promosyon komisyonları bunlardan başlıcalarıdır. Görünen o dur ki, bundan sonraki süreçte sendikaların bulunduğu komisyonlar daha da artacak, buna bağlı olarak sendikaların etkinliği il veya ilçe bazında daha anlamlı hale gelecektir.

İl ve ilçelerde ve diğer kurum ve kuruluşlarında Türk Eğitim Sen’in en fazla üye kaydederek, komisyonlarda temsil kabiliyetini elde etmesi son derece önemli hale gelmektedir. Bu komisyonlarda temsil imkanını elinde bulunduran ve idare ile, “al gülüm ver gülüm anlayışıyla” masaya oturan sendikalarla kamu çalışanlarının haklarını savunması mümkün değildir. Bu sebeple, Türk Eğitim Sen gibi mücadeleci ve doğruları savunma yürekliliğine sahip bir sendikanın, tüm  il ve ilçelerde en çok üye yapmış sendika özelliğini elde etmesi tüm eğitim çalışanlarının yararına olacaktır.

Türk Eğitim Sen’in tüm şube ve ilçe temsilcileri bulunduğu ilde ve ilçede en çok üye yapan sendika olmak için de büyük bir gayretin içinde olacaktır. Türkiye’nin  sendikası Türk Eğitim Sen, her ilde her ilçede en büyük sendika olmalıdır. Eğitim öğretim hizmet kolunda tek yetkili sendika olan Türk Eğitim Sen, bugüne kadar ortaya koyduğu kararlı mücadele ve doğrularından geri adım atmayan özelliği ile ülkemizde gerçek sendikacılığın tek adresi haline gelmiştir.

2011 yılında parolamız ve hedefimiz; “Her il ve ilçede en büyük sendika Türk Eğitim Sen” olsun. Bu hedefe ulaşmak Türk Eğitim Sen teşkilatları için hiç de zor değildir. Türk Eğitim Sen, eğitim çalışanları ve ülkemiz adına verdiği mücadele ile, her   iş yerinde alnı açık gezebilen, sinsi ve gayri ahlaki yöntemi sendikacılıkta geçerli bir yol olarak görmeyen, üyemiz olsun, olmasın bütün eğitim çalışanları nezdinde de büyük bir itibara sahip tek eğitim sendikasıdır.

2011 yılının sarı sendikacılığın son bulduğu, körler sağırlar birbirini ağırlar anlayışıyla sendikacılık yapanların artık prim yapamadığı, hak, hukuk ve adam gibi dik duruşun ne anlama geldiğinin, ne kadar önemli olduğunun her kes tarafından en iyi şekilde kavrandığı bir yıl olmasını Yüce Allahtan diliyorum.

HER İL VE İLÇEDE EN BÜYÜK TÜRK EĞİTİM SEN!

İSMAİL KONCUK

GENEL BAŞKAN

167 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ